Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Kultura

Z šokující minisérie Guru vás bude mrazit. Silné drama o znásilnění je navíc podle skutečné události

Ve čtvrtek 13. ledna proběhla slavnostní předpremiéra třídílné minisérie Guru, která je další minisérií natočenou pod značkou Voyo Originál. Hvězdně obsazený seriál pod taktovkou režiséra Bisera Arichteva byl inspirován skutečnými událostmi a v hlavních rolích se objevují Vojtěch Kotek, Anna Fialová nebo Kristýna Podzimková. Co je hlavním posláním minisérie podle samotných protagonistů a tvůrců filmu? Proč má smysl se umělecky zabývat tímto citlivým tématem?

Zdroj: TV Nova
Zdroj: TV Nova

Guru je inspirován případem nechvalně proslulého guru Járy. Ten se dopustil v letech 2004 až 2007 několika znásilnění, které obhajoval právě jako terapii. Mimo jiné příběh reflektuje společensky závažné a aktuální téma – zneužití nadřazeného postavení ke znásilnění či jinému sexuálnímu útoku.

Hlavní hrdinka, mladá Alice, se dlouhodobě nachází v nezáviděníhodné sociální i finanční situaci. Se svým bývalým partnerem neustále bojuje o malou dceru Emmu. Ačkoliv Radek Alici opustil, když byla těhotná, nepřeje si, aby se o dítě starala, jelikož neustále zpochybňuje její rodičovskou způsobilost. Alice se tak rozhodne navštěvovat terapeutické kurzy jógy, kde podobně jako další absolventky kurzu, podstoupí v jeho závěru takzvaný rituál ‚odháčkování‘. Bezprostředně po něm ale, na rozdíl od ostatních žen, na chvíli nezapochybuje, že ji guru Marek znásilnil. Snaží se dobrat spravedlnosti, a proto trestný čin nahlásí na policii.

„Nejprve jsem se docela bála, jak mi to půjde. Jedná se totiž o věc, kterou musí člověk bohužel zažít, aby si ji dokázal představit v detailech. Já to naštěstí nezažila, a když jsem četla scénář, obávala jsem se, že budu muset až moc hrát,“ sdělila své prvotní obavy herečka Anna Fialová, jež ztvárnila titulní roli. Jak herečka otevřeně přiznala, obavy ji rychle přešly, a to hned u natáčení scény u lékaře po znásilnění. „Ty otřesné pocity, když muž ženu znásilní a ona se pak musí v rámci prohlídky odhalit před dalším mužem a vše mu popsat, se dostavily přirozeně.“

Foto: Anna-Marie Křížová
Zuzana Stivínová na slavnostní předpremiéře
Foto: Anna-Marie Křížová

Vojtu Kotka a Annu Fialovou doplní další herecká esa jako například Vasil Fridrich či Zuzana Stivínová. „Vojtu znám od dětství, to je „týpek“, Anička je moje kolegyně z Národního divadla,“ uvedla Stivínová, jež v minisérii hraje vyšetřující kriminalistku, která vlastně jediná uvěří hlavní představitelce, co se jí stalo. „Kromě znásilnění pojednává Guru manipulaci v obecnějším slova smyslu, což je něco, vůči čemu bychom se měli mít na pozoru všichni, bez ohledu na věk či pohlaví,“ dodala herečka.

V záporně roli se objeví také Kristýna Podzimková jako Klára, která podobně jako Marek potřebuje manipulovat s ostatními, i když tak činí ve stínu svého guru jako jeho oddaná pomocnice. Šestatřicetiletá herečka ve své kariéře zatím žádnou negativní postavu neměla, takže tuto roli přijala s nadšením.

Zdroj: TV Nova
Guru Marek Jaroš v podání Vojty Kotka a jeho oddaná pomocnice Klára v podání Kristýny Podzimkové
Zdroj: TV Nova

Během samotného natáčení si však herečka uvědomila, že se každému může v životě přihodit vlastně cokoli. „Doufám, že Guru poskytne obětem jisté zrcadlo a návod, jak se v takových situacích zachovat. A to je podle mě ten hlavní důvod, proč má smysl se tak temnými věcmi umělecky zabývat,“ má jasno Podzimková.

Série také vypráví o lidské empatii, sounáležitosti a schopnosti najít pochopení jednání, které se zprvu jeví jako zcela nepochopitelné. A také o tom, že i když některé boje mohou vypadat jako předem prohrané, nesmí se člověk předem vzdávat. Hlavně nemít strach.

„Když má někdo pocit, že se mu stalo něco, co je špatně, tak by se neměl bát to říct a oznámit. V případě této minisérie je to znásilnění a my se snažíme říct, nebojte se, řekněte to,“ snaží se režisér Biser A. Arichtev motivovat oběti těchto činů. „Guru je o tom, že za pravdu má cenu se rvát,“ uvedl scenárista Jan Coufal.

Foto: Anna-Marie Křížová
(zleva) Vasil Fridrich, Biser A. Arichtev, Alžběta Malá, Kristýna Podzimková a Zuzana Stivínová
Foto: Anna-Marie Křížová

V minisérii se objeví také nová herecká tvář Alžběta Malá, která ztvárňuje studentku Kamilu, jež rovněž pod nátlakem své manipulativní matky Magdy podstoupí závěrečný rituál. Právě ona a její matka Alici nejvíce pomohou, ačkoliv každá jiným způsobem a za značně dramatických okolností.

Příběh vyvrcholí v soudní síni a jak dopadne? To se dozvíte na Voyo.

Zdroj: TN.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...