Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Cestování

Lukáš Janoušek: Na karavaningu je nejkrásnější ta svoboda volby

Lukáš Janoušek, milovník svobodného cestování a současně majitel internetové platformy Campiri.cz nedá na karavaning dopustit. Poprvé ho vyzkoušel před třemi lety, později si pořídil vlastní obytný vůz, a nakonec si z koníčku udělal vzkvétající byznys, se kterým momentálně expanduje do Polska i na Slovensko. Proč si tento způsob cestování oblíbil a kam se chystá letos?

Foto: Lukáš Janoušek
Foto: Lukáš Janoušek

Myslíte si, že je karavaning určitá konkurence k tradičnímu českému chalupaření?

Může a samozřejmě nemusí být. Já myslím, že ta chata je dána lokalitou, na kterou se rádi vracíte, zatímco v případě karavanu je míst v podstatě nekonečno. Určitě je to krásný doplněk. Spousta lidí, kteří jezdí na chatu, si mohou čas od času spestřit ty svoje cesty tím, že si půjčí obytný vůz a pojedou někam jinam. Největší krásou karavaningu je právě svoboda. Není cílem něco nahradit, spíše doplnit a obohatit.

Jaké jsou pro vás největší výhody cestování karavanem?

Vyjmenuji hned tři. Za prvé svoboda. Pokud někam přijedu a nelíbí se mi tam, nebo je tam ošklivé počasí, tak se zkrátka seberu a jedu jinam. Například tam, kde je méně lidí, pokud si chci odpočinout a utéct davům. Za druhé žádné prostoje. Například zastavíte v kempu (či mimo kde to lze legálně) v první řadě u moře. Ráno vstanete a za deset sekund jste v moři. Kdežto v hotelu to vždy trvá déle – musí se chodit přes recepci, na snídani do restaurace, pak zpět na pokoj pro plavky a půl dopoledne je pryč. A za třetí žádná negativní překvapení s ubytováním. Již několikrát se mi stalo, že jsem si vybral hotel podle fotek nebo recenzí, pak jsem ale byl velmi zklamán, protože realita neodpovídala inzerátu. To u karavanu nehrozí, protože si vezete svoji postel a svoje povlečení s sebou. Takže se mění scenérie, ale ubytování je pořád stejné – podle vašich představ.

Jak je to s cenou? Je pronájem karavanu srovnatelný s pronájmem hotelového pokoje?

Je to tak. Záleží na tom, kdy jedete. Existují různé typy karavanů, od těch levnějších až po ty luxusnější, stejně jako různé sezony. Léto je vždy nejdražší. Není to tak, že by byl karavaning levnější, je to ale určité o zážitku a o novém dobrodružství, které z takového cestování získáte.

Foto: Lukáš Janoušek
Foto: Lukáš Janoušek

Jsou nějaká ikonická místa, kam karavanisté pravidelně jezdí?

Mohou to být kempy, ale teď nově jsou to i čím dál oblíbenější Stellplatzy, tedy karavanová stání. Ta momentálně vznikají u vinic, například na Jižní Moravě. Tam si v krásném prostředí můžete vyzkoušet degustaci a užít si místní atmosféry klidně rovnou z karavanu.

Kam se letos chystáte a jak pravidelně cestujete obytňákem?

Chystám se tradičně do Chorvatska přes Rakousko a Slovinsko. Měl jsem v plánu dlouhou cestu do jižního Španělska, ale pokročilé stádium těhotenství manželky a sedmiměsíční štěně border teriéra nám dočasně změnily plány. Takže jsme letos zatím stihli jeden zimní karavaning, čeká nás zmíněná dvoutýdenní cesta přes hory k moři a avizovanou cestu na jih Španělska odsouváme na přelom roku. Běžně ale jezdím na několik prodloužených víkendů v zimě, na jaře a na podzim a alespoň jednu delší cestu v létě na týden a více.

Bude se tato dovolená něčím lišit vzhledem k těhotenství vaší manželky? Bude to hrát nějakou roli při výběru destinace?

Ano, bude se lišit především tím, že budeme preferovat zázemí kempů a také jsme vybrali kratší trasu s kratšími denními nájezdy a více noclehy cestou, takže zkrátka cílem není dojet k moři co nejrychleji, ale pohodlně.

Na kterou cestu vzpomínáte nejraději? Máte nějaké oblíbené místo, trasu?

Nejraději vzpomínám na hned tu první – skrze rakouské alpy během Velikonoc roku 2019. Právě tahle cesta mě nadchla pro karavaning především díky tomu, že jsme nejeli po dálnici a spoustu jsme toho tedy viděli. Na vrcholcích lidé ještě lyžovali, ale v údolí už bylo krásné jaro a zelené louky a lesy. Nádhera.

Foto: Lukáš Janoušek
Foto: Lukáš Janoušek

Jak dlouho plánujete své cesty a podle jakých kritérií?

Jak kdy. Delší cesty nosím v hlavě i několik měsíců, kratší cesty řešíme i velmi spontánně – zkrátka se rozhodneme a třeba za hodinu vyrážíme. A občas se nám už i stalo, že jsme vyjeli na nějaké místo a sto kilometrů za Prahou jsme si řekli, že bychom vlastně mohli jet někam úplně jinam, protože se nám zkrátka zrovna zachtělo. A tak jsme místo doprava zabočili doleva. A to je na karavaningu strašně krásné, ta svoboda volby.

Dokážete si představit, že byste se vrátil ke klasické formě cestování – pobyt v hotelu na jednom místě?

Jasně, já samozřejmě cestuji i do hotelů. Neříkám, že by už lidi nikdy neměli sednout do letadla nebo bydlet v hotelu a jen jezdit obytňáky. Myslím, že karavaning je skvělý a plnohodnotný doplněk k cestování do hotelu. Je to jiný zážitek. Ale někde je ten plný komfort na hotelu taky fajn. Takže si myslím, že každý by měl karavaning zkusit a těm, kterým se zalíbí, by ho měli zařadit do svého běžného cestování na dovolenou a zkrátka to střídat. Samozřejmě čím více budou preferovat karavaning proti letadlu a hotelu, tím více udělají pro naši planetu, protože dle německé studie generuje takový způsob cestování až o 30 % emisí méně.

Má nějaký oblíbený typ karavanu?

Můj oblíbený typ je vestavba. Jelikož jezdíme ve dvou, větší nepotřebujeme. S vestavbou se lépe jede, na více místech zaparkuje. Takže pro začátečníky je to fajn volba. Samozřejmě až se naše rodina rozroste, tak budeme muset sáhnout po něčem větším, například polointegrovaném voze. Jelikož ale budeme zvyklí jezdit s vestavbou ten přechod na větší vůz už nebude takový šok.

Co si nikdy nezapomenete s sebou zabalit?

Kvalitní praženou kávu a konvičku na french press.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...