Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Jsme národ alkoholiků? Suchej únor poukazuje na nepříjemnou pravdu

Během pandemie vzrostlo u Čechů nárazové pití alkoholu. Čísla však byla alarmující už před obdobím střídavých lockdownů. Podle iniciativy Suchej únor se za hranicí rizikového pití pohybuje přes milion obyvatel. Právě tento měsíc má každý ideální příležitost, jak svůj vztah k alkoholu zrevidovat.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Každý sedmý má problém s pitím

Přes milion lidí, tedy každý sedmý dospělák, konzumuje podle iniciativy Suchej únor více alkoholu, než je zdrávo. Ročně vypije průměrný Čech 14,4 litru čistého lihu. V roce 2018, kdy proběhla poslední srovnávací studie, patřili Češi mezi třetí největší konzumenty alkoholu na světě.

V době pandemie se navíc zvýšil počet lidí, kteří pijí pravidelně každý týden a častěji nadměrné dávky alkoholu, o 60 %. Nárůst byl stejný pro pivo, víno i destiláty. Studii provedl tým Petra Winklera z Národního ústavu duševního zdraví na reprezentativním vzorku 3 300 plnoletých respondentů. Výsledky poukazují také na to, že vedle alkoholu lidé vystaveni nadměrnému vypětí častěji sahají také po antidepresivech, lékům proti úzkostem a lékům na spaní.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Na vině je nadměrný stres

Odborníci zkoumali výskyt poruch duševního zdraví v období před vznikem pandemie a během jejího vrcholu v roce 2020. Vzrostl výskyt úzkostných poruch, depresí a sklonů k sebevraždám. Na chronický stres, který období pandemie nedílně doprovází, každý reaguje jinak. Ti, co pili pravidelně už před pandemií, svůj zvyk ještě prohloubili, zatímco umírnění konzumenti spotřebu alkoholu ještě více utlumili, ukazuje studie Národního monitorovacího střediska.

Krátkodobé uvolnění přicházející bezprostředně po konzumaci alkoholu, si však nese svoji daň, a negativně se podepisuje na fyzickém i psychickém zdraví. Mezi nejzávažnější důsledky pravidelného pití patří například zvýšené riziko infarktu, vysoký krevní tlak, poškození mozku nebo vliv na rozvoj řady duševních onemocnění.

Zkusit si měsíc abstinovat

Kampaň Suchej únor, která probíhá u podesáté, si klade za cíl nalákat lidi k měsíční abstinenci a revidovat jejich vztah k pití alkoholu. Podle dat z loňského ročníku přitom přes polovina účastníků zvolnila s pitím i po tomto časovém úseku. Do letošního běhu se přihlásilo na 700 000 lidí, včetně slavných osobností, jako je Roman Vojtek, Václav Noid Bárta, Karel Dobrý nebo Kristýna Frejová.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

A co si na sobě podle „Sucháče“ mohou účastníci otestovat? Měsíční abstinence slibuje například zvýšenou kvalitu spánku, více energie, čistou hlavu, osobní hrdost, kila dolů, omezení kouření a také úlevu peněžence. Společenské náklady nadměrného pití se totiž u nás odhadují na více než 56 miliard ročně.

Zdroje dat:
Národní ústav duševního zdraví, Suchej únor, Suchý únor, alkohol-škodí

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...