Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Liberecký rodák Yemi A. D. poletí jako první český turista v historii do vesmíru a Češi na internetu ukázali typickou malost i sklon k rasismu

Japonský miliardář Jusaku Maezawa v pátek oznámil jména osmi členů posádky, se kterými se chce vypravit na cestu kolem Měsíce. Mezi nimi je i český umělec, tanečník, choreograf a producent Yemi A. D. Reakce na tento úspěch pro celé Česko na sebe nenechaly dlouho čekat. Kromě obrovských gratulací se ale ve veřejných diskuzích objevily i komentáře plné ignoranství, omezenosti a rasismu.

Zdroj: Nextfoto
Zdroj: Nextfoto

„Jsem neskutečně hrdý na to, že mám tu čest reprezentovat mé rodné Česko, Nigérii, ale také LGBTQ+ komunitu a všechny kreativní lidi, které zvu na tuhle vesmírnou cestu se mnou,“ uvedl Yemi A.D. v tiskovém prohlášení zaslaném ČTK. „Moc bych si přál, aby především děti a mladí lidé viděli, že nezáleží na tom, odkud jsi a jak začneš, ale jen na tom, kam se rozhodneš směřovat,“ dodal liberecký rodák, který má českou matku a nigerijského otce. Zároveň je hrdým představitelem LGBTQ+ komunity a žije v registrovaném partnerství. 

Jak se v pátek potvrdilo, právě Yemi se jako druhý Čech a první český turista v historii zároveň podívá do vesmíru. Stane se jedním z členů posádky 47letého japonského miliardáře, který se jmenuje Yusaku Maezawa. Ten v roce 2018 prohlásil, že se plánuje podívat do vesmíru a obletět Měsíc. A rovnou vyhlásil „casting“ na dalších osm svých spolucestujících, kterým hodlá cestu zaplatit.

Mohl se přihlásit kdokoliv, jedinou podmínkou bylo, že se daný člověk musí cítit jako umělec. Nakonec se přihlásilo milion zájemců. Do finálního výběru se nakonec dostal i Yemi, jenž díky tancování prorazil v Evropě i USA.

Gratulace od českých celebrit

Reakce na takový úspěch na sebe nenechaly dlouho čekat. Nejvíce pochvalných reakcí se dočkal Yemi na svém Instagramu, kde mu gratulovala i celá řada známých osobností. „Moc Ti to přeju. Jsem z toho úplně vedle,“ napsala například Marta Jandová. „Já tě žeru,“ přidala se Simona Krainová. Dara Rolins přidala emoji bomby a Hana Vagnerová napsala „Amazing“ (v překladu úžasné pozn. red.)

Češi si opět jedou “ to svoje“

Někteří Češi však v diskuzích ukazují, že z neobvyklého úspěchu pro celé Česko nadšeni příliš nejsou, a dokonce Yemiho veřejně shazují. Například pod facebookovým příspěvkem České televize se můžete dočíst, že Yemi „nevypadá dostatečně česky“. „To je Čech jako poleno,“ napsal například Radovan. Totožný komentář napsalo víc Čechů.

Ani dalším účastníkům diskuze nedošlo, že barva kůže s národnostní úplně nesouvisí. „Nepřijde mi, že by reprezentoval Českou republiku,“ napsal Richard. „Hlavně, aby neletěl na černo,“ přidal vtípek s rasistickým podtextem Robin. „To je fakt trefa do černýho,“ zní další rasistický komentář.

Jiní čeští občané naopak předvedli totální lhostejnost. „Ye mi to jedno,“ tento komentář se pod příspěvkem také objevoval celkem často. „A kdo to je?“ je další fráze, kterou lidé v diskuzích rádi používají. Češi jsou zkrátka sví a jen tak se (bohužel) nezmění.

Zdroj: Facebook České televize, OnlyU.cz, ČTK

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...