Dopoledne se v Domu České televize udílely ceny za nejlepší scénáře, které mají šanci se uplatnit na filmovém plátně. Filmová nadace ocenila celkem pět scénářů a sedm jejich autorů se rozdělilo o odměnu 750.000 korun. Mezi oceněnými scénáři se objevil příběh soukromého detektiva za Protektorátu Čechy a Morava, jeden milostný trojúhelník ze současnosti a dva příběhy z doby komunistického temna. Ocenění získal i pohádkový příběh, což v minulých ročnících nebylo zvykem.

Foto: Miloš Schmiedberger
V hlavní kategorii soutěže, kde bylo přihlášeno 95 textů, získali ocenění Tereza Brdečková za dílo Nigrin – Nejhorší je strach a Ondřej Cihlář a Jan Látal se společným scénářem Hra o světlo.
„Během psaní scénáře jsme se smáli i báli. Prožívali jsme to spolu a už při tvorbě jsme cítili, že jsme sladěni a objevujeme živý pramen, který náš příběh posouval dál,“ sdělil našemu portálu oceněný scénárista a kameraman Jan Látal, jenž společně s Ondřejem Cihlářem vytvořil příběh skautů, kteří v roce 1949 jedou převzít betlémské světlo v převlečení za pionýry. V komunistickém Československu se nicméně jednalo o čin, který i pro mládež znamenal vážné ohrožení. „Kolem nás začínají probíhat rozhovory s producenty, tak snad se to nějak vyvrbí. Neradi bychom naše dílo schovali do šuplíku. Kdybychom začali točit do dvou let, bylo by to super. Navíc u historických věcí je problémem daleko nákladnější natáčení, protože člověk musí vytvářet kulisy z té doby, takže uvidíme, jak se s tím vypořádáme. Ačkoliv náš film může být v tomto směru skromnější. Les je pořád stejný, příroda také a potřebujeme jen historický vlak a nádraží. To se dá,“ navázal na spoluautora Ondřej Cihlář.

Foto: Miloš Schmiedberger
V kategorii Hvězda zítřka pro autory do věku 33 let soutěžilo 61 textů a cenu si odnesli Barbora Chalupová a Marek Chalupa za pohádkový příběh Boží posel, Natália Antoňáková za dílo Něco s námi je a Jakub Votýpka za scénář Na ostří nože, jenž se zabývá událostmi z roku 1950, kdy došlo k nesmyslné kriminalizaci členů tehdejšího československého hokejového reprezentačního mužstva, mistrů světa z roku 1949. „Je to můj první samostatný scénář i první soutěž, které jsem se zúčastnil, takže to pro mě znamená obrovský úspěch. A doufám, že mě to i posunulo k realizaci filmu. Budu dělat na tom, aby se dostal do kin a vidělo ho co nejvíce lidí,“ řekl brněnský novinář a scénárista Jakub Votýpka.
Výbor nadace letos vybíral ze 157 scénářů. Tento počet žádostí představuje třetí největší číslo v historii soutěže. Členové výboru vybírali z došlých 157 žádostí a přečetli více než 16 000 stran textu. Partnery nadace jsou Barrandov Studio, firma Innogy a Česká televize, jejichž zástupci předali oceněným symbolické šeky.

Foto: Miloš Schmiedberger
V odpoledních hodinách jsme se přesunuli na představení českých filmů pro rok 2021/2022 distribuční společnosti Bioscop, kde byly představeny filmy Přání Ježíškovi, Indián, Betlémské světlo, Vyšehrad film, Zbožňovaný, Jan Žižka a pohádka Tajemství staré bambitky 2. Celý program moderoval Libor Bouček za účasti herců a filmových tvůrců.

Foto: Miloš Schmiedberger
Nechyběl zde ani prezident Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech Jiří Bartoška, který ztvárnil hlavní roli ve filmu režiséra a scénáristy Petra Kolečka s názvem Zbožňovaný. „Byla to pro mě výzva. Ten příběh byl velmi zajímavý. Jednak to byl příběh Petrova dědečka a druhá věc je, že ho z půlky filmu nemluvím,“ řekl během představení Jiří Bartoška. Premiéra tohoto celovečerního filmu, který je inspirován příběhem režisérova vlastního dědečka, je plánována na 23. září.

Foto: Miloš Schmiedberger
Všechny přítomné pobavila ukázka z očekávaného celovečerního filmu Vyšehrad. „Načali jsme nějaká témata, která ve společnosti rezonují. Všichni víte, že jsme vypustili ukázku s Romanem Berbrem v momentě, kdy ho zavřeli. A ještě nějakou dobu se to bude řešit, takže jsme chtěli šťourat do věcí, které nás obecně štvou a na českém fotbale se nám nelíbí. Zároveň jsme si plnili dětský sen tím, že chceme dělat humor, který je nám blízký a samozřejmě občas trošku ostřejší. Ale myslím si, že i to je zapotřebí, protože jsme přesyceni romantickými komediemi,“ sdělil hlavní hrdina a režisér filmu Jakub Štáfek.

Foto: Miloš Schmiedberger
Milovníci českých filmů se nemohou dočkat také snímku Jana Svěráka Betlémské světlo, jehož scénář vychází z knižních bestsellerů Zdeňka Svěráka Povídky a Nové Povídky. Do hlavních rolí režisér obsadil Zdeňka Svěráka, Vojtu Kotka a Terezu Rambu. „Zrovna jsem byla na dovolené a Honza mi zavolal s tím, že by byl rád, kdybych tu roli vzala, ale že je strašně nahatá. Ale tahle role se nedala odmítnout. Scénář Zdeňka Svěráka je pocta,“ uvedla herečka.

Foto: Miloš Schmiedberger
Na festival zavítal také přední český herec Karel Roden, který se zhostil hlavní role ve filmu Indián. Zlatý filmový hattrick vstřelila herečka Veronika Khek Kubařová, jež dostala roli rovnou ve třech představených filmech – v pokračování pohádky Tajemství staré bambitky 2, rodinné komedii Přání Ježíškovia filmu Vyšehrad. Jako poslední byl představen velkofilm producenta a režiséra Petra Jákla Jan Žižka, v němž se objeví i britský oscarový herec a jeden z významných hostů letošního ročníku filmového festivalu Michael Caine.
A co dalšího čekalo na návštěvníky festivalu? Na Staré louce, jedné z hlavních lázeňských promenád, mohli návštěvníci festivalu slyšet koncert v podání jazzové zpěvačky Petry Ernyeiové, Otto Hejnic Tria a Lee Davison Bandu.

Foto: Miloš Schmiedberger
Studio Barrandov slavilo 90. výročí a zvalo návštěvníky na pivo zdarma. Ve večerních hodinách mohli lidé sledovat taneční show na motivy divadelního představení Amerikánka za doprovodu zpěvaček Pavly Beretové a Anny Fialové.

Foto: Miloš Schmiedberger
I přesto, že návštěvníkům karlovarského festivalu celý den nepřálo počasí, ve vzduchu vládl optimismus a dobrá nálada. Pokud se do Karlových Varů teprve chystáte, přejeme vám příjemnou zábavu.
