Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Oblíbená letní komedie Slunce, seno, jahody slaví 40 let od první klapky

Asi nejznámější komedie Zdeňka Trošky oslavila 40 let od první natáčecí klapky. I přes to tento film stále neodmyslitelně patří k českému létu. A nejen to, Zdeněk Troška oslavil životní jubileum. K této příležitosti se sešli v jednom z posledních Toboganu Aleše Cibulky před prázdninovou pauzou.

Zdroj: ahaonline
Zdroj: ahaonline

V létě roku 1983 se natáčela bláznivá komedie z Hoštic. Na natáčení zavzpomínalo pár  herců spolu s panem režisérem, který letos, jak sám řekl, oslavil 2. výročí svých 35. narozenin.  Setkání se zúčastnila Jana Kretschmerová (Evík), Pavel Kikinčuk (Šimon Plánička) a Bronislav  Černý (Venca Konopník). Všichni na natáčení celé trilogie stále s úsměvem vzpomínají. Ty tři léta  natáčení považují za zásadní pro jejich herecké kariéry. Tedy až na Bronislava Černého, ten ve své  herecké kariéře nepokračoval a dlouhou dobu se živil jako řidič kamionu, divadlu se věnuje jen jako ochotník. 

Janě Kretschmerové a Pavlu Kikinčukovi Slunce, seno, jahody ze života nezmizelo. Oba dva zmiňovaní herci hrají v muzikálové adaptaci v Hudebním divadle Karlín. Libreto i hudbu napsal  Ondřej Gregor Brzobohatý, režie se ujal Antonín Procházka. Inscenace měla premiéru 16.6.2022.  Paní Janu Kretchmerovou můžete vidět ve výjimečné roli Kelišky a Pavel Kikinčuk převzal roli  manžela Heleny Růžičkové pana Škopka. 

Pár zajímavostí z natáčení celé trilogie: 

• Věděli jste, že titulní melodie této trilogie v roce 2000 dostala i text? Napsal ho  spoluscénárista Petr Markov a nazpíval ji Karel Černoch. 

• Postavu doktora Káji, který se objevil v druhém díle Slunce, seno, erotika, měl původně  hrát Oldřich Kaiser. Troška ovšem objevil číšníka v Hampejzu (první LGBT podnik v  Praze), Josefa Stárka. Ten byl tak autentický, že mu Toška napsal roli doslova na tělo.  

• “Četla jsi scénář, četla? Tak bij!” řekl Jiří Lábus Janě Kretschmerové při natáčení jejich  legendární fackovací scény. 

• Zdeněk Troška všechny scény hercům předehrával.  

Troška se má skvěle, užívá si svého lenošení a žádný další film ani pohádku již točit  nehodlá. 

Zdroj: autorský článek

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...