Temnalóna je model planety Země tak jak vypadá po setmění. Podkladem pro Temnalónu bylo pozorování ze sondy Suomi NPP, která bedlivě pozoruje naši modrou planetu z výšky 800 kilometrů. V noci zaznamenává světla s šestkrát větším prostorovým rozlišením a 250násobným dynamickým rozsahem než předcházející detektory. Zdaleka nezachytí jen stopu obrovských měst či dálničních tahů. Všímá si i pouličních lamp v malých obcích či rybářských lodí.
To, co uvidí Brňané vystavené v parku pod Kraví horou, bude obrovská nafukovací koule, na jejímž povrchu bude vidět výsledek tří týdnů pozorování sondy a 312 obletů přes zeměpisné póly. Návštěvníci se přesvědčí, že i v noci je na Zemi pořádně živo. Na Temnalóně identifikují rušné východní pobřeží Číny, nápadně osvětlené okolí toku Nilu v jinak temném Egyptě, pulzující města západní Evropy a nejvytíženější světové dálniční tahy.
Pozornosti neunikne ani mocný světelný zdroj, který nemá na svědomí člověk. Opisuje tvar prstence a nachází se na nejzazším severu a jihu. Jde o proslulou polární záři, o níž letos brněnská hvězdárna uvedla dva působivé dokumenty.
Jako vždy Hvězdárna a planetárium Brno představí nejdříve nový model samotný, a poté v doprovodu starších bratříčků. Temnalóna bude tedy ukázána individuálně 10. až 16. července. 1. až 8. srpna pak přichází oblíbený Festival planet. Pod Kraví horou to bude vypadat, jako kdyby obři rozehráli partii kuliček. K vidění budou modely Lunalóny (Měsíce), Terralóny, (Země za denního světla), a Marsmeloun s Heliosférou (Mars a Slunce). A spolu s nimi Temnosféra. Snad vyjde hezké počasí!
Zdroj: festivalplanet
