Karel III., celým jménem Karel Filip Artur Jiří, se narodil 14. listopadu 1948 v Buckinghamském paláci. Toto listopadové datum je tedy hlavním důvodem, proč je jeho oficiální oslava přesunuta na 17. června. Listopadové počasí není velmi vhodné pro venkovní oslavy.
A teď malý výlet do historie Spojeného království. Poprvé své narozeniny pro lid přesunul Jiří II. v roce 1748. I jeho pravý den narození byl v listopadu, a proto svou oslavu spojil s ceremoniálem zvaným Trooping the Colour – česky přeloženo jako Nesení vlajky. V této tradici pokračoval Edward VII., jež vládl v letech 1901 – 1910, i ten se narodil v listopadu. Dědeček současného monarchy Jiří VI. tradici znovu obnovil po několika letech, kvůli jeho prosincovým narozeninám. Jeho matka královna Alžběta II. v ní pokračovala, ačkoliv se narodila v dubnu. Král Karel III. je pravděpodobně posledním panovníkem, který má takovéto privilegium. Princ William, budoucí král britského království, se totiž narodil 21. června.
Tou veřejnou oslavou je ceremonie Nesení vlajky, která se odehrála 17. června tohoto roku. Jedná se o vojenskou přehlídku, které se účastní aktivní členové královské rodiny, kolem 1500 vojáků, přes 300 koní, 400 muzikantů a cca 70 letounů britské armády. Tuto velkolepou událost sledovaly stovky diváků přímo v Londýně a miliony na obrazovkách.
Celá akce začala dopoledne příjezdem členů královské rodiny do Buckinghamského paláce. Poté následoval vojenský průvod z Buckinghamu, přes ulici The Mall, k prostranství Horse Guards Parade v St. James parku. Poprvé od roku 1986, tento rok se průvodu naposledy aktivně zúčastnila královna Alžběta II. jízdou na koni, jel v průvodu i sám král Karel III. Byl doprovázen princem Williamem, princeznou Anne a princem Edwardem, kteří v průvodu představovali plukovníky jednotek britské armády. Za nimi v otevřeném kočáře jela královna Kamila s vévodkyní Kate a jejími dětmi Georgem, Charlottou a malým Luisem, který opět nezklamal a fotky jeho povedených gest se objevily ve všech britských médií.
Hlavní část přehlídky se konala před budovou Horse Guards Parade. Hudba
zkomponovaná speciálně pro tuto událost byla napsaná vojákem Welschské gardy Garethem Trottem a první ženskou komponistkou majorkou Lauren Petritz-Watts. Po inspekci armády se rodina přesunula na slavný balkon Buckinghamského paláce, odkud pozorovala přelet letounů Královského letectva, Britské armády a Královského námořnictva. To vymalovalo na obloze trikoloru a znak CR – Charles Rex.
Tato famózní podívaná, nejen pro příznivce vojenských přehlídek, byla zakončena 41 ranami z děl a hymnou „ God Save The King“ česky „Bůh ochraňuj krále“.
Zdroje: mirror.co.uk, townandcountrymag.com, edition.cnn.com, telegraph.co.uk
