Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Jak na chytlavou výuku dějepisu? Na klasické papírové učebnice zapomeňte! Teď frčí mobilní aplikace

Není to vůbec dávno, co výuka dějepisu probíhala ve školách především „postaru”. Žáci si otevřeli papírové učebnice a společně s výkladem učitele si prohlíželi obrázky a doprovodné texty. Asi se shodneme, že to ve světě moderních technologií není vždy to pravé ořechové. Naštěstí už i do škol stále více pronikají moderní technologie, které pomáhají přiblížit historii nejmladší generaci.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Třeba v Královéhradeckém kraji vyvinuli mobilní aplikaci Visit.More, která pomocí rozšířené reality představuje historické památky. K jejímu spuštění přitom stačí chytrý telefon nebo tablet. Vůbec první na mobilní obrazovky přenesenou památkou byl hospitál Kuks, 300 let starý barokní areál. A pozor, díky moderním technologiím jej bylo možné do aplikace přenést v původní podobě, tedy před všemi úpravami a přestavbami v následujících staletích.

Díky mobilní aplikaci se tedy dnes může každý snadno přenést zpět v čase a prohlédnout si nejen samotný hospitál, ale i jeho okolí. Do aplikace totiž byla přenesena také přilehlá krajina, včetně již dávno neexistujícího zámku na levém břehu Labe.

Aplikace tak umí moderní formou přiblížit pamětihodnosti cestovního ruchu a velké využití má ve školství. Zeptali jsme se proto Jiřího Štěpána z Historického ústavu Filozofické fakulty Univerzity Hradec Králové, jak vnímá možnosti této aplikace právě pro výuku dějepisu. „Klasické papírové učebnice již nejsou mnohdy úplným tahákem, je potřeba zaujmout tím, co nejmladší generace důvěrně zná, tedy mobilními telefony a tablety. Zážitek v podobě interaktivity je to, co si děti pamatují. Dostupná technologie může přiblížit různá historická období, nyní můžeme využít rozšířenou realitu pro barokní hospital Kuks, ale i pro pravěký Archeopark Všestary, středověký hrad Potštejn nebo československou pevnost Hanička z období první československé republiky.“

Nyní tak mohou studenti a veřejnost přes obrazovky vstoupit nejen do zmíněného barokního zázraku Kuks, ale také do nedobytné pevnosti hradu Hukvaldy, pohraniční pevnosti Hanička nebo Archeoparku Všestary. Mohou také obdivovat mistrovství sochaře Matyáše Bernarda Brauna skrze sochy Braunova Betléma, žasnout nad velikostí hradu Potštejn nebo objevit majestátní a tajuplný hrad Trosky.

A určitě by neměli zapomenout ani na virtuální průzkum Broumovského kláštera, který je národní kulturní památkou a monumentální ukázkou české barokní architektury. „Vyrazit” je možné dokonce i do polského pohraničí a prozkoumat podzemní město Osowka.

Vedle vizuální části obsahuje aplikace také odborný výklad ke každé památce, takže je uživatelé poznají opravu do hloubky.

Zdroj: Autorský text

Oblíbené

Může se Vám líbít

Uncategorized

Je nový rok a jedním z častých předsevzetí je zlepšit znalost jazyka. Velmi dobrým nástrojem k tomuto cíli je Duolingo, mezinárodně oblíbená aplikace, která...

Společnost

Před čínskou mobilní aplikací WeChat, kterou v Česku používá přibližně 40 tisíc lidí, varuje Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Úřad uvádí,...

Sticky Post

Nestává se každý den, aby se duchovní svět protnul s technologií chytrých telefonů. V éře chatbotů a umělé inteligence si ale můžete popovídat s...

Politika

Začátek školního roku 2021/2022 je doslova za dveřmi, k tomuto okamžiku se však váže screeningové testování žáků a studentů na covid-19, které mohlo vyvolat...