Podle údajů policie, které zveřejnila na svých stránkách, vraždy se nejčastěji stávají kvůli špatným osobním vztahům. Pro takovéto vraždy má soudní lékař pochopení. „Dokážu pochopit, když se vražda stane v rámci dlouhodobých rodinných diskomfortů – někomu rupnou nervy, vytáhne pistoli. Žena žije léta pod tlakem, chlap ji týrá… ona ho jednoho dne při hádce v afektu bodne,“ říká Hladík v rozhovoru pro Deník N.
Nikdy se nehádejte v kuchyni
„Tam je to raz dva. Rozčílení, afekt, nůž…,“ vysvětluje Hladík. V rámci všem známé věty nikdy se nehádej v kuchyni zavzpomínal během rozhovoru na jednu kuchyňskou hádku, která skončila tragédií. Doktorka psychologie se snažila převychovat partnera, který svůj čas trávil nejraději v hospodě. „Jednoho dne se takhle zase vrátil z hospody. Ona na něj vyjela. Něco zabručel a šel do lednice, že si dá ještě pivo. To snad stačilo, ne!‘ on nějak pohrdavě odpověděl… Jak stála u kuchyňské linky, sáhla po noži, otočila se k lednici a píchla ho,“ vypráví Hladík.
Chladný a brutální čin
Jiří Hladík byl inspirací pro postavu soudního lékaře v seriálu České televize Případy 1. oddělení. Podle jeho slov bude mít navždy před očima případ zavražděného kluka. „Jeho o něco starší kamarád ho ukopal, umučil a do pusy mu pak instaloval houbičku,“ popisuje případ Hladík.
Jedná se o případ, který inspiroval tvůrce již zmíněného seriálu. Náctiletý homosexuální prostitut zabil v Praze svého mladšího parťáka. Tělo pak nastražil tak, aby to vypadalo jako sexuálně motivovaná vražda. „Ten čin byl chladný, brutální. Vraždy byly, co svět světem stojí, ale dneska někteří pachatelé chtějí, aby tam bylo utrpení, aby ten člověk neumřel hned. A ty způsoby jsou někdy neuvěřitelné,“ vypráví soudní lékař.
Vězení jako rekreační pobyt
Jiří Hladík je rád, když je pachatel usvědčený a odsouzený. Vězeňství v dnešní době se mu ale nelíbí. „Dnes mi mnohde připadá humanizace vězeňství téměř jako rekreační pobyt s komfortem sportovních, televizních, video aktivit a možností kouřit na celách. S tím já nesouhlasím,“ říká. Podle Hladíka se na vězně bere až moc velký ohled, na neštěstí pozůstalých ovšem žádný.
Není asi překvapením, že Hladík musí také čelit výhružným dopisům, dokonce i útokům. Říká ale, že se nikoho a ničeho nebojí. „Jeden po mně hodil židli. U soudu. Při hlavním líčení. Pak seděl v kriminále a spoluvězeň mu měl dát pěstí a vyrazit mu šest zubů. A já na něj psal posudek. Ten pachatel se židlí měl těžkou paradontózu, takže jsem napsal že to nemá charakter ublížení za zdraví, že by mu ty zuby brzo vypadly samy,“ říká.
Proč roste počet vražd?
„Vývoj počtu registrovaných vražd kopíruje negativní změny současné společnosti, z velké části orientované především na materiální hodnoty a s tím spojenou tendencí k silovému řešení problémů. Nárůst je třeba z obecného hlediska přisuzovat znatelnému vyššímu napětí ve společnosti, které ovlivnila i pandemie covid-19, válečný konflikt na Ukrajině a komplikovaný vývoj ekonomické situace,“ uvedla police na svých stránkách.
Zdroje dat: policie.cz, Deník N