Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Vyrazte do divadla… na představení, která se vám vryjí pod kůži

Dojemný příběh o boji s Alzheimerovou chorobou, muzikál, na jehož konci jdou pánové do naha, nelehké putování Tibetem nebo inscenace o osudu českých židovských rodin ve 20. století. Podívejte se, jaké jedinečné premiéry vám česká divadla v říjnu servírují.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pořád jsem to já

Dramatický a dojemný příběh o Alice Howland, profesorce lingvistiky a ženě se šťastnou rodinou, která začíná zapomínat slova a jednoho dne si jde zaběhat a nedokáže najít cestu domů, nabídne od 20. října Jihočeské divadlo. Příběh o boji s Alzheimerovou chorobou se dočkal v roce 2014 také filmového zpracování. V hlavní roli se objevila Julianne Moore.

Eva tropí hlouposti

Svou premiéru bude mít v Městském divadle Kladno i retro komedie podle humoristického románu Fan Vavřincové – Eva tropí hlouposti. Na inscenaci o potrhlé Evě, díky níž vzniká řada omylů a bláznivých nedorozumění, můžete zamířit od 14. října. I tato hra byla filmově zpracována. V komedii z roku 1939 zazářili Nataša Gollová a Oldřich Nový.  

Podivný případ se psem

Divadlo A. Dvořáka Příbram uvede 14. říjnu premiéru inscenace Podivný případ se psem. Hra vychází z úspěšné knihy spisovatele Marka Haddona. Výjimečný příběh pojednává o autistickém chlapci, který je matematickým géniem i obdivovatelem Sherlocka Holmese, v každodenním světě je ale ztracený. Když jednoho dne objeví na zahradě zabitého psa, rozhodne se vést detektivní pátrání. V představení hrají Kryštof Grygar, Václav Rašilov, Lucie Valenová nebo Anna Fixová.

Moje první židovské Vánoce

Hra izraelské režisérky a dramatičky Hadar Galron, která si svou premiéru odbude 15. října v libereckém Šaldově divadle, zpracovává osudy českých židovských rodin ve 20. století. Ve středu jejího zájmu nestojí téma holocaustu, ale především to, co se dělo po válce. Někdo svou víru raději tajil, někdo se jí zřekl a jiní odešli po roce 1948 do nově vzniklého státu Izrael… Hadar Galron napsala hru přímo pro české divadlo.

Zdroj: Shutterstock
Chlapec zapaluje svíčky během svátku Chanuka
Zdroj: Shutterstock

Donaha!

15. října bude mít svou premiéru v Městském divadle Mladá Boleslav také světoznámý muzikálový hit Donaha! autorů Terrence McNallyho a Davida Yazbeka. Inscenace vznikla na námět stejnojmenné britské komedie režiséra Petera Cattanea z roku 1997. Už z názvu je zřejmé, že tahle hra bude na oblečení víc než skoupá. Příběh vypráví o partě nezaměstnaných ocelářů, kteří si založí striptérskou skupinu, aby si rychle vydělali na živobytí. Na cestě k úspěchu musejí překonat nejen vlastní stud a nulové sebevědomí, ale taky pochybnosti okolí. V hlavní roli se představí mimo jiné Petr Mikeska.

Freudovo pozdní odpoledne

Pražské Divadlo Na zábradlí nabídne od 22. října psychoanalytickou operetu, jejíž hlavní postavou není nikdo jiný než sám Sigmund Freud. V inscenaci na téma, které dodnes zůstává kontroverzní, si zahrají Jana Plodková, Anna Fialová nebo Václav Vašák.

Jana Eyrová

Příběh Jany Eyrové, osiřelé dívky, která se ke svému štěstí musela probojovat životem plným strastí a hrůzyplných událostí, budou moci zhlédnout návštěvníci Městského divadla Brno od 23. října. Na legendární Broadway se muzikál objevil poprvé v roce 2000. Získal pět nominací na cenu Tony a zaznamenal přes dvě stě repríz.

Zakázanou krajinou

Do ostravského činoherního divadla Studio G můžete zamířit 24. října na představení inspirované skutečným životem Alexandry David-Néel. Zakázaná krajina vypráví o jejím dobrodružném a nelehkém putování Tibetem. Na začátku minulého století se Alexandra David-Néel rozhodla procestovat “Zakázanou zemi věčného sněhu”, která byla v té době neprodyšně uzavřena cizincům. Přestrojená za žebračku pronikla na odlehlá divoká místa, často jako první člověk bílé rasy.

Zdroj: Shutterstock
Palác Potála
Zdroj: Shutterstock

Zdroje informací:
i-divadlo.cz, Městské divadlo Kladno, Studio G, Divadlo F. X. Šaldy Liberec, Divadlo Na zábradlí, Městské divadlo Mladá Boleslav, Městské divadlo Brno, Divadlo A. Dvořáka Příbram

Může se Vám líbít

Politika a justice

Generál v záloze a bezpečnostní expert Andor Šándor studoval nejen v České republice, ale i v Itálii a USA. Byl šéfem vojenského zpravodajství a...

Byznys

Možná už jste v ní byli, nebo o ní minimálně slyšeli. Proslulá vietnamská tržnice SAPA, které se přezdívá stát ve státě, půjde už za...

Cestování

Nasadit helmu, sednout na kolo a objevovat krásy Čech a Moravy s větrem v zádech. Pokud si takhle představujete ideálně strávený víkend a cyklistika...

Byznys

Jan Procházka je vynálezcem revoluční baterie HE3DA, o níž v posledních letech slýcháme čím dál více. Radomír Prus je architektem miliardového projektu Magna Energy...