„Šlo o válku kutilů policie a mantáků zločinu. Tyto případy byly mnohokrát rozebírány v tisku, v rozhlase i v televizi. My jsme je dali dohromady a napsali příběh tak, jak se udál z pohledu samotné policie,“ popsal děj autor scénáře a bývalý kriminalista Josef Mareš.
„Devadesátky byly dramatické. Asi to zná každý, kdo je starší, že i když to tenkrát byla těžká doba, tak na ni člověk rád vzpomíná, protože byl mladý a všechno vnímal trochu jinak a myslel si, že takhle to je „v pořádku“. A když jsme v té době vyšetřovali, neuvědomili jsme si ani, co všechno můžeme potkat a v čem žijeme. Mysleli jsme si, že sféra uklidnění nikdy nenastane, ale naštěstí nastala,“ dodal Mareš.

Foto: Miloš Schmiedberger
Devadesátá léta přinesla kromě svobody pro všechny i strmý nárůst kriminality. Každý týden přibývaly oběti zločinů, mafiáni začínali mít pocit, že tahají za delší konec provazu a policie neměla metodu, čas ani prostředky, jak tomu čelit. Devadesátky divákům v šesti epizodách přiblíží události i osoby, které jsou s těmito lety spjaty – ať už jde o figuru podnikatele Ivana Jonáka a jeho Discolandu nebo šéfa podsvětí Františka Mrázka. Vyšetřováním vraždy Jonákovy manželky, takzvanými orlickými vraždami nebo těmi spojenými s obchody s lehkými topnými oleji se zabýval právě Mareš.

Zdroj: České televize
„Šlo o zvláštní časy, kdy se rodila a zároveň i kastrovala demokracie. Já sám na to vzpomínám jako na velmi krvavou dobu – velké množství lidí zmizelo a až v současnosti se dozvídáme jejich osudy. Byl to Divoký východ,“ vzpomíná na inkriminované časy slovenský režisér Peter Bebjak. „Velmi mě překvapilo, že jste tu měli tak málo mrtvých lidí. Na Slovensku mělo každé okresní město svoji bandu mafiánů. Jen z naší dědiny, která má tři tisíce obyvatel, zmizelo pět lidí. Takže devadesátky na Slovensku byly o hodně krvavější,“ otevřeně řekl Bebjak.

Foto: Miloš Schmiedberger
„Většina z toho, co se v sérii odehrává, jsou ikonické případy z 90. let, které jsme všichni prožívali a denně je sledovali,“ říká k jednotlivým kauzám Ondřej Sokol, který v seriálu hraje nadpraporčíka Tůmu.
Vzhledem k tomu, že děj seriálu předchází Případům 1. oddělení, mladší verzi operativce Václava Plíška, jehož diváci znají z podání Bolka Polívky, ztvárnil Martin Finger. „Z 1. oddělení jsem viděl asi dva díly a kromě toho, že jsem mladší verzí Bolka Polívky, říkal jsem si, abych to nehrál úplně jinak, ale jinak jsem se před natáčením nijak neinspiroval. Inspiroval mě samostatný scénář Devadesátek,“ uvedl Finger.
Diváci se mohou těšit také na Vasila Fridricha v roli šéfa vyšetřovatelů nebo novou neokoukanou tvář Kryštofa Bartoše, jenž ztvárnil policejního benjamínka Tomáše Kozáka. „Řekl bych, že moje role byla velká výhoda, protože jsem jako herec v úplně stejné situaci jako kriminalista Tomáš Kozák. Kontinuita byla můj velký přítel, protože jsem se postupně učil hrát před kamerou, což mi asi všichni potvrdí. Čili stejně jako se Tomáš Kozák učil vyšetřovat, tak já se učím hrát před kamerou a rosteme spolu,“ řekl s úsměvem Bartoš.

Foto: Miloš Schmiedberger
Josefa Korejse v podání Miroslava Hanuše v Devadesátkách hraje Robert Mikluš. „Josef v mládí ještě neměl pozici, takže se musí víc snažit, ale je samozřejmě vidět, že je kariérista a sólokapr,“ uvedl ke své verzi postavy Mikluš. Ten se jako jediný tiskové konference nezúčastnil. „Chci vás všechny pozdravit od pátého kluka z plakátu Boba Mikluše, který tu s námi nemůže být, protože lyžuje. Je mu to strašně líto, že musí být na horách a nemůže být s námi na projekci na Kavčích horách,“ prozradil důvod jeho nepřítomnosti Vasil Fridrich.

Foto: Miloš Schmiedberger
V premiéře se divákům Devadesátky představí již tuto neděli od 20:10 hodin na Jedničce.
Zdroj: Česká televize
