Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Královská rodina

Co Británii čeká až do dne pohřbu? Vše je naplánované do poslední minuty

Velká Británie se zahalila do státního smutku, který potrvá 11 dní. Královská rodina by měla truchlit měsíc. Po včerejší smutné zprávě o smrti královny v Balmoral byl zaveden plán, který povede k jejímu pohřbu – tzv. Operace London Bridge. Pietní akce, převoz rakve i pohřeb královny Alžběty II. jsou naplánované na minuty. Královnin státní pohřeb by se měl konat ve Westminsterském opatství za necelé dva týdny, přesný den potvrdí Buckinghamský palác, mluví se ale o pondělí 19. září. Jak bude vypadat den po dni?

Zdroj: Alessia Pierdomenico / Shutterstock.com
Zdroj: Alessia Pierdomenico / Shutterstock.com

První den se Charles a Camilla vrátí do Londýna a král bude mít audienci jako panovník u premiérky Liz Trussové, jakmile to bude možné. Král rozhodne o délce královského smutku pro členy královské rodiny a královské domácnosti. Předpokládá se, že bude trvat měsíc. 

Ve Westminsterském opatství, v katedrále svatého Pavla a na hradě Windsor budou zvonit zvony a v Hyde Parku a na dalších stanicích se budou střílet salvy ze zbraně – jedno kolo za každý rok královnina života. Král přednese televizní projev k národu, který bude předtočen. Vzdá hold královně a slíbí svou povinnost sloužit jako nový suverén. Tělo zesnulé Alžběty prozatím zůstane v místě úmrtí.

Druhý den od úmrtí britské panovnice, jež zemřela pokojně, obklopena svou rodinou na zámku Balmoral ve Skotsku, zasedne v dopoledních hodinách v paláci svatého Jamese takzvaná nástupnická rada. Charles a Camilla se vrátí do Londýna, kde v paláci sv. Jakuba bude princ Charles provolán králem, což se nestalo téměř 80 let. Ve stejnou chvíli bude pravděpodobně provolána královnou také jeho manželka.

Třetí den od úmrtí bude rakev s královniným tělem převezena do paláce Holyroodhouse v Edinburghu, kde zůstane do dalšího dne. Tento den ještě navíc proběhne oficiální čtení prohlášení Charlese králem ve Skotsku, Severním Irsku a ve Walesu.

Čtvrtý den po úmrtí, dvacet minut po desáté hodině dopolední začnou ve Westminsteru kondolenční projevy členů parlamentu za účasti nového krále. O půl hodiny se přesune do Skotska, kde se odpoledne sv. Jiljí uskuteční další pieta s rakví s královnou. Tam vyrazí i nový panovník, aby se účastnil další piety. Katedrálu bude moci pravděpodobně navštívit i veřejnost. U rakve budou držet noční hlídku všechny královniny děti.

Následuje příjezd rakve s královnou do Londýna

Pátý den od úmrtí, dne 13. září, bude královnino tělo přepraveno speciálním královským vlakem do Londýna a následně autem do Buckinghamského paláce, kde bude odpočívat. Král se mezitím přesune do Belfastu kvůli modlitbám a ve tři hodiny odpoledne se také vrátí do hlavního města. Bude se také konat zkouška na průvod rakve z Buckinghamského paláce do Westminsterského paláce.

Šestý den po smrti panovnice bude rakev s jejím tělem umístěna na lafetu děla, kterou potáhnou členové armády od Buckinghamského paláce do Westminsterského paláce pomalém průvodu doprovázeném vojenskou přehlídkou a členy královské rodiny. Londýnem bude znít zvon Big Benu. Arcibiskup z Canterbury provede krátkou bohoslužbu po příjezdu rakve.

Od sedmého dne, čtvrtka 15. září zůstane královnino tělo ležet v Londýně ve Westminster Hall až do pohřbu, což umožní lidem z široké veřejnosti, aby se zastavili u její rakve. Královnina rakev bude umístěna na vyvýšené plošině, známé jako katafalk, pod středověkou dřevěnou střechou haly z 11. století.

Velký sál je nejstarší částí Westminsterského paláce, v srdci britské vlády. Posledním členem královské rodiny, který ležel ve státě v sále, byla královna matka v roce 2002, kdy více než 200 000 lidí stálo ve frontě, aby si prohlédli její rakev.

Od čtvrtka, 15. září začnou vrcholit přípravy na pohřeb – uskuteční se první zkouška nanečisto. Británii čeká obřad, který nikdy nezažila – ani při odchodu prince Philipa nebo princezny Diany. Král tento den navštíví zámek v Cardiffu a zúčastní se vojenské akce v Surrey. Večer se vrátí do Westminsteru, kde společně se svými sourozenci, přesně v 19:45, znovu uctí památku své matky.

Do pohřbu budou od této chvíle zbývat tři dny. Desátý den čili den před pohřbem do Velké Británie začnou přijíždět zahraniční hosté z řad politiků a významných osobností. Král se s řadou z nich osobně sejde. Někteří hosté zamíří ještě ten den do Westminsteru, kde je vystavena rakev.


Jedenáctý den – den pohřbu, který Velká Británie dosud nezažila

Pondělí 19. září by měl přijít den pohřbu, kdy se zraky všech lidí světa upřou na rakev s královnou Alžbětou, která se vydá na svou poslední cestu. Původní plány počítají s tím, že panovnice naposledy opustí Westminsterský palác na lafetě děla, taženou námořníky za použití lan místo koní. Armáda bude lemovat ulice a také se připojí k průvodu. Očekávájí se také dvě minuty celostátního ticha.

Následně se královna Alžběta vydá na svou poslední cestu z Londýna. Z lafety se rakev přesune do pohřebního vozu u Wellingtonova oblouku a zamíří na Windsor. Cesta bude trvat přibližně třičtvrtě hodiny. Očekává se, že král a vysocí členové královské rodiny se dojemně připojí k průvodu v Quadrangle na hradě Windsor, než rakev vstoupí do kaple svatého Jiří na záslužnou bohoslužbu.

V kapli svatého Jiří ve Windsoru se následně celý svět navždy rozloučí hodinovou ceremonií. Místo posledního odpočinku královny bude pamětní kaple krále Jiřího VI., kde byla pohřbena její matka a otec spolu s popelem její sestry, princezny Margaret.

Zdroj: TN.cz, Mirror.co.uk, BBC.com, Refresher.cz


Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...