Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Kultura

Křest knihy Miloše Schmiedbergera: Kdo se stal jejím kmotrem?

Začátkem týdne pokřtil uznávaný fotograf Miloš Schmiedberger svoji novou knihu s názvem Nadčasové povídky psané v kavárně Slavia, jež vyšla na počest dua Šimek a Krampol, divadla Semafor a kavárny Slavia. Slavnostního křtu se zúčastnili také herec Jiří Krampol, ilustrátorka Lucie Loosová nebo MMA zápasník Karlos Vémola. Jak celý křest probíhal? Přinášíme vám exkluzivní fotoreportáž.

Foto: Anna-Marie Křížová
Jiří Krampol a Miloš Schmiedberger, foto: Anna-Marie Křížová

Kniha Nadčasové povídky psané v kavárně Slavia vyšla na počest mistrného umění Miloslava Šimka a Jiřího Krampola, jímž v divadle Semafor těšili publikum prahnoucí po inteligentním a přívětivém humoru. Připomíná zlatou éru, kdy oba usedali ke svému oblíbenému stolku v kavárně Slavia a počínali rozpřádat příběhy a náměty budoucích divadelních scének.

„Chtěl jsem Jirkovi k jeho 83. narozeninám nadělit nějaký dárek a většinou to dopadne tak, že mu vždycky dám nějakou knihu. Tentokrát jsem ji udělal sám. Nasbíral jsem všechny archivní knihy, které napsal Šimek s Krampolem. Když jsem všechny ty knihy pročetl, napadlo mě vybrat ty nejlepší povídky, které byly napsané v kavárně Slavia. Domluvil jsem se s paní Šimkovou, požádal jsem ji, aby mi poskytla autorská práva. Pak jsem požádal Jirku, aby mi dal autorská práva,“ popsal vznik knihy Miloš Schmiedberger.

Foto: Anna-Marie Křížová
Miloš Schmiedberger pracoval na knize půl roku.
Foto: Anna-Marie Křížová

Kniha popisuje tři příběhy – nezapomenutelné duo Šimek a Krampol, divadlo Semafor a kavárnu Slavia. Podle slov Miloše Schmiedbergera je to možná jedna z posledních knížek, jelikož se o divadle napsalo už spoustu knih. „Třeba nás ještě něco napadne, jestli nám to dovolí věk a zdraví. Ten duch divadla za to stojí,“ sdělil Schmiedberger, který těžko skousává dnešní realitu divadla Semafor i kavárny Slávie.

„Divadlo Semafor přišlo díky panu Stýblovi o lukrativní místo ve středu Prahy, kde se na představení divadla táhly dlouhé šňůry celou pasáží až na Národní třídu. V současné době sídlí divadlo Semafor v Dejvicích. A co se týká kavárny Slavie, tak minulý týden jsem k mému velkému zděšení zjistil, že z ní zmizely všechny zajímavé fotografie, kresby a podpisy různých špičkových umělců. Zkrátka to, co tam dělalo tu úžasnou atmosféru, už tam není. Zdi jsou prázdné a působí to jako holobyt v paneláku. Nerozumím tomu, že lidé, kteří v dnešní době dělají rekonstrukci, nezachovají tradici toho objektu. Už tam v životě nevlezu,“ postěžoval si.

Foto: František Herman
Miloš Schmiedberger se rozhodl nepolévat knihu, jelikož si knížek velmi váží.
Foto: František Herman

Kniha zahrnuje znamenité povídky jako Jak jsem hledal manželku, Jak jsem si zkazil život, Jednou jsi dole, jednou nahoře, Jak mě vzal bratr na striptýz, Jak si mě šéf oblíbil a mnohé další. „Nejraději mám povídku Jednou jsi dole, jednou nahoře. Je to příběh chlapa, který hraje v casinu. Všechno prohraje, přijde o veškerý majetek a zhroutí se mu rodina, manželství. Skončí na dlažbě, odejde od rodiny a ztratí se někde ve světě. Pak se vrátí zpátky, všechny peníze vyhraje zpět. Je to napsané humorným způsobem a vystihuje to osudy mnoha lidí. Vztahuje se to i na dnešní dobu a na gamblery,“ vyprávěl nám Schmiedberger.

Kromě oblíbených povídek zahrnuje kniha také spoustu fotografií, které zachycují nezapomenutelné okamžiky. „Když jsme hráli důchodce na poště, netušili jsme, že tahle scénka se dostane do Zlatého Fondu České televize,“ ukazoval na jednu z fotografií Jiří Krampol. „Z toho jsem měl velikou radost, že jsem se propracoval jako důchodce,“ smál se Krampol, který se stal zároveň kmotrem knihy.

Foto: Anna-Marie Křížová
Jiří Krampol během vyprávění scénky, jež se dostala do Zlatého Fondu České televize.
Foto: Anna-Marie Křížová

Na slavnostním křtu nechyběla ani Lucie Loosová, jež měla na starosti ilustrace. „Práce vznikala minulý rok. Začínali jsme pracovat v lednu a spolupráce trvala, dokud nešla kniha do tisku. Je tam 25 povídek, to znamená 25 ilustrací,“ sdělila našemu portálu Loosová a dodala: „Někdy se ilustrace nepovedla na první dobrou, takže jsme si vše s Milošem posílali a diskutovali jsme. Pro mě to byla určitě velká výzva, protože kreslit černobílé ilustrace pro takové texty je poměrně složitá a náročná práce. Má to ale báječný výsledek a jsem za to velmi vděčná,“ uvedla Loosová.

Foto: Anna-Marie Křížová
Miloš Schmiedberger, Jiří Krampol a Lucie Loosová během slavnostního přípitku
Foto: Anna-Marie Křížová

„Chtěl bych poděkovat své kamarádce Lucii Loosové za její neuvěřitelné obrázky, které mi tu knihu vylepšily k naprosté dokonalosti. Ale musím říct, že to byl opravdu boj, protože s ní zápasit bylo velice složité. Ale nakonec jsem vždycky vyhrál já,“ přiznal s úsměvem Schmiedberger.

Do prodejny Knihy Dobrovský dorazil i známý MMA zápasník Karlos Vémola. I přesto, že ho trápí zdravotní problémy, které mu momentálně nedovolují zápasit, rozdával úsměvy od ucha k uchu. „Karlos Vémola je můj velký kamarád, který má neuvěřitelně pozitivní přístup k životu. Je cílevědomý, pracovitý a má jasně vytyčený cíle, za kterými si jde a vždycky jich dosáhne. Není to člověk, který plácá nesmysly, takže když něco řekne, tak to splní. Mezi námi vzniklo nepsané přátelství a mimo jiné o něm připravuji knihu,“ prozradil Schmiedberger.

Foto: Anna-Marie Křížová
Miloš Schmiedberger a Karlos Vémola
Foto: Anna-Marie Křížová

Známý fotograf filmů a celebrit Miloš Schmiedberger je zároveň fotografem našeho portálu Zítřek.cz. Za celou redakci mu gratulujeme k nové knize a přidáváme osobní recenzi Jiřího Krampola: „Kupte si to, je to dobrý!“

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...