Válek před dvěma týdny na programové konferenci TOP 09 hovořil o možnosti zavedení nadstandardů ve zdravotnictví. O den později ale uvedl, že konkrétní návrh nyní nepřipravuje a svým příspěvkem chtěl vyvolat diskusi ve straně. K případnému zavedení nadstandardů se postavili rezervovaně politici koaličních ODS a STAN. Odmítly je opoziční hnutí ANO a zdravotnické odbory.
Zdravotnictví potřebuje peníze, míní Válek
V neděli řekl, že do zdravotnického systému je potřeba dostat více peněz. Poukázal na to, že v některých zemích západní Evropy je na jeho financování víc zdrojů. „Máme dvě možnosti. Buď systematicky zvyšovat daně a ty peníze dávat do zdravotnictví, nebo umožnit těm, kteří mají zájem o sebe víc pečovat, zúčastňovat se preventivních programů a chodit na screeningy nějakou formou bonusu a současně formou připojištění,“ řekl. Tento systém se podle něj ověřil například ve Švýcarsku nebo Německu.
Na tom, jak by se měl upravit systém v ČR, se podle něj nyní pracuje. O některých aspektech připojištění by se podle jeho slov mohlo začít diskutovat v příštím roce. „To zavedení by muselo být pozvolnější, muselo by postupně nabíhat a musí tam být totální svoboda. Nesmí tím dojít k žádnému zhoršení péče,“ zdůraznil. Možnost připojištění by pak podle něj mohla být od ledna 2025 nebo 2026.
Pro možnost připojištění se vyslovil také ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeněk Kabátek. Podle něj ale zatím není možné přesně spočítat, kolik peněz by do zdravotnictví přineslo. „Můj osobní odhad je, že by tam mohlo dojít k nějakému 1,5 až dvouprocentnímu navýšení zdrojů do českého zdravotnictví,“ řekl.
Zdraví především. Záleží na tom, kolik to bude stát?
— OtázkyVáclavaMoravce (@OtazkyVM) November 20, 2022
Diskuse vicepremiéra, ministra zdravotnictví Vlastimila Válka, prezidenta České lékařské komory Milana Kubka a ředitele Všeobecné zdravotní pojišťovny Zdeňka Kabátka. @OtazkyVM za okamžik na @CzechTV a @CT24zive pic.twitter.com/2LN4Syzg76
Prezident České lékařské komory Milan Kubek tomu, že by se mohlo zavést připojištění ve zdravotnictví, nevěří. „Základem je si uvědomit, že současný standard je velmi široký, a není se tedy na co připojišťovat,“ sdělil. Připojištění by podle něj dávalo smysl jen tehdy, pokud by se snížil standard, což ale Válek vyloučil.
Dvojí péče pro „chudáky“ a „boháče“?
Ve veřejné diskuzi se opakuje názor, že přirovnávat Česko k Švýcarsku a Německu je „trochu zavádějící“. I přesto, že by bylo připojištění dobrovolné, více lidem se nelíbí, že by se společnost rozdělovala na „bohaté“ a „chudé“. „Kdo bude mít připojištění, tak bude mít daleko větší péči, přednost při operacích apod. Chudší lidé budou mít smůlu. Tak tohle tu lidi chcete?“ ptal se Radek Šuravý.
„Jj, nadlidé a podlidé, to asi okoukal. Jestli tomu rozumím, když se budu chtít o sebe starat formou preventivních prohlídek atd, tak si připlatím formou připojištění, když na to nebudu mít, mám smůlu, zdechni,“ napsal jiný člověk. „Všechny zvířátka jsou si rovni… ale některé jsou si rovnější!!! Přesně o tomhle to je!“ přidal se další nespokojený člověk.
V diskuzích se ale najdou i tací, kteří by se zavedením připojištění neměli problém.
„Zavedení nadstandardů ve zdravotnictví je určitě krok správným směrem, to zdravotnictví stojí opravdu hodně peněz, a na to díky Babišově rozhazovačné politice už peníze prostě nejsou. Určitě bych do nadstandardů zavedla všechny léky i chirurgické zákroky. Na standardech bych nechala maximálně diagnostiku jednoduchých nemocí typu chřipky či angíny, ale nic jiného tam opravdu nemá co pohledávat, nechceme-li dopadnout jako Řecko,“ napsala jedna z uživatelek.
A jaký názor máte na danou věc vy? Napište nám to do komentářů.
Zdroj: ČTK, Novinky.cz, Autorský text
