Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Čeští hudebníci, kteří dobyli svět: Diva na bankovce i Sinatra Východu

Jediná česká držitelka Oscara, legendární sopranistka, jejíž portrét zdobí bankovku nebo skupina bodující v zahraničí, jež se objevila ve stejném line-upu jako zpěvačka Pink či rapper 50 Cent. Představujeme vám slavné hudebníky českého původu, kteří dobyli svět.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Karel Gott

Hudební legendu, herce a malíře Karla Gotta zbožňovali nejen sousedé z Německa, Rakouska, Polska nebo Slovenska. Rodák z Plzně se proslavil také v zámoří, a to dokonce už v šedesátých letech minulého století, kdy vyrazil na několikaměsíční angažmá do Las Vegas. Během cest zamířil rovněž do New Yorku nebo Los Angeles, kde se setkal s herečkou Shirley MacLaineovou nebo zpěváky Tonym Bennettem a Frankem Sinatrou. Právě „Sinatra Východu“ je jedna z přezdívek, kterou později Karel Gott dostal. Český zpěvák vystupoval v celé řadě zemí, včetně Ruska, Itálie, Francie, Švýcarska, Japonska nebo na festivalu v brazilském Riu de Janeiru. Zde všechny odzbrojil písní Lady Carneval, jež byla následně přeložena do několika světových jazyků. Nelze se tak divit, že o jeho smrti v říjnu 2019 informovala média po celém světě, včetně amerických, čínských či libanonských.

Iva Bittová

Dcera hudebníka Kolomana Bitta a učitelky ze Slovácka se jako jedna z mála českých umělkyň dokázala proslavit i za hranicemi. USA si dokonce vybrala za svůj nový domov a v roce 2020 získala americké občanství. Talentovaná zpěvačka, houslistka a herečka účinkovala mimo jiné ve slavné newyorské koncertní síní na Sedmé avenue Carnegie Hall v roli Elvíry v Mozartově opeře Don Giovanni. Pravidelně koncertuje také v České republice a Německu, na pódiu zazářila ale i v Londýně, Paříži či Tokiu.

Zdroj: Shutterstock
Iva Bittová
Zdroj: Shutterstock

Markéta Irglová

Skladatelka, zpěvačka a herečka z Valašského Meziříčí je dosud jedinou českou ženskou držitelkou Oscara. Slavnou sošku získala společně s irským zpěvákem Glenem Hansardem začátkem roku 2008 za romantickou píseň Falling Slowly k filmu Once, v němž si současně i zahráli. Dnes žije Markéta Irglová na Islandě, kde společně s manželem, islandským hudebníkem a producentem Sturlou Mio Thorissonem, vychovávají své tři děti – dceru Árveig Sturlasdóttir a syny Eyvindura Högniho a Froda. Než se Markéta usadila na Islandu, žila také v irském Dublinu nebo New Yorku. Zdá se, že v České republice ji nejspíš hned tak neuvidíme.

Zdroj: Shutterstock
Markéta Irglová a Glen Hansard
Zdroj: Shutterstock

MYDY (Rabycad)

Elektro-popová kapela Mydy Rabycad byla založená v roce 2012 v Praze. V roce 2019 si jméno zkrátila pouze na MYDY. Úspěch sklízí zejména v zahraničí a až třetinu svých koncertů odehraje právě tam. Po Gipsy.cz je teprve druhou českou kapelou, která vystoupila na populárním anglickém festivalu Glastonbury. Skupina koncertovala také ve Francii, Jižní Koreji, Egyptě, Alžírsku, Belgii, Dánsku, Turecku, Nizozemí, USA nebo Kanadě. Právě na kanadských festivalech Ottawa Bluesfest nebo Festival d’été de Québec se objevila v line-upech společně se zpěvačkou Pink, rapperem 50 Centem nebo skupinami Metallica a Gorillaz.

Zdroj: Shutterstock
Koncert skupiny MYDY
Zdroj: Shutterstock

Ema Destinnová

Operní pěvkyně Emy Destinnové (vlastním jménem Emilie Paulina Jindřiška Kittlová) si Česká republika nesmírně váží. Dokonce natolik, že její portrét zdobí od roku 1996 dvoutisícovou bankovku. Rodačku z Prahy sice v Národním divadle nejprve odmítli, ona se ale svého snu stát se slavnou pěvkyní nevzdala. Kariéru odstartovala v německém Berlíně a o několik let později již stála na prknech newyorské Metropolitní opery (zkráceně Met). V některých představeních přitom zpívala s legendárním italským operním pěvcem Enricem Carusem. Hostovala rovněž v Londýně, Vídni či Paříži. Později se jí dostalo uznání i v Národním divadle a v roce 1908 byla prohlášena jeho čestným členem.

Zdroj: Shutterstock
Portrét Emy Destinnové
Zdroj: Shutterstock

Jan Hammer ml.

Pokud si nejste jistí, kam jméno Jan Hammer ml. zařadit, osvěžíme vám paměť, případně vysvětlíme, proč byste si o tomto třiasedmdesátiletém hudebním skladateli a multiinstrumentalistovi, žijícím už půl století v USA, měli přečíst. Matkou Jana Hammera byla známá jazzová zpěvačka Vlasta Průchová, otcem Jan Hammer st. – lékař a jazzový hudebník. Je tak přirozené, že po hudební kariéře zatoužil i on sám. V roce 1968 přerušil studium, odstěhoval se do USA a byl přijat na prestižní Berklee College of Music. Ještě předtím však stihl složit hudbu a písně k oblíbené pohádce Šíleně smutná princezna. Pokud si je i vy někdy broukáte, nyní už víte, kdo za nimi stojí. Jan Hammer ml. byl také členem legendární jazz-rockové formace Mahavishnu Orchestra a nahrál několik sólových desek. Z žánrů mu nejsou kromě jazzu cizí ani rock či pop. Za svou tvorbu si odnesl několik cen Grammy. Vedle Šíleně smutné princezny stojí Jan Hammer ml. za hudbou ke kultovnímu americkému seriálu Miami Vice.

Zdroj: Shutterstock
Soundtrack k seriálu Miami Vice
Zdroj: Shutterstock

Antonín Dvořák

Antonín Dvořák patří společně s Bedřichem Smetanou, Leošem Janáčkem a Bohuslavem Martinů k našim nejvýznamnějším skladatelům. Vůbec nejhranějším českým skladatelem ve světě je však právě rodák z Nelahozevsi. V roce 2017 se jeho díla objevila dle portálu Bachtrack na programu orchestrů v 863 případech, což jej zařadilo v žebříčku na patnácté místo. Antonín Dvořák za sebou zanechal například Němce Richarda Strausse nebo Itala Antonia Vivaldiho.

Česko na Times Square

Velkého úspěchu nedávno dosáhly i zpěvačky Ewa Farna a Lenny, které se objevily v rámci kampaně Spotify na billboardech na Times Square.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...