Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Petr Tichý: Zátopek je film letošního roku

Barrandov Studio si u příležitosti karlovarského festivalu připomínalo 90. výročí položení základního kamene Barrandovských ateliérů. Generální ředitel společnosti Petr Tichý v našem rozhovoru prozradil, proč Barrandov Studio už není hlavním výrobcem českých filmů a jaké jsou hlavní priority jednoho z největších a nejstarších filmových studií v Evropě. Řeč přišla také na životopisný film Zátopek, jenž sklízí chválu ze všech stran. Myslí si Petr Tichý, že má film režiséra Davida Ondříčka šanci získat Oscara?

Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger

Pane Tichý, v jednom rozhovoru z roku 2013 jste uvedl, že Česko je filmovou velmocí. Je tomu tak podle vás i nyní?

Já za filmové studio Barrandov přistupuji k filmu trošičku jinak. Bavím se více o filmovém průmyslu v České republice a druhá strana mince je pak česká kinematografie. O českém průmyslu rád říkám, že opravdu pořád patří mezi velmoce. Profesionalita a provedení jednotlivých filmů, které ze zahraničí přijdou do České republiky, skutečně patří mezi světovou špičku. A to koneckonců projekty, které se natáčí na Barrandově, dokazují. Co se týká české kinematografie, mohu pořád říct československé kinematografie, jelikož jsme pořád úzce propojeni, tak to je otázka silnějšího a slabšího roku. Letos jsme všichni celkem hrdí na Zátopka a zcela určitě mohu říct, že jsme si loni užili s Českou televizí Šarlatána, kterého jsme společně koprodukovali, i když tím režisérem byla polská vynikající režisérka Agniezska Holland. Takže jak říkám, jsou filmy, které se nám opravdu povedly, avšak je těžké mluvit o objemu. Samozřejmě bychom si přáli, aby takových filmů bylo deset dvacet ročně, ale to není ani možné. A také bychom chtěli, aby se ty filmy mezinárodně více prosadily.

Jaký český film pro rok 2021/2022 vás osobně opravdu nadchl?

Já se přiznám, že větší zážitek v letošním i následujícím roce, než je film Zátopek, neočekávám. Il Boemo bude také velké téma a jeho zpracování bude úžasné, ale Zátopek je film letošního roku. V loňském roce to byl film Šarlatán. Já jsem na festivalu v Karlových Varech pyšný i na animovaný film Myši patří do nebe, který se s obrovským rozpočtem 90 miliónu korun velmi povedl. Je to i mezinárodní koprodukce.

Myslíte si, že film Zátopek má šanci na zisk Oscara?

Víte, to je velmi těžké říct, protože v té konkurenci, jež je po celém světě, a zvláště u zahraničních filmů, to není vůbec jednoduché. Ještě to posuzuje tým lidí, jenž k některým tématům nemusí mít vůbec vztah. Zátopek má určitou výhodu, že jeho jméno je mezinárodní, takže je to vlastně příběh, který bude spoustu lidí posuzovat. V Americe by se mohli rozhodnout, že tento příběh je důležitý.

Na filmovém festivalu v Karlových Varech proběhlo vyhlášení vítězů scenáristické soutěže Filmové nadace 2021. Jaká byla celková kvalita přihlášených prací?

Myslím si, že byla velmi vysoká. V posledních ročnících jsme pocítili, že kvalita se postupem času neustále zlepšuje. Rozdíl byl ještě v tom, že v posledním ročníku se nám přihlásil celkem významný počet profesionálních scenáristů, a to se zobrazilo i v kvalitě zobrazovaných scénářů.

Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger

Nastala během odborného posuzování situace, v níž jste se museli rozhodovat mezi dvěma scénáři, a výsledek byl tak velmi těsný?

To je otázka spíš na pětičlenný výbor, který individuálně posuzoval všechny scénáře. Každý člen výboru má trošku odlišný názor, ale myslím si, že se všichni dokážou shodnout, jak je ten scénář profesionálně napsaný. Každý rok se rozhodujeme mezi více scénáři a někdy je nám líto, že se některý opravdu těsně nedostane mezi ty finálové. A samozřejmě i mezi těmi finálovými scénáři se začne odehrávat určitý souboj v rámci ocenění. Protože i v částkách můžeme my jako správní rada říkat, co bychom chtěli ocenit více.

