Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Královská rodina

Alžběta II. je opět se svým Filipem: Palác zveřejnil obrázek náhrobního kamene v kapli, kde královna odpočívá

Buckinghamský palác zveřejnil první fotografii nového nápisového kamene označujícího místo posledního odpočinku královny ve Windsoru. Černý náhrobní kámen byl zasazen do podlahy pamětní kaple Jiřího VI., kde byla panovnice v pondělí pohřbena.

Zdroj: Lorna Roberts / Shutterstock.com
Zdroj: Lorna Roberts / Shutterstock.com

Kámen je vyryt na památku královny, jejích rodičů a jejího zesnulého manžela, vévody z Edinburghu. Nahradil předchozí desku věnovanou Jiřímu VI. a královně matce. Na čerstvém kameni nyní stojí nápisy: Jiří VI. 1895-1952 a Alžběta 1900-2002, za nimiž následuje kovová podvazková hvězda, a dále Alžběta II. 1926-2022 a Filip 1921-2021. Všichni čtyři byli členy Podvazkového řádu, nejvyššího rytířského řádu v britském systému vyznamenání. Rytířský řád pochází ze středověku a tvoří jej panovník a další vysoce postavené osoby, včetně bývalých premiérů a bývalých vojenských velitelů.

Čerstvě instalovaný kámen je rovněž obklopen květinovými poctami a věnci u příležitosti královnina úmrtí. Je vyroben z ručně tesaného belgického černého mramoru s mosaznou inkrustací písmen, aby ladil s předchozím hlavním kamenem.

Královna byla uložena k poslednímu odpočinku při soukromém pohřbu v pamětní kapli Jiřího VI. za účasti krále Karla III. a nejbližších členů rodiny v pondělí, kdy se zesnulá panovnice připojila ke svým rodičům, sestře a manželovi. Večerní bohoslužba následovala po veřejných prvcích dne – královnině státním pohřbu ve Westminsterském opatství a pohřebním obřadu ve Windsoru.

Veřejnost si bude moci od čtvrtka zaplatit a prohlédnout si hlavní kámen osobně. Ten den se kaple opět otevře návštěvníkům a bude přístupná každý den kromě neděle, kdy je otevřena pouze pro věřící. Podle webových stránek kaple stojí vstupné do hradu v sobotu 28,50 liber pro dospělé a 26,50 liber v ostatní dny.

Kapli nechala postavit královna v roce 1962 jako pohřební místo pro svého otce krále Jiřího VI. a navrhl ji George Pace. Přístavba ze světlého kamene byla přistavěna k severní straně budovy za severní kruchtou a byla dokončena v roce 1969. Královnina sestra princezna Margaret, která zemřela v roce 2002, byla zpopelněna a její popel byl nejprve uložen v královské hrobce kaple svatého Jiří, než byl po smrti královny matky o několik týdnů později přemístěn do pamětní kaple Jiřího VI. spolu s rakvemi jejích rodičů.

Princ Philip se však do kaple přestěhoval teprve nedávno. Když v dubnu 2021 zemřel, byla jeho rakev uložena v královské hrobce a připravena na přesun do pamětní kaple, kde se po smrti připojil ke své milované manželce. Královská rodina dodržuje sedmidenní období smutku, které skončí na konci pondělí.

Zdroje: The Guardian, CNN, Blesk, Swissinfo, MARCA

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...