Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Kam vyrazit v listopadu: Na svatomartinské hody, vánoční trhy nebo burleskní show do Puppu

Listopadové akce potěší chuťové pohárky, oko i sluch, pohrají si s vašimi emocemi a také rozvlní vaše boky. Po republice se totiž budou rozsvěcet vánoční stromy, degustovat vína a pojídat svatomartinské husy, v Olomouci vystaví tisíce let staré meteority, v novorenesančním paláci Žofín se bude plesat a do Grandhotelu Pupp zamíří hvězdy burlesky, aby zde předvedly strhující show. To ale není rozhodně vše…

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Svatomartinské hody v Česku

Jestli přijede svatý Martin 11. listopadu na bílém koni, je zatím ve hvězdách. Rozhodně ale ani letos nebudou chybět tradiční svatomartinské hody, během kterých poteče víno proudem a talíře ozdobí svatomartinské husy, rohlíčky nebo koláčky. Kam na tyto dobroty vyrazit?

Od 5. do 11. listopadu si můžete pochutnat na svatomartinském menu v restauraci Maple v Heřmanově Městci poblíž Pardubic. Na degustaci vín spojenou s ochutnávkou husích specialit láká i Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře. Akce proběhne 13. listopadu a k degustaci bude přes 100 vzorků vín českých a moravských vinařů.

Na Moravě se uskuteční od 11. listopadu do 14. listopadu jedenáctý ročník Svatomartinského Mikulova. Těšte se na svatomartinské menu v mikulovských restauracích, košt vín nebo víkendový jarmark na historickém náměstí. I v Praze můžete na svatomartinské menu vyrazit do několika restaurací. Namátkou lze zmínit Baráčnickou rychtu, Villu Richter a Terasu U Zlaté studně na Praze 1, Libocký Dvůr a Restaurant Kulaťák na Praze 6 nebo Potrefenou husu Na Verandách na Praze 5.

Rozsvícení vánočních stromů

K nejkrásnějším vánočním trhům patří nepochybně ty na pražském Staroměstském náměstí. Vánoční strom by se měl zde rozsvítit v sobotu 27. listopadu a trhy budou probíhat do 6. ledna 2022. Stánky zaplní tradiční vánoční pokrmy a nápoje v podobě horkých kaštanů, cukroví, svařeného vína nebo horkého punče. Domů si budete moct pořídit například adventní věnce, dekorativní předměty, svíčky, ozdoby na stromek nebo dřevěné betlémy.

27. listopadu se vánoční strom rozsvítí také na náměstí T. G. Masaryka v Moravské Třebové a na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. V Budějovicích potrvají vánoční trhy do 6. ledna, stejně jako na Staroměstském náměstí. O den později, 28. listopadu, strom slavnostně rozsvítí v Českých Velenicích, v Karlových Varech před hotelem Thermal nebo na plzeňském náměstí Republiky, kde se v obdobném termínu budou konat i trhy plné staročeských trdel, perníčků a svařeného vína.

Zdroj: Shutterstock
Staroměstské náměstí
Zdroj: Shutterstock

Jedinečné výstavy, festivaly a projekce

Milovníci filmů a Pražané už možná zaznamenali, že 3. listopadu odstartoval Mezinárodní filmový festival 3KinoFest věnovaný kultuře zemí visegrádské čtyřky (Česká republika, Slovensko, Polsko a Maďarsko). Festival končí 12. listopadu a po dobu jeho trvání budou v sálech Městské knihovny v Praze a Kina Atlas promítány nejen kultovní klasiky, ale i filmové novinky, například Prvok, Šampón, Tečka a Karel, Zátopek, Prasklina, Okupace nebo 25 let neviny.

Na meteority o celkové váze téměř 8 kg, které našli dělníci v Lundwallově cihelně v Opavě-Kylešovicích v červenci roku 1925, se můžete přijít podívat ve dnech 5.–14. listopadu do Vlastivědného muzea v Olomouci. Meteority přistály na naší zemi před více než 18 tisící lety. Záhadou však zůstává přesné místo dopadu i to, jak se fragmenty na místo svého nálezu dostaly.

Zdroj: Shutterstock
Meteorit v zemské atmosféře
Zdroj: Shutterstock

V plzeňském Kině Beseda proběhne 19. listopadu projekce dokumentárního snímku Svědectví: Pravda, která měla zůstat skryta. Pětice režisérů Michaela Vincourová, Lukáš Vincour, Věra Mikušová, Petr Beneš a Adele H. v něm odhaluje pravdu, jíž živočišný průmysl záměrně tají. Pomocí záběrů ze skrytých kamer pronikají autoři za ostnaté ploty a vysoké zdi českých velkochovů, malochovů, ale také domácích chovů, aby ukázali skutečný život zvířat. Ročně se v Česku zabije kvůli produkci masa, mléka a vajec přibližně 130 milionů zvířat. Dokument je zobrazuje jako jedinečné bytosti, které bojují o život do posledního dechu. Po promítání proběhne debata s autory filmu. Cena vstupenky je 120 korun.

Zábava ve velkém stylu

V listopadu se uskuteční také několik koncertů. Multifunkční aula Gong v Ostravě bude hostit 16. listopadu hudebníka a skladatele Ondřeje Gregora Brzobohatého a Janáčkovu filharmonii Ostrava. Společný koncert ponese název Melodie stříbrného plátna. Rozhodnete-li se na akci vyrazit, zhubne vaše peněženka o 700–1000 korun. V Brně můžete zajít 22. listopadu na Dana Bártu, který zahraje se svými Illustratosphere v Sono Centru. Cena vstupenek se pohybuje v rozmezí 450–1590 korun.

20. listopadu protančete střevíce na Žofínském gala plese. Uskuteční se v historických prostorách paláce Žofín a o perfektní atmosféru se postará orchestr a doprovodný program. Proběhne mimo jiné módní přehlídka a vystoupí vítězové taneční soutěže StarDance. Vstupenky na ples se pohybují v rozmezí 600–3600 korun, přičemž VIP vstupenky zahrnují občerstvení.  

Zdroj: Shutterstock
Burleska na jevišti
Zdroj: Shutterstock

Na velkolepou a vzrušující podívanou ve stylu Hollywoodu 30. let zve Burlesque Night. Show v podání největších hvězd české burlesky a kabaretu plná smyslnosti, třpytivých kostýmů a extravagantních rekvizit proběhne 27. listopadu v luxusním Grandhotelu Pupp. Vstupenky na akci pořídíte od 590 korun do 4500 korun.

Zdroje dat:
prague.eu, budejce.cz, kdykde.cz, kudyznudy.cz, goout.net, plzen.eu, karlovyvary.cz, pupp.cz, 3kino.cz, Vlastivědné muzeum v Olomouci

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...