Na karlovarském festivalu probíhaly také oslavy 90 let Barrandov Studia, jež budou probíhat i v rámci zlínského filmového festivalu. Na co se mohou návštěvníci festivalu těšit?

Myslím si, že jsme připravili nádherný zážitek s Ondrou Soukupem. Budeme se tentokrát věnovat i filmové hudbě, takže to bude nádherný koncert, jenž bude probíhat v sobotu 11. září. A následně nás, doufám, čeká i příjemný večírek.

Foto: Miloš Schmiedberger
Narozeniny si znovu budeme připomínat za 2 roky, protože první klapka na Barrandově padla v roce 1933 ve filmu Vražda v ostrovní ulici.
Foto: Miloš Schmiedberger

Co pro vás osobně znamená být ředitelem jednoho z největších a nejstarších filmových studií v Evropě?

Pro mě je to pocta. Navíc ani nepocházím z Prahy, takže moje rodina není nějak historicky propojena s Barrandovem. Jsem dítě z karlovarského regionu, které vyrůstalo v normalizační době. Pro mě byl Barrandov neuvěřitelný pojem, a to nejen co se týká dětské tvorby, ale i těch různých komedií, které vznikaly v 80. letech. Takže já jsem s Barrandovem vyrostl, dospěl a pro mě to je pojem až do dnešního dne. Velmi si toho vážím, že můžu s tímto týmem pracovat.

Jaká nejvýznamnější věc se vám podařila dosáhnout pro Barrandovské ateliéry ve vašem funkčním období?

Já si myslím, že to, co se nám nejvíc podařilo, je přesvědčit české politiky, že bez filmových povídek by Barrandov Studio nemohlo přežít. A nemohl by přežít ani filmový průmysl. To byla asi nejdůležitější věc, která se nám podařila někdy na tom sklonku roku 2010, a na které pracujeme i nadále. A v této souvislosti se nám podařilo udržet tým uměleckých řemeslníků a umělců, kteří jsou schopni uspokojit zahraniční projekty a produkci.

Takže jsou to vaše největší priority?

Ano. Tím, že bez toho nemůžete přežít, si myslím, že zcela určitě. Co se týká ostatních věcí jako je výstava nových ateliérů, opravování hal, jež se tu postavily ještě za druhé světové války, tak ano, jsou důležité, ale věci zmíněné v předchozí otázce jsou ty skutečné priority.

Do roku 1990 byl Barrandov hlavním výrobcem českých filmů. Proč tomu tak není dnes?

To je věc, která přišla po revoluci. Financování filmů se absolutně změnilo. Dřív to všechno bylo pod kontrolou československého státního filmu a pak vznikly svobodné pracovní skupiny, které si zároveň financují filmy samy. Já si myslím, že to je naprosto správný průběh. A my se teď naopak vracíme do doby dvacátých třicátých let. Do doby Miloše Havla, kdy takhle fungoval filmový průmysl naprosto standardně a normálně. Moje generace považuje ukončení normalizace za velice pozitivní a správné.

Foto: Miloš Schmiedberger
Fotku Miloše Havla mám u sebe v pracovně.
Foto: Miloš Schmiedberger

Která zahraniční filmová produkce v současné době natáčí na Barrandově?

Z těch, které jsou asi u nás momentálně nejznámější, je Amazon. Točí zde i Carnival Row a Orlando Bloom. A další je Wheel of time.

Barrandov Studio vlastní velké pozemky, na kterých se staví za miliony eur velké filmové dekorace. Co se stane s těmito dekoracemi, když natáčení skončí?

Většinou se bourají. Filmaři ani nechtějí, aby tyto dekorace zůstaly stát, jelikož je to součást uměleckého majetku, který chtějí mít pouze ve svém filmu. Stává se nám, že odkoupíme dekoraci a můžeme ji používat dál, ale to se děje opravdu minimálně.

Vy jste sám sebe označil za pozitivního idealistu. Jak moc je ve vaší pozici důležité myslet pozitivně?

