Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Královská rodina

Zničená Británie: U Buckinghamského paláce se sešly obrovské davy truchlících lidí. Mnozí propukli v pláč, zazněla státní hymna a na nebi se objevila dvojitá duha

Po zveřejnění informace o smrti britské královny Alžběty II., která ve čtvrtek ve věku 96 let „poklidně“ zemřela na zámku Balmoral ve Skotsku, začali lidé shromáždění před Buckinghamským palácem v Londýně zpívat národní hymnu. Její smrt vyvolala okamžitý a obrovský výlev emocí.

Zdroj: Sandor Szmutko / Shutterstock.com
Zdroj: Sandor Szmutko / Shutterstock.com

Zatímco byla vlajka spouštěna na půl žerdi, mnozí propukli v pláč, uvedla televize Sky News. Jiní položili květiny před branami paláce či před hradem Windsor, kde královna trávila většinu času po smrti svého milovaného manžela prince Philipa, který zemřel v dubnu loňského roku.

V 18:30 místního času byla její smrt potvrzena dojemnou černobílou fotografií královny. „Královna dnes odpoledne v Balmoralu pokojně zemřela. Král a královna manželka zůstanou dnes večer na Balmoralu a zítra se vrátí do Londýna,“ uvedl Buckinghamský palác na Twitteru.

Zprávu o smrti královny Alžběty II. následně připevnili k branám paláce dva zaměstnanci ve smutečních oblecích. Zpráva o skonu britské panovnice mnohé zastihla právě v Londýně u Buckinghamského paláce. Jak uvádějí zahraniční média jako například BBC či NY Post, mnozí přítomní propukli v pláč a zprávě, která byla zdrcující pro celý svět, odmítali uvěřit.

Podle britského webu nastalo mezi přítomnými obrovské ticho. Krátce poté dav třikrát královně provolal slávu a zatleskal. Později lidé začali provolávat slávu také novému králi Charlesovi III., nejstaršímu synovi zesnulé královny a novému panovníkovi.

„Smrt mé milované matky, jejího veličenstva, je pro mě a pro všechny členy mé rodiny momentem největšího smutku. Hluboce truchlíme nad odchodem vážené panovnice a milované matky. Vím, že její ztrátu bude hluboce pociťovat celá země, Commonwealth a nespočet lidí po celém světě“ uvedl v prvním oficiálním prohlášení nový král, jenž bude vystupovat pod jménem Charles III.

Dav před královským palácem se neustále rozrůstá, řada médií z místa vysílá živě. Někteří lidé přišli sami, jiní ve skupinách s přáteli či rodinou. Jejich myšlenky se nyní upínají k příbuzným. Mnozí také myslí na prince Harryho, který se s milovanou babičkou nestihl rozloučit (více ZDE), zatímco černé londýnské taxíky se seřadily na poctu na cestách vedoucích k paláci. Britská národní vysílací stanice BBC zahrála národní hymnu – „God Save the Queen“.

Krátce před oznámením královniny smrti se objevila dvojitá duha

V Londýně téměř celý den prší, na místě je vidět záplava deštníků. Krátce před oznámením Alžbětina skonu se však obloha vyjasnila a proťala ji dvojitá duha. Mnozí si jev vykládají jasně – objevil se na počest panovnice, která svůj život zasvětila monarchii.

Také lidé v Česku zapalovali svíčky, a to u britské ambasády v Praze, jež po informaci o úmrtí královny Alžběty II. spustila vlajku na půl žerdi. Na počest zesnulé královny v noci na pátek svítila Petřínská rozhledna v Praze v britských barvách. Na Twitteru to uvedl primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Zdroj: CNN.iprima.czDailymail.co.uk. Novinky.czNYpost.com

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...