Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Letošní Shakespearovské slavnosti

I letos si můžete užít světoznámá díla Williama Shakespeara pod širým nebem. Hraje se od června do září. Každý rok uvede festival minimálně jednu premiéru. Tento rok na diváky čekají hned čtyři!

Zdroj: canva.knihovna
Zdroj: canva.knihovna

Letní Shakespearovské slavnosti představují nejstarší a největší venkovní divadelní  přehlídku děl Williama Shakespeara v Evropě. První ročník se odehrál v roce 1990 zinscenováním  hry Sen noci svatojánské pod záštitou tehdejšího prezidenta Václava Havla. Festival podpořil  osobním dopisem i současný král Spojeného království Karel III. Předností festivalu je, že se hraje  za jakéhokoliv počasí.  

Kde všude se hraje? 

• Praha: Po šesti letech se festival vrací na jeviště Nejvyššího purkrabství Pražského hradu  a jako obvykle na letní scéně hudební a taneční fakulty AMU na Malostranském náměstí. 

• Ostrava: Hlavní nádvoří Slezskoostravského hradu.  

• Brno: Hrad Špilberk. 

• Bratislava: Bratislavský hrad.  

Co je na repertoáru? 

Letošní ročník přinesl hned čtyři premiéry. Tou první je hra Jak se vám líbí, v hlavních rolích můžete vidět známé české herce jako Romana Zacha, Jakuba Žáčka, Jaromíra Noska a další.  Druhou premiérou byly dva komponované večery s panem profesorem Martinem Hilským,  největším odborníkem a překladatelem Shakespeara v Čechách. Další premiérovým kusem je  slovenský Hamlet s Ľubošem Kostelným a Terezou Kostkovou. Poslední novinkou tohoto roku  bude Romeo a Julie, hra bude uvedena v mezinárodním obsazení, anglicky s českými titulky.  

Kromě premiérových kusů festival uvádí již tradiční inscenace jako ostravské zpracování  Zkrocení zlé ženy, pražskou Bouři s Eliškou Křenkovou a Zdeňkem Piškulou, loňského Macbetha s Markem Němcem a Lenkou Krobotovou jako Lady Macbeth, Zimní pohádku a slovenskou  Komedii Omylou.  

Kvůli špatnému zdravotnímu stavu Bolka Polívky festival pro letošek musel zrušit všechna  představení Veselých paniček winsdorfských z roku 2009 v režii Jiřího Menzla. 

Zdroje: shakespeare.cz, autorský článek

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...