Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Hobby

Pes vegan? Jednoho má i závodník Lewis Hamilton. Co na to odborníci a proč se podle ministerstva zemědělství může jednat dokonce o týrání?

Pokud před psa a kočku postavíte jeden talíř s masem a druhý s ovocem, jistojistě vyluxují obsah toho prvního. Aby taky ne, oba chlupáči jsou biologickým zařazením masožravci. Přesto existují majitelé, kteří se snaží ze svých domácích mazlíčků udělat vegetariány nebo dokonce vegany. Výjimkou není ani britský pilot Formule 1 Lewis Hamilton, který je sám už pět let veganem.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Lewis Hamilton a jeho Roscoe

O tom, co budeme jíst, rozhodujeme my sami. Jinak je tomu v případě domácích mazlíčků, kteří jsou odkázáni na to, co jim naservírujeme. Vegetariánství a veganství je na vzestupu a někteří lidé přemýšlí nebo se již rozhodli krmit i svého psa či kočku rostlinnou stravu. Například anglický buldok Roscoe šampiona F1 Lewise Hamiltona je veganem již více než dva roky.

„Od té doby, co se stal veganem, je jeho srst mnohem měkčí, tlapky se mu zahojily, už nekulhá s bolestí artritidy a otevřelo se mu dýchání,“ nechal se v minulosti slyšet Lewis Hamilton.

Podle Ústřední komise pro ochranu zvířat může jít o týrání

Podle většiny odborníků se však nejedná o dobrý nápad a majitelé domácích mazlíčků často riskují. Ačkoliv psi a kočky žijí s člověkem už tisíce let, nikdy nedošlo ke změně jejich genotypu, ke změně stavby jejich vnitřních orgánů ani fyziologických funkcí. Rozdíl mezi býložravci a masožravci spočívá mimo jiné v délce střeva a schopnosti využívat bílkoviny rostlinného a živočišného původu. Na to upozorňuje i Ústřední komise pro ochranu zvířat ministerstva zemědělství.

„Průměrná délka střeva u psa je přibližně 5 m, u kočky cca 2 m, zatímco např. králík disponuje střevním traktem průměrně 12x delším než je jeho tělo, a u malých přežvýkavců je poměr délky těla k délce střeva dokonce 1:27. Navíc býložravci mají k dispozici objemná slepá střeva nebo předžaludky, osídlené celulolytickou (rostlinnou vlákninu rozkládající) mikroflórou, která jim pomáhá rostlinnou potravu trávit. Masožravci naopak slepá střeva vyvinuta nemají, nebo je mají zakrnělá. Pokud pes musí trávit rostlinnou potravu, děje se tak v tlustém střevě a značná část živin v ní obsažených odchází bez využití ve stolici,“ stojí ve Stanovisku Ústřední komise pro ochranu zvířat k veganské výživě psů a koček ze dne 4. června 2020.

Podle něj navíc není krmení psů a koček čistě veganskou stravou „v souladu s jejich fyziologickými potřebami a může být považováno za týrání podle § 4 odst. 1 písm. c) zákona na ochranu zvířat. Propagace těchto praktik v médiích nebo na sociálních sítích pak může být považována za porušení § 4a téhož právního předpisu.“

Co na to FEDIAF?

Podobně na situaci nahlíží i Cummingsovo středisko veterinárního lékařství na americké Tuftsově univerzitě. Pes na veganské stravě může přežít a technicky vzato vést spokojený život, ale současně středisko varuje, že psí jídelníček postrádající živočišný tuk a bílkoviny je potenciálně nebezpečný. Navrhnout bezmasé psí krmivo obsahující všechny nezbytné živiny je podle univerzity extrémně obtížné, a to i pro aprobované odborníky na zvířecí výživu.

Stejného názoru je Evropská federace výrobců krmiv pro domácí zvířata (FEDIAF). Veganské potraviny mohou podle ní obsahovat nedostatek argininu, lysinu, methioninu, tryptofanu, taurinu, železa, vápníku, zinku, vitamínu A nebo některých vitamínů B, a proto je nutné, aby byly pečlivě kontrolovány veterinářem nebo odborníkem na výživu zvířat.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Psi a vegetariánská strava

Trošku jiná situace nastává v případě vegetariánské stravy. FEDIAF připouští, že psi se dokáží přizpůsobit dobře vyvážené vegetariánské stravě a neoznačuje je ani tak za masožravce, jako spíše všežravce. Avšak i v tomto případě by mělo dojít ke konzultaci s veterinářem či odborníkem. Situace přesto není úplně růžová. Pes může získávat bílkoviny například z vejce, tvarohu či jiných živočišných potravin, ale maso je velmi důležitým zdrojem esenciálních aminokyselin, které pes zkrátka z jiných potravin nezíská. Pokud by pak někdo dával svému psovi místo masa například sóju, koleduje si o malér.

