Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Kolik peněz utratí Češi za své čtyřnohé mazlíčky? Podobně jako za své děti!

Mezi nejoblíbenější domácí mazlíčky patří v Česku pes. Kdo by je nemiloval? Lidé stále více utrácejí za kvalitnější krmivo, hračky, veterinární péči a další doplňky, které jejich chlupáč potřebuje. Podle společnosti Nielsen utratí rodina za svého psa v průměru 16 tisíc korun ročně.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

V České republice jsou odhadem 2 miliony psů a nejvíce si je v poslední době pořizují lidé pod 30 let. Stoupající trend ještě umocnila pandemie koronaviru. Data ukazují, že 64 procent Čechů vlastní psa, na druhém místě jsou kočky, zbylá procenta obsadili králíci, morčata a rybičky. Větší zájem pocítily i zverimexy.

„Prodává se více potřeb pro zvířata, a to zejména díky tomu, že lidé jsou více doma, pořizují si nová zvířata a tím roste spotřeba,” říká Luboš Rejchrt ze Super Zoo.

Kvalitní krmivo, léky a hračky

Počet domácích mazlíčků stále roste a stejně tak útraty za ně. Lidé se snaží kupovat kvalitnější krmivo, pohodlné pelíšky, spoustu hraček a mnoho dalšího. Domácí mazlíčci jsou důležitou součást rodiny a lidé na nich nešetří! Průměrná částka, za kterou si Češi svého stávajícího čtyřnohého miláčka pořídili, tak činí 6506 Kč. I když mnoho lidí uvedlo, že cena štěněte se pohybuje i více než 15 000 Kč.

Nejvyšší položkou je podle chovatelů nákup krmiva. Podle průzkumu za něj v posledním roce zaplatili v průměru 9972 Kč. Dalším častým výdajem jsou platby za návštěvy veterinářů, vakcín a předepsaných léků. Tento výdaj činil v roce 2019 dokonce 3178 Kč. Co se týče částky za různé pamlsky, hračky, vodítka nebo oblečky, tak zde se pohybuje cena kolem 2644 Kč.

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Správné složení

Čím dál více lidí sleduje složení kosmetických přípravků svých mazlíčků. Nechtějí je zatěžovat zbytečnými chemickými látkami a hledají cestu přírodních a šetrných produktů.

„V posledních dvou letech tuto kategorii ovlivnily nové trendy a životní styl lidí, které často přicházejí ze zahraničí a promítají se i do tohoto segmentu. Stále více chtějí to nejkvalitnější, nejšetrnější pro své zvířecí parťáky, tak jako to chtějí i pro sebe – a nebojí se vynaložit nemalé finanční prostředky,“ konstatoval Jiří Zubatý, ředitel společnosti Aveflor, která vyrábí například produkty pro péči o srst.

Mazlíčci versus děti

Kdo stojí víc, dítě, nebo mazlíček? Budete se možná divit, ale rozdíl není tak markantní, jak byste možná čekali! Měsíční částky za dítě se pohybují okolo 4700 Kč až 5300 Kč do věku 5 let. Pro školáky a starší děti se výdaje vyšplhají na 5150 Kč až 5550 Kč. Jedná se o průměrné částky, které nezahrnují nutné jednorázové náklady. Měsíční výdaje za čtyřnohého kamaráda vychází přibližně na 1333 Kč.

„Rodiče shodně uvedli, že nejvíce investují do výdajů za domácí stravu. V Česku je to v průměru 3500 korun, cca 44 procent všech výdajů,“ uvedl marketingový ředitel Profi Credit pro Střední Evropu Ondřej Šmakal.

Zdroje dat:
E15.cz, iDnes.cz, Frekvence1, iRozhlas, Lidovky.cz, iDnes.cz, Finanční a ekonomické informace

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...