Nejméně 323 Egypťanů zemřelo, většina z nich kvůli horku, uvedli dva arabští diplomaté, kteří koordinovali reakce svých zemí. Všichni kromě jednoho zemřeli kvůli extrémním teplotám. Jeden z diplomatů sdělil, že tato čísla pocházejí z nemocniční márnice ve čtvrti Al-Muaisem v Mekce.
Podle diplomatů vzrostl počet mrtvých Jordánců na 60, což je nárůst oproti oficiálnímu počtu 41, který byl dříve zveřejněn Ammánem. Celkový počet mrtvých, hlášený různými zeměmi, dosahuje 577. Márnice v Al-Muaisemu hlásila 550 mrtvých.
Saúdskoarabské úřady uvedly, že ošetřily více než 2 000 poutníků trpících přehřátím, ale od neděle tento údaj neaktualizovaly a neposkytly informace o úmrtích. Loni bylo hlášeno nejméně 240 mrtvých poutníků různými zeměmi, většinou Indonésany.
Každý rok se desítky tisíc poutníků pokoušejí provést hadždž bez zajištění oficiálních víz, aby ušetřili peníze. Tito neregistrovaní poutníci však nemají přístup k klimatizovaným zařízením poskytovaným saúdskoarabskými úřady. Diplomat uvedl, že počet mrtvých Egypťanů byl zvýšen velkým počtem neregistrovaných poutníků. Saúdští úředníci uvedli, že před hadždžem vyklidili z Mekky stovky tisíc neregistrovaných poutníků.
Hadždž je jedním z pěti pilířů islámu a každý muslim, který má prostředky, ho musí alespoň jednou v životě splnit. Podle nedávné saúdské studie se hadždž stále více ovlivňuje klimatickými změnami. Teploty v oblasti, kde se rituály provádějí, každé desetiletí stoupají o 0,4°C.
V pondělí teploty dosáhly 51,8°C ve Velké mešitě v Mekce, uvedlo saúdské národní meteorologické centrum. Poutníci si nalévali vodu na hlavu a dobrovolníci rozdávali studené nápoje a rychle tající čokoládovou zmrzlinu, aby pomohli udržet chlad. Úředníci doporučili poutníkům používat deštníky, pít hodně vody a vyhnout se slunečnímu záření během nejteplejších hodin dne.
Někteří poutníci popisovali nehybná těla na kraji silnice a záchranné služby, které se zdály být přetížené. Letos se hadždže zúčastnilo asi 1,8 milionu poutníků, z toho 1,6 milionu ze zahraničí.
Saúdský ministr zdravotnictví Fahd bin Abdul Rahman Al-Jalajel uvedl, že zdravotní plány pro hadždž byly úspěšně provedeny, čímž se předešlo velkým vypuknutím nemocí a jiným veřejným zdravotním hrozbám. Virtuální nemocnice poskytla konzultace více než 5 800 poutníkům, zejména kvůli nemocem způsobeným horkem, což umožnilo rychlý zásah a zmírnilo potenciální nárůst případů.
Zdroj: theguardian.com