Z Japonska do USA a celého světa
Tak jako spousta geniálních vynálezů, i sushi vzniklo vlastně náhodou. Aby se rybí maso uchovalo po delší dobu, krájeli ho Japonci v osmém století našeho letopočtu na tenké plátky, které následně vkládali do vařené rýže. Zde probíhal proces fermentace, která ryby konzervovala. Rýže se následně vyhodila a jedlo se pouze maso.
Sushi, jak ho známe dnes, se začalo připravovat v 15. století, kdy se proces fermentace výrazně zkrátil a už se mohla konzumovat i rýže. Ve 20. století se spolu s příchodem nových technologií i surovin do Japonska příprava sushi zdokonalila zároveň se pochoutka dostala i za hranice.
První sushi restaurace mimo Japonsku se otevřela v San Franciscu. Velkou popularitu získala pochoutka u Američanů také díky vynálezu kalifornské rolky. Ingredience, které se do ní použily (avokádo, sezamová semínka) na místo těch tradičních (tuňák, řasa) byly pro místní obyvatele známější a levnější. Právě ve Spojených státech je sushi mimořádně oblíbené i dodnes – najdeme tu téměř 16 tisíc sushi restaurací, a jejich počet stále stoupá.
Malý slovníček sushi: maki, nigiri, sashimi a další tipy
Nejznámějším a na přípravu nejjednodušším typem sushi je maki. Základem je ryba (nejčastěji losos nebo tuňák), mořské plody (kreveta, krab) nebo zelenina (ředkev, okurka, avokádo), obalené v rýži a řase.
Opačný způsob, tedy rýže nahoře a ingredience a řasa zarolovaná ve středu, se nazývá uramaki. Kalifornská rolka (California roll) posypaná na povrchu sezamovými semínky je tedy taky typem uramaki. Stejně tak Philadelphia roll, která je navíc doplněna o krémový sýr.
Velmi populárním typem sushi je nigiri. Na malý bochánek rýže se připevní plátek ryby, zelenina nebo třeba chobotnice. Pokud se rýže vynechá a zůstane jen ryba a zelenina, mluvíme o sashimi. V zahraničí se často setkáme také s temaki, což je kornout ze srolované mořské řasy naplněný surovinami, které máte nejraději. Hodí se jako rychlý oběd do ruky nebo výživná svačinka.
Jaké suroviny patří do sushi?
S jakými příchutěmi sushi se můžete setkat? Nejčastějšími surovinami, jsou zmíněné mořské ryby. Syrový losos a tuňák hrají prim, ale setkáte se i s dalšími, jako je úhoř (unagi), makrela nebo mořský okoun. Ryby je vždy nejlepší použít do sushi čerstvé, jejich výběr proto záleží na lokalitě. Z mořských plodů se v sushi využívají hlavně krevety, krab, chobotnice, sépie a vzácně langusta. Sushi rolky se mohou posypat kaviárem.
Na sushi si ale pochutnají i vegetariáni. Na přípravu sushi se dá použít téměř jakákoliv zelenina, nicméně nejoblíbenější je okurka, avokádo či ředkev. V Japonsku je velmi oblíbené sushi z hub shitake. Na posyp se využívají čerstvé bylinky a sezamová semínka.
Vizuální přitažlivost i zdravé ingredience
Čím to, že zrovna sushi si získalo tolik příznivců po celém světě? Důvodem může být vzhled tohoto pokrmu, který Japonci díky své preciznosti dotáhli téměř k dokonalosti. Sushi si pochvalují ale i nutriční terapeuti.
Mořské ryby obsahují zdraví prospěšné omega-3 mastné kyseliny, jód a další prvky, které náš organismus nezbytně potřebuje. Wasabi, druh křenu, se kterým se pochoutka podává, má v sobě látky s antibakteriálními účinky. Právě to byl hlavní důvod, proč se k sushi v počátcích přidával – syrové ryby mohly obsahovat nevítané mikroby. Rýže je snadno stravitelná a v kombinaci se zeleninou představuje skvělé jídlo i pro ty, co si hlídají linii. Jen pozor na sójovou omáčku, obsahuje velké množství soli, a tak to s ní moc nepřehánějte.
Zdroje dat:
Eat-Japan, New World Encyclopedia, Ibis world, Sushi university