Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Královská rodina

Alžběta II. je již na svém milovaném místě: Kolaps na pohřbu, zdrcený král i dudák, který královnu každé ráno probouzel!

Spojené království se dnes navždy rozloučilo se svou zesnulou panovnicí Alžbětou II. Dnešním majestátním státním pohřbem vyvrcholilo 10 dní trvajícího loučení s nejdéle vládnoucí britskou panovnicí. Pohřeb, který sledovali nejen Britové, ale celý svět, začal dopoledne ve Westminsterském opatství v Londýně a skončil večer pohřbením panovnice na hradě ve Windsoru.

Zdroj: Fred Duval / Shutterstock.com
Zdroj: Fred Duval / Shutterstock.com

Během celého státního pohřbu byla rakev zahalena do královské standardy. Položena na ní byla imperiální koruna, jablko a žezlo. Ležel na ni také květinový věnec, který na přání krále učinili udržitelným způsobem. Ve věnci byl připevněn odkaz od krále „V láskyplné a oddané vzpomínce.“ Věnec obsahoval květiny požadované králem Karlem III. – a také dub jako symbol síly lásky společně s myrtou vyříznutou z rostliny, která byla vypěstována z větvičky královniny svatební kytice v roce 1947.

Za rakví šli členové královské rodiny, včetně nového krále Karla III. a jeho syny princů Williama a Harryho. Procesi s rakví vedli dudáci a bubeníci skotských a irských regimentů, příslušníci královského letectva a Gurkhové.

Smuteční bohoslužbu, která se koná na místě královských korunovací i svateb, vedl westminsterský děkan David Hoyle. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby měl následně kázání a nová britská premiérka Liz Trussová během mše četla z Bible. 

V den svých 21. narozenin královna Alžběta II. slavnostně prohlásila, že bude oddaně sloužit své zemi a Společenství národů. Arcibiskup z Canterbury Justin Welby ve svém kázání na královnině pohřbu řekl, že málokdy se takový slib podaří tak dobře dodržet.

Welby rovněž ocenil Alžbětinu službu lidu Spojeného království a Společenství národů. Celý tento den byl velice emotivní pro všechny zúčastněné. Král Karel III., princezna Charlotte a ani Meghan Markle neudržely slzy při posledním rozloučení s jejich milovanou maminkou, babičkou, prababičkou a především královnou. (více ZDE)

Jeden z členů domácnosti Buckinghamského paláce během státního pohřbu zkolaboval, jen chvíli poté, co se Alžbětě II. poklonil a navždy se s ní rozloučil. Král Karel III. je ze smrti Alžběty II. zdrcený, o čemž svědčí i jeho tvář během pohřbu. Pohřeb nenesou dobře ani někteří lidé z veřejnosti, kteří se přišli s královnou naposledy rozloučit.

Obřad trval zhruba hodinu a k jeho konci zaznělo krátké troubení z polnice. Po něm následovaly celonárodní dvě minuty ticha. Bohoslužbu ukončila státní hymna a žalozpěv, který zahrál královnin dudák. Ten probouzel královnu každé ráno.

Kolem 19:30 (20:30 SELČ) se ještě uskutečnil soukromý pohřeb v Pamětní kapli krále Juraje VI. pod vedením děkana z Windsoru. Královna bude uložena k odpočinku se svým zesnulým manželem, vévodou z Edinburghu.

Královna Alžběta II. zemřela 8. září ve věku 96 let ve Skotsku po několika měsících zhoršování zdravotního stavu. Legendární panovnice, která měla za sebou historických 70 let vlády, se po překonání covidu v únoru 2020 potýkala s problémy s pohyblivostí. Nejdéle vládnoucí panovnice zemřela v kruhu nejbližších členů rodiny na skotském zámku Balmoral.

Zdroje: Page Six, Mirror, Čas.sk, Webnoviny.sk, Dailymail.co.uk

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...