Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Krimi

Když trestné činy páchá policie

Patnáctý březen je Mezinárodním dnem proti policejní brutalitě. Poprvé se tento den konal ve Švýcarsku, kde bylo zároveň ustanoveno jeho datum. Důvodem této akce bylo zbití dvou dětí švýcarskou policií. Pojďte se s námi dnes podívat na to, jak to vypadá, když ti, kteří mají pomáhat a chránit, dělají pravý opak.

Foto: Poli Pix Co. LLC / Shutterstock.com
Foto: Poli Pix Co. LLC / Shutterstock.com

Smrt Afroameričana George Floyda máme jistě všichni v živé paměti. Případ vyvolal celosvětové protesty proti rasismu, policejnímu násilí, a také rozpoutal celospolečenskou debatu o rasismu v řadách americké policie. K zabití George Floyda došlo v květnu roku 2020. Devět a půl minuty, tak dlouho mu na krku klečel policista Derek Chauvin, přestože si Floyd stěžoval, že nemůže dýchat.  

Foto: CHOONGKY / Shutterstock.com
Foto: CHOONGKY / Shutterstock.com

Svědky nebývalé policejní brutality byli také v Srbsku při protestech v roce 2020 proti koronavirovým opatřením. Protestanti vyšli do ulic, někteří z nich na policii házeli kameny a světlice. Odezva policie byla skutečně tvrdá. Jednoho z utíkajících demonstrantů srazila k zemi a postupně se v mlácení muže vystřídalo několik policistů. Zbité tělo pak odtáhli pryč, aby nebránilo v průjezdu policejního konvoje.

Proč dochází k policejní brutalitě a kolik lidí kvůli ní umírá?

Amnesty International uvádí, že policejní brutalitu ovlivňuje mnoho faktorů. V zemích, kde nejvíce dochází k zabíjení ze strany policie se jedná zejména o nepřiměřené zákony, rasovou nebo jinou formu diskriminace nebo také beztrestnost. Dále uvádí, že beztrestnost za zabíjení policií vede k cyklu násilí. Například v Brazílii důstojníci běžně zabíjejí lidi, kteří nepředstavují žádnou hrozbu, většinou mladé černochy.  Tamní policie jednoduše ví, že takové vraždy jsou zřídkakdy vyšetřovány nebo stíhány.

Foto: Steve Sanchez Photos / Shutterstock.com
Foto: Steve Sanchez Photos / Shutterstock.com

The Small Amrs Survey uvádí, že každý rok mezi lety 2007 a 2012 bylo během zásahů policií odhadem zabito 19 00 lidí. Většina těchto údajů se týká konkrétních zemí či časových období. Jde o odhady nevládních organizací nebo skupin pro lidská práva. Například v roce 2019 policie v brazilském Riu de Janeiru zabila v průměru pět lidí za den. V období mezi říjnem 2019 a lednem 2020, zabila irácká policie okolo šesti stovek protestujících. V USA policie zabije tisíc lidí každý rok.

Pokud byste někdy byli svědky páchání trestných činů ze strany policie, celníků či vězeňské služby, můžete se obrátit na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIPS). Právě náplní GIPS je vyhledávat, odhalovat a vyšetřovat protiprávní jednání těchto pracovníků.

Zdroje dat:
Amnesty International,  ČT 24, Seznam Zprávy

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...