Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Muzikál Cabaret si odbyl premiéru. Pro koho to byla životní výzva a kdo si během generálky vyhodil žebro?

V pátek 3. září jsme se zúčastnili premiéry očekáváného jazzového muzikálu Cabaret od autorů Johna Kandera, Freda Ebba a Joe Masteroffa. V hlavní roli Kabaretiéra se představil herec a principál Divadla Bez zábradlí Karel Heřmánek mladší. Mladou tanečnici a zpěvačku Sally ztvárnila Rozálie Havelková, která alternuje s Michaelou Tomešovou. Amerického spisovatele Cliffa pak ztvárnil Jan Fanta, semifinalista 6. řady Česko Slovenské SuperStar. Přinášíme vám první dojmy samotných herců.

Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí
Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí

Zprvu vypadá představení jako bezstarostný příběh plný zábavy, alkoholu, drog a milostných radovánek v proslulém berlínském kabaretu Kit Kat Klub – v místě, kde všechny trable hodíte za hlavu. Na přelomu dvacátých a třicátých let přijíždí do stále ještě bohémského Berlína mladý americký spisovatel Cliff a seznamuje se se Sally, mladou tanečnicí a zpěvačkou z Kit Kat Klubu.

Už od samotného začátku bavil celé publikum Karel Heřmánek mladší, jenž se náramně zhostil role Kabaretiéra. „Je to pro mě personifikace pokleslosti prostředí té zábavy. Je to prostředník, pokleslý šašek, který tam pobíhá, baví lidi a je zároveň trapný. Ví to o sobě a je v něm schované zlo,“ řekl o své roli v našem nedávném rozhovoru.

Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí
Karel Heřmánek mladší jako Kabaretiér
Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí

Principál Divadla Bez zábradlí uvedl, že se jedná zatím o největší projekt divadla. „Je to světový muzikál s hudbou, která překročila hranice divadla a stala se nesmrtelnou. Jsme proto nadšení, že můžeme Cabaret po delší době znovu uvést na pražské scéně, a připravit tak pro naše diváky neopakovatelný zážitek, tentokrát v našem provedení, navíc s živou hudbou“, zmínil Heřmánek mladší.

Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí
Karel Heřmánek mladší s Janem Fantou a Josefem Cardou
Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí

Během páteční premiéry se role Sally zhostila Rozálie Havelková, pro níž je tato role životní.
„Cabaret je jeden z mých obrovských snů a nečekala jsem, že by se mi mohl splnit. Mám k němu silnou osobní vazbu, protože jsem v Belgii jezdila rok s cirkusem. Bylo to kabaretní představení, kde jsem vystupovala jako zpěvačka, takže tam cítím velkou spojitost se Sally. Teď se mi všechny vzpomínky vrací k tomu, jak jsem denně jela stejnou show jako ta Sally v kabaretu s tím, že má iluzi být velká herečka. A mně se najednou do jisté míry stává to, že jsem tu za herečku v pražském činoherním divadle a prostě vše se najednou naplní,“ sdělila nám herečka.

Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí
Rozálie Havelková jako Sally
Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí

Rozálie zatím hrála menší role například v divadle v Mladé Boleslavi či Národním divadle. Hlavní roli ztvárňuje v představení divadla Kalich Zločin v Posázavském Pacifiku, Cabaret je však dle jejích slov o level výš, jelikož je to velmi těžká pěvecká, herecká i pohybová role. Navíc je herečka a zpěvačka odchovaná na jazzu, protože její tatínek má jazzovou kapelu a maminka jí od malička pouštěla jazz. Když se dozvěděla o své roli, byla zrovna na pláži u oceánu. „Skočila jsem v šílené euforii do vln a vůbec jsem nevnímala to, že je odliv a že mě moře odnáší za obzor. Bojovala jsem o život a teď do jisté míry bojuji sama se sebou. Jsem velmi nervózní,“ řekla s úsměvem.

Foto: Miloš Schmiedberger
Michaela Tomešová a Rozálie Havelková na tiskové konferenci v Divadle Bez zábradlí
Foto: Miloš Schmiedberger

Její kolegyně Michaela Tomešová se role Sally zhostila během čtvrteční premiéry. Na tiskové konferenci nám Michaela prozradila, že se během generálky zranila.


„Máme tam takovou lehkou akrobacii na houpačkách, kde tam visíme na houpačce jednou rukou, točíme se a děláme akrobacii. Navíc nutit herečku do akrobacie je velký risk, jelikož neovládáme to tělo jako opravdoví akrobati. A jak na nás během generálky přišla únava, stres, do toho mám doma dvě děti, tak jsem se nedržela svaly ruky, ale zády, takže se mi vyhodilo žebro. Důvodem je i má hypermobilita kloubů. Šlo to naštěstí dobře nahodit zpět, jelikož mám dobrou fyzioterapeutku,“ uvedla česká herečka a zpěvačka.

Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí
Michaela Tomešová s Janem Fantou
Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí

S postupným dějem představení přichází trable, které se za hlavu hodit jen tak nedají.
Dějiny neodvratně dospěly k létům třicátým a zanedlouho se veškeré moci v zemi chopí nacisté. Jak celý příběh skončí? To už vám samozřejmě neprozradíme.

V dalších rolích mohli diváci spatřit například Josefa Cardu, Filipa Kaňkovského, Jitku Sedláčkovou, Hanu Seidlovou, Nikol Kouklovou a devítičlenný orchestr Jakuba Šafra, který po konci představení zahrál přítomným na rozloučenou jazzovou skladbu.

Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí
Dušan Sitek a Hana Seidlová
Zdroj: Archiv Divadla Bez zábradlí

Celé představení pod režijní taktovkou Adama Skaly hodnotíme velmi kladně a za celou redakci toto divadelní představení doporučujeme.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...