Papež František dostal kus granátu
Papež František se setkal s arcibiskupem ukrajinské řeckokatolické církve Svjatoslavem Ševčukem. Ten ruskou válku na Ukrajině označil za koloniální. Uvedla to agentura Reuters. Ševčuk také uvedl, že ruské návrhy na mír – předpokládají popření nezávislé existence Ukrajiny a její suverenity. Arcibiskup ukrajinské řeckokatolické církve daroval papeži kus ruského dělostřeleckého granátu, který zničil fasádu řeckokatolického kostela ve městě Irpiň nedaleko Kyjeva. Podle Ševčuka jde o „viditelné znamení destrukce a smrti, kterou válka přináší“. Papež už dříve válku na Ukrajině mnohokrát odsoudil a opakovaně vyzývá k jejímu ukončení.
Antonín Kratochvíl zasadil v Praze strom
Unikátní projekt Kořeny osobností a Stezka osobností v Botanické zahradě hl. m. Prahy je bohatší o další strom i významné jméno. Již 115. osobností, která se projektu účastní, je český portrétní a reportážní fotograf Antonín Kratochvíl. Ten dnes zasadil dub velkoplodý. Kratochvíl žil v emigraci, od roku 1972 v USA, kde pracoval pro prestižní americké noviny a časopisy – jako jsou Los Angeles Times, Newsweek, Rolling Stone, Vogue, Playboy a další. Fotografoval řadu celebrit – známých zpěváků a herců. Je držitelem čtyř ocenění World Press Photo a v roce 1999 ho časopis American Photo zařadil mezi sto nejvýznamnějších osobností světové fotografie.

„Jsem velmi poctěn, že mohu být součástí tohoto unikátního projektu. Zejména mě potěšil výběr amerického dubu velkoplodého, který de facto charakterizuje moji životní cestu, a doufám, že tu poroste další stovky let. Velmi si vážím činnosti botanické zahrady, zejména v oblasti ochrany přírodního bohatství. Sám jsem byl při své práci svědkem devastace přírody a velmi bych si přál, aby si jí lidstvo více vážilo a aby tu něco z přírodního bohatství zbylo i pro budoucí generace,“ svěřil se světoznámý fotograf Antonín Kratochvíl.
Ocenění pro Bambitku
Pohádka Tajemství staré bambitky 2 slaví svůj divácký triumf. Nejen, že ji v tuzemsku shlédlo téměř půl milionu diváků a cestovala po festivalech a setkáních s nadšenými fanoušky, tvůrci také vyrazili za hranice na Mezinárodní festival dětských filmů do San Diega. A cesta byla úspěšná! Odvezli si totiž cenu Za nejlepší rodinný film.
“Mám velkou radost, že typicky česká pohádka, která má v naší zemi velkou tradici, dokázala oslovit i diváky v zahraničí. Dokonce v zemi s tak odlišnou kulturou. Znamená to, že téma rodiny a mezilidské pospolitosti, které jsme chtěli pohádkou podtrhnout, je čitelné na celém světě,” raduje se režisér filmu Ivo Macharáček.

Letos SDIKFF vybíral z více než 145 filmů z více než 30 zemí. Mezinárodní dětský filmový festival v San Diegu si klade za cíl podporovat pozitivní výchovný dopad na děti a mládež a aktivně podporuje inovativní filmy filmařů z celého světa. Filmové poroty se skládají z vynikajících osobností filmového průmyslu. „Je to pro celý tým, který se podílel na výrobě filmu, odměnou a důkazem, že naše práce měla smysl a taky, že i s českým rozpočtem lze konkurovat zahraničním filmům,” dodává Ivo Macharáček. Česká televize pohádku letos uvede na Štědrý den v hlavním vysílacím čase.
Slovenská Marie Terezie
Divadlo Hybernia hostí muzikál z pera slovenských autorů – na jevišti se představí Sisa Sklovská jako Marie Terezie. Diváky čeká ale pouze jedno představení. Děj se odehrává za pomocí příběhu dvou žen – výjimečné panovnice a prosté dívky. Dějovou linii doplní nákladné kostýmy i současná hudba – místy se objeví i RAP. Představení autorů Gombár-Horňák-Brezáni mohou diváci shlédnout v neděli 13. listopadu 2022.

Původní slovenský muzikál přináší příběh výjimečné panovnice, která ovlivnila chod dějin v Evropě. Příběh začíná v době, kdy Marie Terezie ztrácí svého manžela a přestává mít zájem o dění v zemi. „Dříve než oživím před publikem postavu Marie Terezie, chci poděkovat všem těm, kteří se podílejí na tomto progresivním původním slovenském muzikálu, o kterém si dovolím říci, že přináší spoustu nového po každé stránce. Mám tu čest po dvou rolích femme fatale Mata Hari a Madame de Pompadour ztvárnit další úžasnou ženu, která se hluboce vryla do historie,“ říká herečka hlavní představitelka Sklovská.
Zdroj: Autorský text, ČTK, Bioscop, divadlo Hybernia
