Narkomafiáni hledající útočiště před zásahy proti drogám nyní ohrožují vzácné tropické ptáky, protože se stahují do nejodlehlejších lesů na planetě. Studie publikovaná ve středu v časopise Nature Sustainability varuje, že dvě třetiny klíčových lesních stanovišť pro ptáky ve Střední Americe jsou ohroženy „narkomafiánským“ odlesňováním.
Podle výzkumníků, americká protidrogová politika během posledních 40 let nezmenšila globální rozsah nelegálních sítí. Místo toho donutila obchodníky s drogami přesunout se hlouběji do lesů, kde vytvářejí přistávací dráhy a cesty pro přepravu drog a pastviny pro dobytek, čímž perou peníze a ovládají území.
Amanda Rodewald z Cornell Lab of Ornithology, hlavní autorka studie, uvedla: „Tento přesun způsobuje, že se dostávají do lesů s nejvyšší ochranářskou hodnotou, které často obývají původní obyvatelé. To ohrožuje nejzranitelnější lidské i nelidské populace.“
Miliony hektarů tropických lesů byly zničeny narkomafií, což mělo devastující dopady na místní komunity. Když oblasti obsadí drogové gangy, jsou původní obyvatelé často nuceni přijmout platby za svou půdu a spolupracovat na pašování drog. Pokud odporují, jejich země je zabrána a následuje násilí. Ti, kteří nejsou násilně zbaveni své půdy, musí buď spolupracovat, nebo uprchnout přes mezinárodní hranice.
Výzkumníci poprvé spočítali dopad ztráty těchto klíčových stanovišť na populace ptáků. Zjistili, že 67 druhů stěhovavých ptáků, kteří hnízdí v USA a zimují ve Střední Americe, je nyní vystaveno zvýšenému riziku. Zvláště ohroženi jsou ohrožení pěnkavovití, přičemž 90 % jejich populace žije v lesích ohrožených narkomafií. Studie také zjistila, že 70 % philadelphských vireonů zimuje v těchto oblastech.
Dálkový průzkum Země pomocí satelitů ukazuje, že 15-30 % ročního odlesňování v Nikaragui, Hondurasu a Guatemale lze připsat pohybu kokainu. Polovina stálých a stěhovavých populací ptáků ve Střední Americe poklesla od roku 1970 a odlesňování je hlavním faktorem tohoto poklesu.
Největší zbývající lesy ve Střední Americe – známé jako „pět velkých lesů“ – jsou obývány původními obyvateli a čelí rostoucímu množství kokainového pašování. Kartely také hledají způsoby, jak prát peníze v legální ekonomice; nákup lesů a jejich přeměna na pastviny pro dobytek je jedním z hlavních způsobů, jak to dělají.
Nicholas Magliocca z University of Alabama uvedl: „Americká protidrogová politika se zaměřuje na stranu nabídky a tlak na prosazování zákona hraje významnou roli v pohybu pašeráckých tras a míst narkomafiánského odlesňování. Po 40 letech tato strategie nefunguje. Ve skutečnosti se obchod s kokainem pouze rozšířil a stal se celosvětovou sítí. Musíte udělat víc než jen reaktivně pronásledovat obchodníky s drogami, kteří mají v regionu téměř neomezené peníze a moc.“
Studie se zaměřila výhradně na obchod s drogami, nikoli na jejich pěstování, a zkoumala dopady ve všech zemích Střední Ameriky s výjimkou Belize, kvůli nedostatku dat.
Výzkumníci tvrdí, že vytvoření pracovních míst a příležitostí pro místní komunity, vyřešení nejasných vlastnických práv a zlepšení monitoringu a ochrany lesů by mohlo pomoci řešit tento problém. Posílení schopnosti původních skupin a venkovských malých vlastníků půdy znovu uplatnit svou územní kontrolu a pravidla správy zdrojů se ukázalo jako ochrana proti narkomafii a dalším environmentálním zločinům, jako je nelegální těžba dřeva nebo pytláctví.
Zdroj: theguardian.com