Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Hoďte se offline: Proč a jak si dopřát digitální detox?

Podle posledního výzkumu AMI Digital Index 2021 používá denně sociální sítě 76 % českých uživatelů internetu. V průměru na nich stráví 2,5 hodiny, někteří však i více než 4 hodiny. I to je důvod, proč si jednou za čas naordinovat digitální detox.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Česko v číslech

AMI Digital Index pravidelně mapuje trendy v používání sociálních sítí u uživatelů internetu. Z letošních výsledku vyplývá, že 80 % uživatelů na ně chodí z mobilu. Z demografického hlediska jsou ženy většími konzumenty sociálních sítí než muži a nejvíce času na nich tráví věková skupina 15–⁠29 let. Nezaostává však ani starší generace. Až 88 % uživatelů nad 60 let používá sociální sítě.

Z hlediska platforem se rostoucí popularitě těší Instagram a to zejména mezi lidmi do 29 let. Nejčastěji Češi přispívají na Instagram, Snapchat a Facebook. A právě na poslední jmenované platformě jsou nejaktivnější starší cílové skupiny 44–⁠59 let a 60+. Za sítě budoucnosti AMI Digital Index označuje TikTok a Snapchat. Co se týká aplikací, už třetím rokem suverénně vedou Messenger a WhatsApp.

Všeho s mírou

Nevíte, kolik času strávíte denně na internetu, sociálních sítích nebo čtením mailů? Nainstalujte si aplikaci, která vám to spočítá. Možná zjistíte, nebo už teď dobře víte, že sami patříte mezi workoholiky a závisláky, kterým by neuškodilo dopřát si menší pauzu. Závislost na sítích má navíc negativní vliv na naše zdraví i psychickou pohodu. Všudypřítomné reklamy a příspěvky podněcují k permanentnímu srovnávání, které může vést až k úzkostem a depresím. To je už pořádný důvod, proč se hodit „offline“, nemyslíte?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Kam za detoxem v Česku?

Sázkou na jistotu je kterákoliv dovolená, jež slibuje odpojení od elektřiny a návrat k přírodě. Dlouhodobě se těší oblibě ubytování v korunách stromů – Treehouse. V Česku jich najdete hned několik. Například v Libereckém kraji můžete spát v korunách stromů v Treehouse pod Ještědem či v Chrastné v Treehouse Resort Ralsko, v jižních Čechách Wellness Treehouse – Višňová a v Nové Bystřici poblíž rakouských hranic Treehouse Česká Kanada. Ubytování nabízí dechberoucí výhledy a romantickou atmosféru s příchutí retra. Budete si moct například vytáhnout snídani v košíčku na terasu pomocí kladky a k dispozici vám budou svíčky, lucerničky, plynový vařič nebo přírodní sprcha.

Mezi vyhledávaná místa patří také Resort Svatá Kateřina, který se nachází v Počátkách na Vysočině, v klidné lokalitě obklopené lesem. Resort nabízí antistresové, ájurvédské, jógové, romantické nebo wellness pobyty. Zde se sice připojíte, díky řadě aktivit a možností však nebudete mít na brouzdání po sítích a internetu myšlenky. Volný čas lze vyplnit mimo jiné jízdou na koni či kole, odpalováním míčků, procházkami, meditací nebo sportem – od pilates přes nordic walking až po kardio.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Z pohodlí domova

Pokud nemáte čas na prodloužený víkend anebo dovolenou, nezoufejte. Digitální detox lze aplikovat i z pohodlí vašeho domova. Nastavte si například denní limit na sítích, který nebudete překračovat. Při čtení knihy, úklidu i jiných činnostech odstraňte telefon a další elektronická zařízení z vašeho dosahu. Až příště vyrazíte na oběd s přáteli, nechte telefon doma, v kabelce či kapse. Nepsaná pravidla platí také v případě vstávání a uléhání do postele. Jakmile ráno rozlepíte oči, nesahejte okamžitě po telefonu. Vychutnejte si místo toho v klidu snídani, zacvičte si a připravte se na práci. Večer naopak berte telefon do ruky maximálně hodinu až dvě před spaním.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...