Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Podívejte se na ty nejemotivnější fotografie z Budapest International Foto Awards za rok 2021

Slzy, smích, strach, láska. Jedna jediná fotografie dokáže mnohdy vypovědět více než tisíc slov. Budapest International Foto Awards (BIFA) již zná své vítěze za rok 2021. Z vítězných snímků jsme pro vás vybrali fotografie, ze kterých přímo sálají emoce. Podívejte se sami.

Zdroj: Budapest Foto Awards/foto: Ivan Romano

Migrant Girls Mourn/ Migrantky naříkají

Fotografie zachycuje dvě migrantské dívky truchlící během střetů mezi uprchlíky a pořádkovou policií na řeckém ostrově Lesbos 3. února 2020. Uprchlíci protestovali proti strašným podmínkám, ve kterých žili uvnitř uprchlického tábora Moira, což byl v té době největší uprchlický tábor v Evropě. Tato fotografie získala první místo v kategorii Editorial.

Zdroj: Budapest Foto Awards
Zdroj: Budapest Foto Awards/foto: Ivan Romano

8 Minutes & 46 Seconds – Tears For George Floyd/ 8 minut & 46 sekund – slzy pro George Floyda

Hermela Bealfanová pláče, když leží na zemi. 8 minut a 46 sekund – tak dlouho žena ležela, tak dlouho klečel policista Derek Chaunvin Georgi Floydovi na krku. Floyd poté zemřel. Jeho smrt vyvolala celosvětové protesty. Tato fotografie pochází z Austrálie, z města Cairns, kde taktéž protesty probíhaly.

Zdroj: Budapest Foto Awards
Zdroj: Budapest Foto Awards/foto: Ivan Romano

Clari

„Co je to za šaty? Ptala jsem se sama sebe, když jsem fotila tuto židovskou svatbu. Nevěstě navléknou plášť vypadající jako šaty s dírou uprostřed. Bylo to poprvé, co jsem to viděla,“ popisuje autorka Carolina Plaz svou fotografii.

Zdroj: Budapest Foto Awards
Zdroj: Budapest Foto Awards/foto: Ivan Romano

Civilians In The Nagorno Karabakh War/ Civilisté ve válce v Náhorním Karabachu

„V září 2020 provedly ázerbájdžánské jednotky masivní útok na dělící linie mezi samozvanou republikou Náhorní Karabach a Ázerbájdžánem. Bombardování a útoky ázerbájdžánských útočníků na města i hlavní město Stepanakert se staly častými. Lidé tak byli donuceni k evakuaci. Ti, kteří odmítli opustit své domovy, zůstali bydlet ve sklepech,“ uvádí fotograf pozadí vzniku snímku.

Zdroj: Budapest Foto Awards
Zdroj: Budapest Foto Awards/foto: Ivan Romano0

Open Wounds/ Otevřené rány

„Tyto fotografie jsou součástí projektu dokumentujícího oběti kurdských Pešmergů v boji za potlačení ISIS. Projekt mě zavedl do provincií íráckého Kurdistánu. Našel jsem příběhy o nesmírném utrpení,“ popisuje fotograf Younes Mohammad. „Bojovníci, kteří se chopili zbraně, ne proto, že by to měli udělat, ale protože to bylo správné. Jejich utrpení bohužel nekončí návratem domů. Muži čelí novým výzvám, jako je získání protetických končetin, zajištění rodiny i přes jejich zranění a další,“ vysvětluje Mohammad.

Zdroj: Budapest Foto Awards
Zdroj: Budapest Foto Awards/foto: Ivan Romano

High Hopes/ Velké naděje

Války, sucho a chudoba vyhánějí mnoho lidí ze svých obydlí. S nadějí na lepší život prchají lidé pryč z domovů a vydávají se na strastiplnou cestu. Fotografie zobrazuje záchranáře ve Středozemním moři, kteří se snaží zachraňovat ztroskotané uprchlíky.

Budapest International Foto awards je mezinárodní platforma pro všechny fotografy všech úrovní a žánrů. Slouží ke sdílení nejlepších snímků s komunitou v Maďarsku a východní Evropě. Soutěž je otevřená pro fotografy z celého světa.

Zdroje dat:
Budapest Foto Awards

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...