Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Jak na podzimní úklid domácnosti, radí Marie Kondo

Sychravé podzimní dny přímo vyzývají k introspekci a opouštění věcí, které nám už v životě neslouží. Jen tak uvolníme prostor pro nové a lepší. Pusťte se do generálního úklidu domácnosti a uvidíte, že vám hned bude lépe i na duši. Inspirujte se radami od známé japonské minimalistky, a nejen jí.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Systém jako první krok k pořádku

Také se vám stává, že při velkém úklidu často jen přemisťujete věci z jedné skříně do druhé nebo z místnosti do místnosti? Vezměte to tentokrát pěkně od podlahy a na místo rovnání předmětů do komínků a jejich reorganizace zkuste vybavení domácnosti raději pořádně zrevidovat.

Než se do třídění pustíte, vezměte k ruce tužku a papír a napište si organizační plán a slaďte ho s vašimi časovými možnostmi. Nesnažte se všechno stihnout za jeden víkend a postupujte po jednotlivých krocích. Za jeden večer zvládnete místo sledování seriálů projít papíry a dokumenty, deštivé sobotní odpoledne skvěle poslouží jako čas pro třídění starého oblečení.

Zdroj: Shutterstock
Marie Kondo
Zdroj: Shutterstock

Marie Kondo radí uklízet nikoliv po jednotlivých místnostech, ale po skupinách věcí. Zkrátka si vaše věci rozdělte podle jednotlivých kategorií (zmíněné oblečení a dokumenty, dále knihy, kuchyňské náčiní, suvenýry z cest, dekorace apod.), přineste je na jednu hromadu a tou se postupně probírejte.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Škola radosti a nelpění

Možná budete sami překvapení, jaké poklady dokážete během let v domácnosti nahromadit. Úklidová guru radí vzít každou jednotlivou věc do ruky a zeptat se, zda vám pořád dělá radost. Pokud je vaše odpověď ano, nechejte si ji. Když ale necítíte žádnou emoci nebo se vám dokonce vybaví negativní vzpomínka, která se k danému předmětu váže, bez lítosti ho vyhoďte, nebo ještě lépe, darujte.

Zbavování se věcí je výborným tréninkem tzv. nelpění. O důležitosti nelpění na hmotných statcích a jejich zbytečného nehromadění najdeme zmínku dokonce i ve významných indických textech, Jóga sútrách, z období zhruba dvě stě let před naším letopočtem. V současné materialistické době, kdy můžeme vlastnit v podstatě vše, na co naše finance dosáhnou, to pro mnohé může být pořádný oříšek. O to radostnější však může být pocit nově vzniklého prostoru doma i na duši, kterým se po vytřídění nepotřebného odměníte.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Méně věcí přináší spokojený život

Marie Kondo jako skalní zastánkyně minimalismu tvrdí, že uklizená domácnost přináší o mnoho víc benefitů, než by se na první pohled mohlo zdát. Doma se budete cítit příjemně, ušetříte si čas při hledání věcí, protože každá z nich bude mít jasně dané místo, ale také získáte sebedůvěru a více radosti ze života.

Zdroj: conmari.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...