„Sója sice obsahuje určité množství aminokyselin. Problém je ale v tom, že nejenom je to častý alergen, ale přímo brání trávení bílkovin v trávicím traktu. Dokonce zhoršuje vstřebávání esenciálních minerálů a může dojít ke zhoršení funkce štítné žlázy,“ říká odborník na výživu psů a koček Jiří Švihálek z Yoggies.cz.

Kočka? Obligátní masožravec!

V případě koček by pak měli majitelé zcela zapomenout na veganství a podle FEDIAF také vegetariánství pečlivě zvážit. Kočka je totiž od přírody obligátní masožravec a na rostlinné stravě sice přežije, ale rozhodně pro ni není vhodná. Kočky mají vysoké požadavky na bílkoviny a aminokyseliny, které se v jejich těle navíc velmi rychle odbourávají. Zejména aminokyselina taurin obsažená v mase je pro jejich zdraví naprosto nezbytná. Její nedostatek může vést ke slepotě nebo srdečnímu selhání. Důležitá je pro kočky také správná hladina vitamínu B12 nacházející se v mase nebo kyselina arachidonová, kterou kočky rovněž získávají z živočišných zdrojů.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Závěrem je nutné říci, že stejně jako v případě člověka, i u zvířat by měla být strava hlavně správně vyvážená. Neodpírejte tedy svému psovi například i ovoce a zeleninu, které jsou skvělým zdrojem vitamínů a antioxidantů. Současně však nezapomínejte na to, že velká část odborníků se přiklání k názoru, že hlavní složkou potravy psů a koček by měla i nadále zůstávat živočišná bílkovina. Pokud byste se přece jen rozhodli pro vegetariánskou či veganskou stravu, nezapomeňte vše zkonzultovat s veterinářem či odborníky.

Zdroje dat:
Fediaf, eAGRI Ochrana zvířat, Institut Moderní Výživy, E15.cz, Livekindly, Hill’s, iReceptář.cz, Prima living

Může se Vám líbít

Sticky Post

V italském Rimini se konal mezinárodní sraz Amerických bezsrstých teriérů. Pořadatelkou tohoto srazu je Češka žijící v Itálii, kterou „nahatá“ plemena zaujala již před...

Sticky Post

I když se mnozí majitelé psů domnívají, že klíšťata jsou ohrožením pouze v létě, je důležité si uvědomit, že tito drobní ektoparazité jsou aktivní...

České celebrity

Oba dva Tamara i Tomáš Klusovi si na svých instagramových profilech posteskli nad ztrátou milovaného mazla domácnosti Kapkou.

Rady a tipy

V letním a teplém počasí by měl každý pejskař dohlédnout, aby jeho pes důsledně dodržoval pitný režim. Stejně jako lidé i psí organismus potřebuje pravidelný...

Ekonomika

Nejvyšší inflace za posledních přibližně třicet let, která v Česku nyní udeřila, se promítá i do nárůstu výdajů za psi a kočky. Za psa...

Rady a tipy

Zažívací problémy jsou častým zdravotním psím neduhem. Zvracení, průjem, apatičnost, či nechuť k jídlu. Ve většině případů se jedná o podráždění z důvodů toho,...

Hobby

S teplým počasím přichází pro pejsky nejen příjemný čas delších vycházek v přírodě, ale také větší riziko chycení klíšťat. Tihle příživníci umí nám i...

Hobby

Jakmile se zvyšují teploty, musíme dbát na pohodlí a ověžení i u našich čtyřnohých kamarádů. S letními měsíci přichází vyšší riziko přehřátí a dehydratace,...

Zdraví

Vegetariánská strava je trend. Prvenství ve světě drží nepřekvapivě Indie, kde se masu především z náboženských důvodů vyhýbá čtvrtina národa. Ale už 12 %...

Celebrity

Dva kreslení američtí tlouštíci si získali celosvětovou popularitu. Jeden je žlutý a druhý oranžový. Řeč je o Homeru Simpsonovi a Garfieldovi. Starší je druhý...

Gastronomie

Hlídáte si stravu a záleží vám na vyváženém jídelníčku plném hodnotných živin, ale v hektickém životním tempu se stíháte odbít jen nějakou tou rychlovkou?...

Hobby

S teplými měsíci přichází pro psy nejen zábavná doba výletů a častějšího pobytu venku, ale také možnost zdravotních rizik, kterým zvířata v letním období mohou čelit.