Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Jsou nejstarší, ale nejmenší: V USA se narodila dvojčata z embryí zmražených před 30 lety

Dvojčata Lydia Ann a Timothy Ronald se narodila koncem října manželskému páru z Oregonu. Podle BBC se jedná o nový rekord pro nejdéle zmražená embrya, která úspěšně přišla na svět.

Zdroj: Shutterstock
Ilustrační foto, Zdroj: Shutterstock

Dvojčata se narodila manželům Rachel a Philipu Ridgewayovým, ti už mají čtyři starší děti ve věku od jednoho do osmi let. Při pátém těhotenství využili asistované reprodukce a darovaných embryí, která byla zamrazena v roce 1992. Tehdy vznikla pro jiný manželský pár, ten ale všechna embrya nevyužil, a tak je v roce 2007 získala soukromá organizace Národní centrum pro darování embryí (NEDC).

„Rozhodnutí adoptovat tato embrya by mělo uklidnit pacienty, kteří se ptají, zda by byl někdo ochoten adoptovat embrya, která byla vytvořená před pěti, deseti nebo dvaceti lety. Odpověď je rozhodně ano,“ řekl pro BBC doktor John David Gordon, který provedl přenos embryí do dělohy.

„Bylo mi pět let, když dal Bůh život Lydii a Timothymu. Od té doby tento život uchovává,“ sdělil otec dvojčat CNN. „V jistém smyslu jsou to naše nejstarší děti, i když jsou to naše nejmenší děti. Je na tom něco ohromujícího,“ dodal.

Předchozí držitelka rekordu

Předchozí držitelkou rekordu o nejdéle zmražené embryo, které se úspěšně narodilo, byla Molly Gibson. Ta se narodila v říjnu roku 2020, zároveň tak překonala rekord své starší sestry Emmy, která se narodila z embrya starého čtyřiadvacet let. Zajímavostí také je, že jsou dívky geneticky příbuzné, jelikož pochází z embryí od stejných rodičů. Také rodiče Emmy a Molly využili služeb NEDC.

NEDC funguje již od roku 2003, embrya získává od zdravotních institucí, když už pro o ně nemají biologičtí rodiče využití, a tvrdí, že pomohlo porodit více než tisíc dětí z darovaných embryí. NEDC také uvedlo, že doufá, že zpráva o dětech povzbudí ostatní k tomu, aby i oni mohli zažít požehnání adopce embryí.

Zdroje dat: BBC, iROZHLAS, Novinky.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...