Já si myslím, že v celém filmovém průmyslu i české kinematografii potřebujete neuvěřitelnou energii a pozitivní myšlení, protože kdyby vás každý i malý neúspěch nějakým způsobem srážel, tak by člověk v tomto kreativním průmyslu nemohl vůbec vydržet.

Foto: Miloš Schmiedberger
KVIFF 2021
Foto: Miloš Schmiedberger

Vystudoval jste produkci a filmový a televizní management v Austrálii, kde jste také sedm let žil. V čem vás tato životní etapa obohatila a jaký to mělo osobní přínos pro vnímání světové kinematografie?

Obrovský. Můj odchod na 7 let do zahraničí mi rozšířil obzor. Najednou odcházíte ze země, kde žijete v nějaké názorové přátelské bublině. A obzvlášť z jiného kontinentu zjistíte, jak jsou některé věci směšné a nesmyslné. Co se týká mezinárodní filmové tvorby, velký vliv má na mě australská tvorba, jež se tam vyráběla, a umělci, se kterými jsem se tam setkal. K nim se hrozně rád vracím a tenhle rozhled používám i tady v českém filmu.

Kromě českého filmu máte rád i českou literaturu. Které knihy patří mezi vaše oblíbené?

Čím jsem starší, tím se raději vracím ke knihám, jež mě doprovázely během dospívání. Nevím, jestli bych se neměl stydět, ale znovu si užívám Milana Kunderu. Anebo mám teď opět rozečteného Žháře od Hostovského, ale to jsou všechno knihy, které už mám za sebou. Najednou jsem měl však pocit, že se k nim chci zase vrátit.

Může se Vám líbít

Sticky Post

Dlouho připravovaný romantický film Superžena režisérky Evy Toulové se dočkal své premiéry. Ta proběhla v kině Světozor za účasti herců i tvůrců. Ze známých...

Celebrity

Už 29. února vstupuje do kin celovečerní film Superžena režisérky Evy Toulové. Romantický snímek o tom, jaké musejí být dnešní ženy superhrdinky, aby v...

Sticky Post

Úspěšný hollywoodský producent Petr Jákl se krátce před vánočními svátky vrátil ze zámoří, kam odletěl na natáčel akčního thrilleru Locked. Čekala ho celá řada...

Sticky Post

Režisér a úspěšný hollywoodský producent Petr Jákl se zaslouženě řadí mezi zvučná jména filmového průmyslu. Není tedy divu, že už je zase v zahraničí, teď...

Sticky Post

Herečka Barbora Seidlová (42) září v současné době v roli maminky tří dětí ve filmu Tajemství a smysl života. Jak herečka zareagovala na otázky...

Sticky Post

Ve věku 86 let nás opustila významná česká herečka Zdena Hadrbolcová. Diváci ji mohli vidět v minulých letech v seriálu Ulice. V tomto seriálu...

Sticky Post

Legendární zpěvačka Yvetta Simonová oslavila před pár dny neuvěřitelné životní jubileum: 95. narozeniny, ke kterým jí popřála spousta hostů v rámci populárního pořadu Tobogán...

Sticky Post

Před měsícem skončilo natáčení filmu Gump – jsme dvojka společným výstupem deseti tisíc pejskařů na horu Blaník. Režisér F. A. Brabec už film pilně...

Sticky Post

Snímek polské režisérky získává další prestižní ocenění, tentokrát přímo ze srdce katolické víry, z Vatikánu. Zvláštní cenu Fuoricampo si převezme režisérka Agnieszka Holland osobně ve...

Sticky Post

Když se scenáristka Nataša Slavíková a režisér Petra Slavík rozhodli natočit film o příběhu rodiny, do jejíhož osudu vstoupila vážná nemoc, dotýkalo se jich...

Sticky Post

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) nominovala film „Bratři“ na Oscara v kategorii „Nejlepší zahraniční film“. Získá film o bratrech Mašínových prestižní ocenění?

Sticky Post

Kazma Kazmitch se stal prvním poprázdninovým hostem v diváky oblíbené talkshow 7 pádů Honzy Dědka televize Prima. Byla to samou sebou show, že ani...