Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Královská rodina

Královská tradice – proč slaví Karel III. narozeniny dvakrát?

Letos korunovaný britský panovník Karel III. oslavuje své narozeniny hned dvakrát. Jednou oficiální oslavou pro veřejnost a podruhé soukromě jen se svou blízkou rodinou a přáteli. Dodržuje tak dlouholetou rodinnou tradici. Kdy má tedy král Karel III. opravdové narozeniny? Kdo s tradicí dvou oslav začal? A jak taková oslava vypadá? 

Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com
Zdroj: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com

Karel III., celým jménem Karel Filip Artur Jiří, se narodil 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci. Toto listopadové datum je tedy hlavním důvodem, proč je jeho  oficiální oslava přesunuta na 17. června. Listopadové počasí není velmi vhodné pro venkovní oslavy. 

A teď malý výlet do historie Spojeného království. Poprvé své narozeniny pro lid přesunul Jiří II. v roce 1748. I jeho pravý den narození byl v listopadu, a proto svou oslavu spojil s ceremoniálem zvaným Trooping the Colour – česky přeloženo jako Nesení vlajky. V této tradici pokračoval Edward VII., jež vládl v letech 1901 – 1910, i ten se narodil v listopadu. Dědeček současného monarchy Jiří VI. tradici znovu obnovil po několika letech, kvůli jeho prosincovým narozeninám. Jeho matka královna Alžběta II. v ní pokračovala, ačkoliv se narodila v dubnu. Král Karel III. je pravděpodobně posledním panovníkem, který má takovéto privilegium. Princ William, budoucí král britského království, se totiž narodil  21. června.  

Tou veřejnou oslavou je ceremonie Nesení vlajky, která se odehrála 17. června tohoto roku. Jedná se o vojenskou přehlídku, které se účastní aktivní členové královské rodiny, kolem 1500 vojáků, přes 300 koní, 400 muzikantů a cca 70 letounů britské armády. Tuto velkolepou událost sledovaly stovky diváků přímo v Londýně a miliony na obrazovkách.  

Celá akce začala dopoledne příjezdem členů královské rodiny do Buckinghamského paláce. Poté následoval vojenský průvod z Buckinghamu, přes ulici The Mall, k prostranství Horse Guards Parade v St. James parku. Poprvé od roku 1986, tento rok se průvodu naposledy aktivně zúčastnila královna Alžběta II. jízdou na koni, jel v průvodu i sám král Karel III. Byl doprovázen princem Williamem, princeznou Anne a princem Edwardem, kteří v průvodu představovali plukovníky jednotek britské armády. Za nimi v otevřeném kočáře jela královna Kamila s vévodkyní Kate a jejími dětmi Georgem, Charlottou a malým Luisem, který opět nezklamal a fotky jeho povedených gest se objevily ve všech britských médií.  

Hlavní část přehlídky se konala před budovou Horse Guards Parade. Hudba 

zkomponovaná speciálně pro tuto událost byla napsaná vojákem Welschské gardy Garethem Trottem a první ženskou komponistkou majorkou Lauren Petritz-Watts. Po inspekci armády  se rodina přesunula na slavný balkon Buckinghamského paláce, odkud pozorovala přelet  letounů Královského letectva, Britské armády a Královského námořnictva. To vymalovalo na obloze trikoloru a znak CR – Charles Rex.  

Tato famózní podívaná, nejen pro příznivce vojenských přehlídek, byla zakončena 41 ranami z děl a hymnou „ God Save The King“ česky „Bůh ochraňuj krále“.  

Zdroje: mirror.co.uk, townandcountrymag.com, edition.cnn.com, telegraph.co.uk

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...