Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Mobilita

Ceny benzinu atakují hranici 45 korun za litr. Vláda ve středu projedná jejich zastropování

Ceny benzinu a nafty na začátku nového týdne opět skokově rostou a zdá se, že tento trend ještě není u konce. Pohonné hmoty na burze v Rotterdamu vyletěly od poloviny února o více než 11 korun, čemuž odpovídá zdražení u čerpacích stanic. Důvodem je aktuální cena ropy, která je nejdražší za posledních 13 let. Podle analytiků nebude velkým překvapením, pokud ceny u benzinek tento týden prolomí hranici 45 korun za litr.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Hlavní podíl na současném stavu má ruská invaze na Ukrajině, kde se situace stále více vyostřuje. Ceny ropy letí nahoru kvůli možnému zákazu dovozu z Ruska do Evropy. Kromě Evropy o něm uvažují i Spojené státy a Japonsko. Podle analytiků by přitom citelnější a déletrvající omezení ruských dodávek mohlo mít za následek další výrazné zdražení ropy.

Rusku, které je druhým největším producentem černého zlata, se nedaří najít kupce vlastní ropy. Na tu se přitom prozatím nevztahují sankce západních zemí. Od ruské ropy dávají ruce pryč banky i námořní přepravci, kteří za současné situace nechtějí nakládat tankery v ruských přístavech. To se aktuálně týká zhruba 2 milionů barelů denně, což je přibližně čtvrtina ruských vývozů ropy. Ceny žene nahoru také možné zpoždění návratu íránské ropy na globální trhy, což vyvolalo obavy z nedostatku dodávek. Úlevu by mohlo přinést agresivnější navýšení produkce ze strany OPEC, které ale podle kartelu není na pořadu dne.

Zdroj: Shutterstock
Ropná rafienerie
Zdroj: Shutterstock

Vláda zváží možnost zastropování ceny pohonných hmot

Co dál s raketově rostoucími cenami energií a paliv probere ve středu vláda. Podle vicepremiéra Mariana Jurečky je ve hře možnost zastropování cen energií a paliv. Uvažuje se i o možné úpravě DPH nebo nastavení nové slevy na poplatníka. Proti limitu u cen paliv se postavil ministr průmyslu Jozef Síkela. Mohlo by to podle něho vést k nakupování zásob a tlaku na další zdražování. Síkela upozorňuje, že vliv na růst cen pohonných hmot má kromě ruské agrese také oslabování koruny a snaha předzásobit se ze strany spotřebitelů.

K okamžitému zásahu do cen paliv volají tuzemští dopravci, kteří podle svých slov nejsou za současné situace schopni pokrýt své náklady. Navrhují stanovení maximálních cen a snížení spotřební daně.

Zdroj: ČTK
Zdroj: ČTK

Češi vyrazili pro benzin za hranice, polské benzinky stanovily limity

Podle dat CCS je nejdražší benzin momentálně v Libereckém a Středočeském kraji, kde ceny za litr překročily 43 korun.

Podstatně levněji řidiči natankují v sousedním Polsku, které dočasně snížilo DPH z 23 na 8 procent. Na jednom litru se díky tomu dá ušetřit zhruba 8 korun. Řidiči vzali polské benzinky útokem, ty proto zavedly limit 50 litrů na auto a zákaz čerpat do kanystru. Maximální ceny pohonných hmot a energií omezilo Maďarsko.

Na rekordní hodnoty se na komoditní burze dostala i cena plynu, který je dvakrát dražší než na začátku února. I proto jde opět vzhůru cena elektřiny, oproti únoru skoro trojnásobně.

Zdroje dat:
Novinky.cz, Patria.cz, ČT24, České noviny,

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...