„Výstava sleduje paralelní procesy modernizace a ženské emancipace, které doprovázely vznik a rozvoj české moderní kultury a které kulminovaly v meziválečné době. Jedním z klíčových svorníků těchto procesů byla postava nové – civilizované a moderní – ženy. Tato postava se stala jedním z důležitých emblémů nově založeného státu,“ uvádí Moravská galerie.
Procházím vchodem. Levou zeď lemují titulní strany magazínů z dvacátých a třicátých let minulého století. Jedna titulka vedle druhé a každá zobrazuje onen ideál ženy poněkud jinak. Jedna dívka je sexy, druhá odvážná sportovkyně, další je ženou v domácnosti. Obálky tiskovin jsou rozmanité tak, jako samotné ženy. Přesto mají ledaco společné. Protější stěnu zdobí úryvky z knihy Ženy na rampě z roku 1934 od Maryny Fričové, které divákům napovídají, co je na výstavě vlastně k vidění, a jaký byl onen ideál prvorepublikové ženy.
Následuje interaktivní oddíl v podobě malé čítárny. Knihovna, stůl, křesílka a pár knih k přečtení. Celou výstavu doprovází stejnojmenná kniha, která je zde také k nahlédnutí. V dalších oddílech je k vidění střídmá a funkční móda, která se podílela na vytváření meziválečné ženské identity. Móda dávala ženám větší svobodu, ovšem tato svoboda se začala vytrácet. Na vině byly manipulativní reklamní obrazy žen, jelikož správná moderní žena byla fyzicky dokonalá, vždy upravená a věčně mladá. A tak se ukazuje, že kult mládí je in více než sto let.
Nechybí zde ani část věnovaná sportu, hygieně či technologiím. Gymnastika, tenis, turistika, lyžování, šerm nebo plavání byly během dvacátých let oblíbenými ženskými sporty, ty se staly významnou součástí ženské emancipace. Závěr expozice se věnuje domácnosti, povinnostem žen i architektuře. Nachází se zde i ukázka praktického ženského moderního bydlení, které je bez lapačů prachu, zbytečností a je především praktické.
Výstava je k vidění do 10. 7. 2022 v Moravské galerii v Brně – Místodržitelský palác. Vstupné stojí 50 až 170 korun. Vstupenky jsou k dostání na místě nebo na stránkách Moravské galerie. Kurátorkami akce jsou Martina Pachmanová a Kateřina Svatoňová.
Zdroje dat: autorský text, Moravská galerie