Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Febiofest: Cenu Kristián si odnesl Jiří Lábus, Božidara Turzonovová i britský producent Mike Downey

Na zahájení 28. ročníku Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest byla udělena cena Kristián významným hercům a filmovému tvůrci. Ocenění za celoživotní přínos kinematografie si odnesla slovenská herečka Božidara Turzonovová, divadelní a filmový herec Jiří Lábus a britský producent Mike Downey.

Foto: Anna-Marie Křížová
Foto: Anna-Marie Křížová

„Je mi to milé, lichotivé, vzácné a vážím si toho. Myslím, že 80 % svých životních zkušeností, a podotýkám velmi zajímavých, jsem vlastně zažila ve filmech, na kterých jsem pracovala,“ řekla oceněná Božidara Turzonovová.

Diváci a návštěvníci Mezinárodního filmového festivalu – Febiofest uvidí slovenskou herečku hned ve dvou zajímavých snímcích – Akce Bororo a Božská Ema.

Foto: Anna-Marie Křížová
Božidara Turzonovová převzala cenu Kristián od ministra kultury Lubomíra Zaorálka (ČSSD).
Foto: Anna-Marie Křížová

V Božské Emě ztvárnila herečka silný příběh slavné operní pěvkyně Emy Destinové. Tento československý filmový snímek ze 70. let pochází z dílny režiséra Jiřího Krejčíka, který mimo zmíněného dramatu přispěl do české kinematografie řadou dalších povedených děl, jímž je: Vyšší princip (1960) nebo Pension pro svobodné pány (1967).
Akce Bororo patří mezi sci-fi snímky z normalizačního období. Tajná agentka, jakožto návštěvnice z jiného světa, provází diváka příběhem o lásce dvou postav z jiného světa, boji o přežití její civilizace, který se nachází na vzdálené planetě Tonatiu.

Foto: Anna-Marie Křížová
28. ročník Mezinárodního filmového festivalu Praha – Febiofest zahájil čestný prezident Fero Fenič.
Foto: Anna-Marie Křížová

Dalším oceněným čestnou cenou Kristián je Jiří Lábus: „Miloval jsem film od prvních let svého života. Byl jsem vášnivý návštěvník biografů a chodil do kina Dalibor a Varšava. To nebyl popcorn. Jen takové staré dámy prodávaly Eskymo a Míšu. Ta slast, když jsem chroupal Eskymo a koukal na Pyšnou princeznu, na to nezapomenu,“ uvedl oceněný herec pro iDnes.cz. 

I v tomto případě bude divákům filmového festivalu nabídnuta sekce – Profil: Jiří Lábus, která zahrnuje snímky Specialita Šéfkuchaře (1991) a od Jiřího Havelky film Vlastníci (2019).

Foto: Anna-Marie Křížová
Cenu Kristián do rukou Jiřího Lábuse předal pražský primátor Zdeněk Hřib.
Foto: Anna-Marie Křížová

Třetím oceněným téhož večera se stal evropský nezávislý producent Mike Downey. Cenu převzal z rukou významného hosta letošního filmového festivalu britského režiséra Stephena Daldryho. Downey se jako producent podílel na řadě snímcích jako je Prezident (2014), Dede (2017) a nebo na pozici koproducenta úspěšného filmu Agnieszky Holland Šarlatán (2020) .

Foto: Anna-Marie Křížová
Mike Downey
Foto: Anna-Marie Křížová

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...