Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Jak vaši domácí mazlíčci prožívají Silvestra? Věnujte pozornost i méně nápadným signálům

Silvestrovské oslavy si někteří jen těžko dokážou představit bez doprovodných efektů zábavní pyrotechniky, jako jsou ohňostroje a petardy. Zatímco lidé si pohled na ně většinou užívají nebo je jednoduše přejdou, pro domácí mazlíčky nastává nejvíce stresující období v roce. Proč a kdy byste měli zpozornět?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Sluch psa je zhruba 2–3x rozvinutější než u lidí a kočka zaregistruje až 1000x slabší zvuk než člověk. Okolní zvuky vnímá dokonce i ve spánku. Domácí mazlíček tak může být citlivý nejen na zvuky zvenčí, jako hluk dopravních prostředků či bouřku, ale i celou řadu zvuků, které se běžně vyskytují u vás doma. Stres a úzkost vyvolávají zejména vysokofrekvenční přerušované zvuky jako například varovné signály u zařízení, jimž dochází baterie, nebo pípání mikrovlnné trouby.

„Strach a stres mohou způsobit i další hlasité zvuky, například vysávání. Některé frekvence a hlasitosti mohou psovi způsobit i přímo fyzickou bolest,“ vysvětluje Jan Moravec, spoluzakladatel společnosti PetExpert.

Umíte si tedy představit, co s vaším psem či kočkou dělají takové bujaré oslavy příchodu nového roku, kdy rány od petard a ohňostrojů mnohdy neutichnou do ranních hodin. Říkáte si, že podobné situace už máte v malíku a víte, jak reagovat?

Zdroj: Shutterstock
Sluch psa je zhruba 2–3x rozvinutější než u lidí.
Zdroj: Shutterstock

Výzkumníci z americké University of California ve své nové studii uveřejněné v odborném žurnále Frontiers in Veterinary Science zjistili, že většina lidí neumí správně číst řeč psího těla, a tak na stres svého zvířete nedokážou adekvátně reagovat. Podle Jana Moravce přitom může mít dlouhodobý stres pro psa velmi nepříjemné následky.

„Zatěžuje jeho nervovou soustavu a srdce, způsobuje sebepoškozování a může vést až k agresi jak směrem k majiteli, tak i cizím lidem či zvířatům. Zodpovědný majitel by se tak vždy měl co nejlépe seznámit s projevy stresu u svého zvířete, nepodceňovat je a umět mazlíčka uklidnit. A samozřejmě se snažit odstranit příčinu stresu, je-li to možné,“ vysvětluje Moravec.

Rozpoznejte psí signály

Jakých signálů byste si měli tedy všímat? V případě psů se jedná o nápadné krčení se, třes těla, klopení uší a hlavy nebo snahu schovat se. Tyto signály však majitelé většinou nepřehlédnou. Že vás pes zažívá stres může ovšem prozradit i několik méně patrných projevů jako zrychlené dýchání, odvracení hlavy, olizování pysků nebo strnulost.

Zdroj: Shutterstock
Pes schovaný za závěsem
Zdroj: Shutterstock

Kočičí signály: Od mňoukání ke slinění

V případě koček je projevem stresu nadměrné slinění a mňoukání, zrychlené dýchání, vrčení, strnulost, třes, sklopené uši nebo velmi známá naježená srst na trupu a ocasu. Dlouhodobý stres pak může kočkám způsobit problémy s pokožkou, močovým měchýřem nebo gastrointestinální problémy. Kočky mohou močit mimo své záchody, jednat agresivně vůči lidem či jiným zvířatům nebo se posedle čistit až do lysin.

Zdroj: Shutterstock
Stres se může projevit zvýšenou agresivitou.
Zdroj: Shutterstock

Pamatujte tedy, že právě na Nový rok byste měli být ostražití více než kdy jindy, nechcete-li svému mazlíčkovi způsobit trauma.

Zdroje dat:
Lukáš Pololáník, epochaplus.cz, spokojenypes.cz, royalcanin.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...