Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Hýbe společností: Marie Terezie ožívá na divadelních prknech. Slavný fotograf v Praze sázel stromy. Papež František dostal kus granátu. Od koho a proč?

Jaká pohádka získala významné ocenění? Její tvůrci si odvezli cenu za nejlepší rodinný film až z ciziny. A Marie Terezie má svůj nový prostor – tentokrát jí poskytlo útočiště pražské divadlo Hybernia. V naší nové rubrice »Hýbe společností« se dočtete i o slavném českém fotografovi a hlavě římskokatolické církve.

Zdroj: Riccardo De Luca - Update / Shutterstock.com
Zdroj: Riccardo De Luca - Update / Shutterstock.com

Papež František dostal kus granátu

Papež František se setkal s arcibiskupem ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslavem Ševčukem. Ten ruskou válku na Ukrajině označil za koloniální. Uvedla to agentura Reuters. Ševčuk také uvedl, že ruské návrhy na mír – předpokládají popření nezávislé existence Ukrajiny a její suverenity. Arcibiskup ukrajinské řeckokatolické církve daroval papeži kus ruského dělostřeleckého granátu, který zničil fasádu řeckokatolického kostela ve městě Irpiň nedaleko Kyjeva. Podle Ševčuka jde o „viditelné znamení destrukce a smrti, kterou válka přináší“. Papež už dříve válku na Ukrajině mnohokrát odsoudil a opakovaně vyzývá k jejímu ukončení. 

Antonín Kratochvíl zasadil v Praze strom

Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom i významné jméno. Již 115. osobností, která se projektu účastní, je český portrétní a reportážní fotograf Antonín Kratochvíl. Ten dnes zasadil dub velkoplodý. Kratochvíl žil v emigraci, od roku 1972 v USA, kde pracoval pro prestižní americké noviny a časopisy – jako jsou  Los Angeles Times, Newsweek, Rolling Stone, Vogue, Playboy a další. Fotografoval řadu celebrit – známých zpěváků a herců. Je držitelem čtyř ocenění World Press Photo a v roce 1999 ho časopis American Photo zařadil mezi sto nejvýznamnějších osobností světové fotografie.

Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy
Zdroj: Botanická zahrada hl. m. Prahy

„Jsem velmi poctěn, že mohu být součástí tohoto unikátního projektu. Zejména mě potěšil výběr amerického dubu velkoplodého, který de facto charakterizuje moji životní cestu, a doufám, že tu poroste další stovky let. Velmi si vážím činnosti botanické zahrady, zejména v oblasti ochrany přírodního bohatství. Sám jsem byl při své práci svědkem devastace přírody a velmi bych si přál, aby si jí lidstvo více vážilo a aby tu něco z přírodního bohatství zbylo i pro budoucí generace,“ svěřil se světoznámý fotograf Antonín Kratochvíl.

Ocenění pro Bambitku

Pohádka Tajemství staré bambitky 2 slaví svůj divácký triumf. Nejen, že ji v tuzemsku shlédlo téměř půl milionu diváků a cestovala po festivalech a setkáních s nadšenými fanoušky, tvůrci také vyrazili za hranice na Mezinárodní festival dětských filmů do San Diega. A cesta byla úspěšná! Odvezli si totiž cenu Za nejlepší rodinný film.

“Mám velkou radost, že typicky česká pohádka, která má v naší zemi velkou tradici, dokázala oslovit i diváky v zahraničí. Dokonce v zemi s tak odlišnou kulturou. Znamená to, že téma rodiny a mezilidské pospolitosti, které jsme chtěli pohádkou podtrhnout, je čitelné na celém světě,” raduje se režisér filmu Ivo Macharáček.

Zdroj: Bioscop
Zdroj: Bioscop

Letos SDIKFF vybíral z více než 145 filmů z více než 30 zemí. Mezinárodní dětský filmový festival v San Diegu si klade za cíl podporovat pozitivní výchovný dopad na děti a mládež a aktivně podporuje inovativní filmy filmařů z celého světa. Filmové poroty se skládají z vynikajících osobností filmového průmyslu. „Je to pro celý tým, který se podílel na výrobě filmu, odměnou a důkazem, že naše práce měla smysl a taky, že i s českým rozpočtem lze konkurovat zahraničním filmům,” dodává Ivo Macharáček. Česká televize pohádku letos uvede na Štědrý den v hlavním vysílacím čase.

Slovenská Marie Terezie

Divadlo Hybernia hostí muzikál z pera slovenských autorů – na jevišti se představí Sisa Sklovská jako Marie Terezie. Diváky čeká ale pouze jedno představení. Děj se odehrává za pomocí příběhu dvou žen – výjimečné panovnice a prosté dívky. Dějovou linii doplní nákladné kostýmy i současná hudba – místy se objeví i RAP. Představení autorů Gombár-Horňák-Brezáni mohou diváci shlédnout v neděli 13. listopadu 2022.

Zdroj: Divadlo Hybernia
Zdroj: Divadlo Hybernia

Původní slovenský muzikál přináší příběh výjimečné panovnice, která ovlivnila chod dějin v Evropě. Příběh začíná v době, kdy Marie Terezie ztrácí svého manžela a přestává mít zájem o dění v zemi. „Dříve než oživím před publikem postavu Marie Terezie, chci poděkovat všem těm, kteří se podílejí na tomto progresivním původním slovenském muzikálu, o kterém si dovolím říci, že přináší spoustu nového po každé stránce. Mám tu čest po dvou rolích femme fatale Mata Hari a Madame de Pompadour ztvárnit další úžasnou ženu, která se hluboce vryla do historie,“ říká herečka hlavní představitelka Sklovská.

Zdroj: Autorský text, ČTK, Bioscop, divadlo Hybernia

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...