Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Hadí muž Ludvík Janíček Berousek: Nevím, jak to se mnou ve stáří dopadne. Všechno něco stojí

Dokáže se nasoukat do bedny z plexiskla o rozměrech 45 cm a 55 cm, dát nohy za hlavu nebo dostat tělo do těžko uvěřitelných pozic. 25letý hadí muž Ludvík Janíček Berousek již předvedl svůj talent v Show Jana Krause nebo v zábavním pořadu Inkognito. V rozhovoru pro Zítřek se mladý artista rozpovídal nejen o svých začátcích v manéži, náročném tréninku nebo rodné Itálii, ale i o tom, co s jeho tělem udělá netradiční kariéra hadího muže za několik let.

Ludvíku, proč jste se rozhodl stát hadím mužem?

Protože vystoupení hadího muže mi přišlo výstřední a neobvyklé. Ve Švýcarsku jsem se seznámil s ruským hadím mužem a ten se stal mým trenérem. Bylo mi tenkrát deset let. Chtěl jsem být žonglér, ale to mě po čase přestalo bavit. Vystoupení hadího muže se mi moc zalíbilo.

Jak dlouho už se této činnosti aktivně věnujete?

Do manéže jsem poprvé vkročil v 11 letech. Bylo to v Itálii. Vystoupení hadího muže jsem trénoval asi rok. Měl jsem ruského trenéra, který mě lámal a vše naučil. Byl přísný, ale profesionál.

Může dělat hadího muže a ženu kdokoliv, nebo je třeba k tomu mít nějaké vrozené predispozice jako zvýšenou pohyblivost kloubů atd.?

Já si myslím, že jsou lidé, kteří k tomu mají vrozené predispozice. Když má ale člověk silnou vůli, je cílevědomý a vytrvalý, tak jde vše bez ohledu na ně. Já si dal jednu nohu za hlavu ještě před začátkem tréninku, ale s tou druhou už to bylo horší. Lámání dost bolí a chce to čas, ale u každého je to jinak.

Foto: Ludvík Janíček Berousek
Ludvík Janíček Berousek v pořadu Show Jana Krause
Foto: Ludvík Janíček Berousek/FTV Prima

Ludvíku, vy sám se označujete za jediného hadího muže v Česku. Proč si myslíte, že se jiní artisté do tohoto vystupování nepouštějí? Je za tím moc dřiny?

Osobně se znám jenom s Bobem Divílkem, ten také vystupoval jako hadí muž, ale už to nedělá. Věnuje se spíš cvičení a kulturistice. V Čechách nikoho jiného osobně neznám. V zahraničí je více hadích mužů. Myslím si, že hadích mužů u nás není tolik, protože trénink je dost bolestivý a namáhavý. Chce to hodně trpělivosti a času. Člověk se to zkrátka nenaučí hned, ale trpělivost přináší růže.

Vaše profese je velmi neobvyklá. Co všechno musíte v rámci ní absolvovat? Mám na mysli například speciální lékařská vyšetření nebo jinou zvláštní péči.

Mám svého ortopeda, ke kterému chodím na kontrolu, a zatím je vše v pořádku. Počítám s tím, že až budu starší, tak se určitě mohou objevit problémy s klouby. Snažím se o sebe starat a beru speciální přípravky na klouby a vazy.

Hrozí vám tedy kvůli vaší práci nějaké zdravotní komplikace?

Určitě hrozí. Lidé se mě často ptají, co budu dělat, až zestárnu a že mě všechno bude bolet. Také, že si ničím klouby. Snažím se dělat vše proto, abych předešel komplikacím. Nevím, jak to se mnou ve stáří dopadne. Všechno něco stojí.

Do kolika let je možné dělat hadího muže nebo ženu? Existuje věková hranice, kdy už tělo přestává poslouchat a začne vypovídat službu?

Já bych chtěl vystupovat tak do 45 let. S přibývajícím věkem se tělo mění a popravdě, už teď je to zátěž na klouby. Myslím si ale, že ta věková hranice je u každého jiná. Zatím mě tělo poslouchá a nic mě extra nebolí. Budu se snažit vytrvat co nejdéle.

Jak se připravujete na vystupování?

Procvičuji se a protahuji každý den 2 hodiny. Nechci to zanedbávat. Snažím se jíst tak, abych nepřibral, zejména kuřecí maso, rýži a ovoce se zeleninou. Chodím také na masáže, a když mohu, dopřeji si dlouhý spánek.

Do jaké nejtěžší a neobvyklé pozice dokážete své tělo dostat?

Řekl bych, že asi nejtěžší je pro mě nasoukat se do bedny z plexiskla o rozměrech 45 cm a 55 cm.

Foto: Ludvík Janíček Berousek
Ludvík Janíček Berousek v bedně malých rozměrů
Foto: Ludvík Janíček Berousek

Vystupujete nejen v Čechách, ale i v zahraničí. Kde například?

V Čechách vystupuji třetím rokem u hororového cirkusu OHANA Horor Cirkus, teď nám začíná turné. Také vystupuji na kulturních akcích a firemních večírcích. V zahraničí mě mohou lidé vidět v cirkusech nebo v divadlech. Co se týká konkrétních zemí, vůbec nejčastěji cestuji do Itálie, Holandska nebo Belgie. Nejdál jsem byl pracovně na Islandu.

Narodil jste se v Itálii. Neláká nebo nelákalo vás se tam někdy přestěhovat?

Itálii miluju, je to moje druhá rodná země. Mám rád tamní kulturu, jídlo a ten italský temperament, co Italové mají. Vystupoval jsem tam několik let a mluvím plynule italsky. Někdy se tam třeba přestěhuji, ale zatím to neplánuji.

Foto: Ludvík Janíček Berousek
Ludvík Janíček Berousek v pořadu Inkognito
Foto: Ludvík Janíček Berousek/FTV Prima

Jaký profesní sen byste si rád splnil?

Chci být úspěšný v tom, co dělám. Trénuji a stále se snažím zdokonalovat a zlepšovat. Můj profesní sen si ale ještě nechám pro sebe. 🙂

Čemu byste se věnoval, kdybyste nebyl hadím mužem?

Kdybych nebyl hadím mužem, tak by mě asi bavilo být filmovým hercem. Nebo práce spojená se sportem, možná instruktor ve fitness centru nebo instruktor jógy či pilates. Také jsem přemýšlel o tom být překladatel, baví mě jazyky.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...