Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Jděte do lesa, radí lékaři. Japonský koncept shinrin yoku láká lidi ven

Únava, stres, oslabená imunita, pocity úzkosti. Obtíže, které trápí velkou část civilizované populace. Japonské výzkumy přinášejí přitom velmi jednoduchý návod, jak s nimi zatočit. Stačí trávit čas v obklopení přírody.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Příroda jako součást preventivní medicíny

O tom, že příroda má na zdraví a psychickou pohodu příznivý vliv, snad netřeba debatovat. Japonští vědci se však rozhodli známou skutečnost prozkoumat do větší hloubky a jejich výzkum přinesl zajímavé výsledky. Už po 15 minutách strávených v lese docházelo u zkoumaných osob ke:

  • Snížení sympatické nervové aktivity (která je zvýšená právě během prožívání stresu)
  • Zvýšení parasympatické nervové aktivity (k čemuž dochází během relaxace)
  • Snížení krevního tlaku
  • Snížení tepové frekvence
  • Snížení koncentrace hormonu kortizolu (známého též jako stresový hormon)

Respondenti popisovali také pocity komfortu, klidu, příval energie, snížení úzkosti nebo vybalancování rozbouřených emocí. Jinými slovy, došlo u nich k uvolnění jak na fyzické, tak na psychické úrovni.

Příroda je naše přirozenost

Není se čemu divit. Během tisíců let evoluce lidé trávili naprostou většinu svého života venku, v těsném spojení s přírodou. Naše těla jsou tomu přizpůsobená. Hlučné a znečištěné prostředí velkoměst s nesčetným množstvím podnětů, nedostatek pohybu a čas trávený převážně uvnitř budov, je oproti tomu pro člověka nepřirozený, a často stojí za vznikem různých onemocnění.

Návrat do přirozeného prostředí člověka, tedy pravidelný pobyt v přírodě, proto slouží jako účinný cesta, jak vzniku onemocnění předcházet, jak budovat odolnost organismu vůči nepříznivým vlivům a jak se cítit ve větší duševní rovnováze.

Mnozí lékaři a odborníci napříč obory proto pobyty v přírodě předepisují jako doprovodný způsob léčby. Příkladem může být i český projekt Terapie v lese pod vedením psychologa Adama Táborského, působícího v Psychiatrické nemocnici Bohnice. Terapeuti se s pacienty scházejí nikoliv mezi čtyřmi stěnami, ale venku, a terapie tak obohacují o benefity přírody a pohybu.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Hlavně nikam nespěchat

Vraťme se ale zpátky do Japonska, kde má koncept shinrin yoku, v doslovném předkladu lesní lázeň nebo lesní koupel, své kořeny. Smyslem lesní lázně, tak jak ji zakladatel Tomohide Akiyama v roce 1982 definoval, je vědomý pobyt v lese (ale přeneseně i v jakémkoliv dalším prostředí v přírodě).

Na cestě vás může doprovázet vyškolený průvodce, vaše intuice nebo se vydáte na speciální shinrin yoku trail – stezku s cedulkami, které nabízejí aktivity podněcující k navázání hlubšího kontaktu s okolní přírodou (a se sebou samým). Nikam nespěcháte a nesnažíte se dojít z bodu A do bodu B. Naopak se na chvíli zastavíte, hluboce dýcháte a vnímáte okolí všemi svými smysly. Pocit uvolnění na sebe nenechá dlouho čekat.

Shinrin yoku v městské džungli

Možná nemáte v okolí bydliště kus divoké přírody, nebo je váš rozvrh natolik nabitý, že vám na lesní koupel nezbývá čas. V tomto případě vás může uklidnit, že i vědomá procházka v městském parku, nebo dokonce posezení u rostlin v květináči vykazuje podobné účinky jako procházka „skutečným“ lesem.

Snažte se proto během dne vnímat, kde se kolem vás nachází kus zeleně, vybavte si domácnost a kancelář co nejvíce přírodními materiály a vnímejte uklidňující pocit, který v jejich blízkosti zažíváte.

Zdroje dat:
Kniha The Japanese Art of Shinrin Yoku Forest Bathing – autor Yoshifumi Miyazaki, terapie mezi stromy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...