Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Revoluce v divadle Semafor! Jiří Suchý oznámil zásadní změnu

Principál divadla Semafor Jiří Suchý novinářům oznámil, že se jeho divadlo
vrátí k původní myšlence sedmi malých forem, ze které vznikl název Semafor. „Divadlo se stane tím, čím bylo na začátku, a postupně se stane opět divadlem SEdmi MAlých FORem, jak sliboval původní název, a jak jsme to spolu s Jiřím Šlitrem zamýšleli,“ uvedl zakladatel slavné scény. Které žánry tak postupně dostanou v programu svůj prostor?

Foto: Miloš Schmiedberger
Foto: Miloš Schmiedberger

„Není to tak dávno, co se divadlo Semafor začalo zvolna blížit k důchodovému věku, a tak jsem začal uvažovat, co s ním. Mělo by mít nárok na zasloužilý odpočinek, ale je tu problém: Semafor je pracovištěm mnoha dalších lidí, kterým důchod nepřísluší, a chtějí hrát dál. Jako nejstarší z nich si beru slovo,“ vysvětlil Suchý plánované změny v dramaturgii. 

První z forem, hudební komedie, je nyní v Semaforu k vidění nejčastěji. „Slovo muzikál k nám tehdy ještě nedoletělo, ale hudební komedie se osvědčila, a tak jsme u ní zůstali a provozujeme ji už třiašedesát let. Z toho půl století s Jitkou Molavcovou, který připlula odkudsi, aby zaplnila smutné místo, které tu zelo po Jiřím Šlitrovi. A hudební komedie, revue, kabaret, muzikál – to k Semaforu od těch dob patří,“ má jasno Suchý.

Na 25. února je v plánu již několikrát odkládaná premiéra přepracovaného muzikálu Nižní Novgorod. Jiří Suchý v novince nejen hraje, ale je i režisérem, autorem libreta a písňových textů. Hudbu složil Ferdinand Havlík. „V budoucnu uvedeme další nové verze jiných starých komedií,“ dodal Suchý a zdůraznil, že nejúspěšnější dílo tohoto žánru, Kytice, se blíží k 900. repríze.

Foto: Miloš Schmiedberger
Před tiskovou konferencí měli novináři možnost slyšet vybrané písně z přepracovaného muzikálu Nižní Novgorod.
Foto: Miloš Schmiedberger

Druhou formou bude divadlo poezie. „Tuto formu chceme věnovat písničkám a jejich tvůrcům, takže o poezii tady vlastně taky jde,“ sdělil Suchý. Své koncerty zde proto v brzké době odehraje Karel Plíhal či Pavel Žalman – Lohonka.

Třetí formu, historii písniček, zde bude mít na starosti Přemysl Rut, úspěšný interpret songů minulosti. „Ale bude to i Šlapeto se svou láskou ke Karlu Hašlerovi a dalším tvůrcům oněch časů,“ dodal Suchý.

Čtvrtá forma – jazz – patří k Semaforu od jeho počátku. Býval reprezentován koncerty Ferdinanda Havlíka, dnes ho v divadle Semafor úspěšně propaguje pianista Jakub Šafr. „Divadlo pracuje i na koncertu Big Bandu Semafor, který láká na počátky jazzu i vrcholný swing,“ prozradil šéf Semaforu.

Foto: Miloš Schmiedberger
Jitka Molavcová a Jiří Suchý
Foto: Miloš Schmiedberger

Pátou formou bude výtvarné umění. Kdysi se v Semaforu konaly výstavy, protože na to byl prostor. Ač současné prostory, kde divadlo sídlí, nenabízejí možnost vystavovat exponáty, plánuje Suchý drobný experiment. „Výstava se bude konat přímo v divadle, na scéně ji zahájí kurátor a po krátkém koncertním čísle budou defilovat na projekčním plátně exponáty, zatímco pod plátnem bude pokračovat koncert,“ vysvětluje.

Plátno využije i šestá forma filmová. „Před třiašedesáti lety jsme plánovali experimentální film, k čemuž naštěstí nedošlo. Tentokrát to budou hlavně filmy společnosti Perplex, která je úzce spjata se Semaforem. Jako první akce bude projekce filmu Pochodem v chod aneb Zastavit stát,“ uvedl Suchý.

Poslední formou jsou „otevřené dveře“. „Pod tento titul se vejde cokoliv, co se nevejde do jiné škatulky – například one man show Radima Schwaba, stejně jako podivná komedie Možná že jistě ale určitě snad, nebo koncert francouzské zpěvačky Camille Bertault či improvizovaný večer Ber-Dej. „Budou to dveře otevřené pokusům, novým nápadům a novým talentům,“ uvedl divadelník. 

Foto: Miloš Schmiedberger
Principál divadla Semafor Jiří Suchý
Foto: Miloš Schmiedberger

Divadlo Semafor nezmění způsob fungování naráz, nýbrž pozvolně. Divadlo vzniklo v roce 1959, kdy jej Jiří Suchý založil spolu s kolegou a kamarádem Jiřím Šlitrem.

Zdroj: iDnes.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...