Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Mobilita

Létající auto s křídly, koly a padákem: Čínská firma ho plánuje uvést na trh do roku 2024

Výrobce elektrických vozidel XPeng odhalil na svém výročním 1024 Tech Day design létajícího auta nové generace. Plánuje ho začít sériově vyrábět do roku 2024 a jeho cena by neměla přesáhnout 3,5 milionu korun.

Zdroj: Se svolením XPeng Motors
Zdroj: Se svolením XPeng Motors

Společnost XPeng se sídlem v Guangzhou je známá svými prémiovými elektromobily, které nově dodává i do Norska. Není ovšem žádným nováčkem ani v oblasti létajících vozů, přesněji eVTOL, elektrických dronů schopných kolmého startu a přistání. Před začátkem 1024 Tech Day otestovala již pět generací létajících elektromobilů, přičemž posledním byl model Voyager X2, který vyvinula přidružená společnost HT Aero. Vůz byl představen před více než měsícem na mezinárodní výstavě letectví a kosmonautiky Airshow China 2021. Voyager X2 je schopen letět na autopilota po dobu 35 minut, maximální rychlostí 130 km/h a pojme dva cestující o maximální hmotnosti 200 kg.

Vůz s volantem i kniplem

Nejnovější model, představený na 1024 Tech Day, zatím jméno nedostal, některé jeho vlastnosti a parametry jsou už ale známé. I tento vůz bude vyvíjet HT Aero. Je určen do města, má být schopen jízdy po silnici, vyznačovat se lehkou konstrukcí a skládacím rotorovým mechanismem. Při letu bude poháněn dvěma vrtulemi umístěnými na skládacích ramenech, jež budou vyčnívat z obou stran karosérie vozu a dosahovat rozpětí přibližně 12 metrů. Jakmile bude mít létající automobil, vybavený volantem i řídící pákou, za úkol dosednout na silnici, křídla se zatáhnou do přihrádky uvnitř vozu.

Zdroj: Se svolením XPeng Motors
Nové létající auto XPeng
Zdroj: Se svolením XPeng Motors

Stejně jako v případě Voyager X2 pojme dva cestující a bude disponovat padáky a airbagy. Nový model bude vybaven systémem vnímání prostředí, který dokáže vyhodnotit okolí a povětrnostní podmínky. Vyhýbání se překážkám pilotovi usnadní algoritmus řízení letu. Podle CEO společnosti, He Xiaopenga, by cena nového létajícího vozu neměla přesáhnout 3,5 milionu korun.

Zdroj: Se svolením XPeng Motors
Elektrické vozy XPeng
Zdroj: Se svolením XPeng Motors

Létající taxi i vůz, který zachraňuje životy

XPeng není jedinou společností pracující na převratných vozech nové generace. Čínská automobilka Geely si rovněž dala za cíl uvést na tamní trh do roku 2024 létající auto a na bezpilotním létajícím taxi pracuje i výrobce sportovních vozů Porsche, kterému s financováním projektu pomáhá Boeing. Létající vozy vyvíjí rovněž izraelská letecká společnost Urban Aeronautics nebo jihokorejský Hyundai.

Zdroj: Se svolením XPeng Motors
Interiér nového vozu
Zdroj: Se svolením XPeng Motors

V oblasti autonomních vzdušných vozidel se daří i čínské společnost EHang. Její bezpilotní letecká taxi nejen přepravují cestující z bodu A do bodu B, ale využívají se například pro záchranu lidí uvězněných při povodních či na těžko dostupných místech.

Zdroje dat:
Fortune, Bussines Insider, Autovista24, Hybrid.cz

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...