Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Hazard se zdravím. Přibývá dětí, které experimentují s nikotinovými sáčky. Vláda chce regulovat jejich dostupnost

Ještě nedávno neměli o používání nikotinových sáčků u dětí ponětí ani rodiče školáků, ani samotní učitelé. S rozmachem tohoto nebezpečného trendu ale přibývá na sociálních sítích znepokojených příspěvků dospělých, kteří si mezi sebou vyměňují názory, ti méně šťastní i zkušenosti svých ratolestí, které už nikotinové sáčky vyzkoušely.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

„Zrovna včera mi říkala kolegyně z práce, že se to řešilo u nich ve škole. Jakoby nestačila coca-cola, energiťáky, cigára a první pochlastávání..”, sděluje své znepokojení na facebooku jedna z diskutujících. „U nás na třídních schůzkách se na to upozorňovalo taky”, přitakává uživatelka Vendula a své obavy s ostatními matkami školáků sdílí i další: „No ty v*le, za nás se jen hulila tráva o přestávkách a pašoval alkohol na výlety.. ale toto..”. Už o tom vím a je to síla”, přidává se Andrea.

Mnoho dospělých bylo postaveno před tvrdou realitu teprve nedávno, nikotinové sáčky jsou nicméně na českém trhu dostupné už přes dva roky. A na chuť jim přichází stále víc dětí. Podle zjištění pedagogů se s nimi setkal téměř každý žák na druhém stupni. Osobní zkušenost má zhruba pětina dětí.

Nikotinové sáčky jsou nový moderní způsob užívání nikotinu, který může dobře posloužit kuřákům, kteří se své závislosti chtějí zbavit. Jako alternativu k cigaretám je také propagují prodejci. Problém je ale v jejich dostupnosti. Na rozdíl od žvýkacího tabáku, který se mezi mladými lidmi také těší velké oblibě, totiž nepodléhají žádným věkovým omezením, neobsahují totiž žádný tabák. Kdokoliv si je tak může koupit třeba v trafice nebo na internetu.

Například hned první e-shop, který vyhledávač najde, nabízí přes čtyři desítky druhů nikotinových sáčků. Každá krabička s jinou příchutí a všechny ve velmi lákavém barevném provedení – třeba s motivem graffiti, který zákonitě osloví především mladší generaci. V krabičce ve tvaru hokejového puku je okolo 20 kusů pytlíků, stojí 129 korun a provozovatel e-shopu se snaží nalákat ke koupi množstevními slevami nebo akcí 3+1 zdarma.

Co jsou to nikotinové polštářky?

Jde o malé sáčky naplněné ochucenou nikotinovou náplní, které se vloží pod ret. Obsažené látky se vstřebávají přes sliznici. Polštářek by se měl nechat v ústech 15-30 minut, jejich uživatelé ale dobu často překračují až na 60 minut. Podle odborníků se přitom už po 30 minutách dostane do organismu člověka množství nikotinu odpovídající dvěma vykouřeným cigaretám.

Přestože mají nikotinové sáčky díky absenci tabáku méně negativních vlivů na organismus než samotné kouření, zdravotní rizika pro nedospělý organismus jsou vysoká. „U těchto sáčků se velmi těžko odhaduje přiměřená dávka, takže řada dětí, které s nimi experimentovaly, byly v podstatě akutně předávkované, měly bolesti hlavy, bušení srdce, zvracely”, popisuje lékařka, která jako možné projevy předávkování uvádí také úzkost, průjem a nervozitu.

Užití nikotinového sáčku se u mladého člověka může projevit stavy euforie a vyšší koncentrací na vykonávanou činnost. Spousta mladistvých navíc nikotinové sáčky kombinuje s tvrdým alkoholem, což je pro organismus mladého člověka opravdu ničivá kombinace. Podle pedagogů se užívání těchto látek rozšířilo během distanční výuky, kdy děti měly hodně času a scházely se mimo školu, kde s tím starší školáci obeznámili i mladší děti.

Nejsou vidět, dítě se s nimi nemusí nikam schovávat

Nikotin způsobuje závislost, která se u mladistvých rozvíjí mnohem rychleji než u dospělých. Podle armádního náčelníka z oddělení Operační psychologie Michala Kříže, jsou nikotinové sáčky i žvýkací tabák pro mladé lidi mnohem nebezpečnější než cigarety. Mohou totiž sloužit jako přestupná stanice k jiným drogám, například marihuaně.

Nebezpečné jsou i v tom, že nejsou vidět, ani cítit. Děti se s nimi nemusí schovávat před školou, ale klidně je mohou konzumovat třeba během vyučování, v dopravních prostředcích nebo v kině. Společnost Podané ruce, která se zaměřuje na prevenci před závislostmi, proto vydala osvětový materiál, který radí rodičům a učitelům, jak uživatele nikotinových přípravků snadněji poznat.

Zdroj: Společnost Podané ruce
Zdroj: Společnost Podané ruce

„Já se o jejich existenci dozvěděla až tento týden, naštěstí se to mých dětí netýká, ale člověk musí být připraven na všechno. Ale teda je to šílené.. příchuť cukrové vaty? Kde to jsme?”, neskrývá v diskuzi své pohoršení z nového trendu ve školách Andrea a dává tak za pravdu odborníkům. „Očekáváme, že nikotinové sáčky zaznamenají u dětí a dospívajících velkou popularitu. Mimo jiné také z toho důvodu, že výrobky jsou baleny v atraktivních obalech a jsou dostupné v celé řadě příchutí, z nichž mnohé cílí na děti.” Kromě zmíněné cukrové vaty jsou nikotinové sáčky k dostání například i s příchutí žvýkačky, pralinky a mnoha dalších.

„Nikotinové sáčky by proto měly být více legislativně regulovány”, domnívá se Adam Kulhánek z Kliniky adiktologie Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice a dodává, že největším problémem je především jejich snadná dostupnost. Ministerstvo zdravotnictví už proto chystá vyhlášku, která by měla jejich dostupnost regulovat. Vyhláška teď podle mluvčího resortu Ondřeje Jakoba poputuje do meziresortního připomínkovacího řízení. Schválena by mohla být během několika měsíců.

Zdroje dat:
Vitalia.cz, CNN Prima News, iDNES, Deník.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...