Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Mobilita

Nové Ferrari Daytona SP3: Střela s nejvýkonnějším motorem v historii italské automobilky

Ferrari představilo na okruhu v Mugellu nejnovější přírůstek do série Icona. Daytona SP3 se tak připojuje k modelům Ferrari Monza SP1 a SP2, které debutovaly o tři roky dříve. Daytona SP3 vzdává hold sportovním prototypům Ferrari z 60. let a svou exkluzivitu potvrzuje nejen špičkovým designem a technickými parametry, ale i počtem vyrobených kusů a příběhem.

Triumf z roku 1967

Nový model byl představen v rámci Ferrari Finali Mondiali 2021. Jméno nese po legendárním vytrvalostním závodě – čtyřiadvacetihodinovce v Daytoně z roku 1967. Tehdy Ferrari předvedlo jeden z nejpozoruhodnějších výkonů v celé své historii. Vozy 330 P3/4, 330 P4 a 412 P obsadily první tři místa celkové klasifikace a závody konané na domácí půdě Fordu tak zcela ovládly.

S modelem Daytona SP3 tento triumf a legendární finiš 1-2-3 znovu ožívá. Modelu Ferrari Daytona SP3 by se mělo do roku 2024 vyrobit 599 kusů, přičemž přednost budou mít při prodeji majitelé dříve vzniklých vozů SP1 a SP2.

Zdroj: Ferrari
Ferrari Finali Mondiali 2021
Zdroj: Ferrari

Nejvýkonnější motor v historii

Technické parametry vozu slibují vzrušující potěšení z jízdy a špičkový výkon. Daytonu SP3 pohání vidlicový, 6,5litrový dvanáctiválec s atmosférickým plněním a označením F140HC, umístěný klasicky uprostřed vzadu. V12 vychází z modelu 812 Competizione a díky řadě vylepšení se může pyšnit výkonem 840 koní, točivým momentem 697 Nm a maximálními otáčkami 9500 ot./min., což z něj dělá nejvýkonnější motor, jaký kdy Ferrari vyrobilo. Nevyužívá přitom žádnou elektrickou pomoc a jedná se tedy o čistě spalovací motor. Ferrari však myslelo i na životní prostředí. Upravený motor slibuje nižší emise, a to až o 30 % u škodlivin a pevných částic.

Zdroj: Ferrari
Ferrari Daytona SP3
Zdroj: Ferrari

Z nuly na sto za 2,85 s

V otázce designu hraje prim harmonická souhra kontrastů, hladkých povrchů a ostřejších linií, připomínajících důležitost aerodynamiky. Daytona SP3 je aerodynamicky nejefektivnějším vozem, jaký kdy Ferrari postavilo bez použití aktivních aerodynamických prvků. Vůz zdobí výrazné nárazníky, zaoblené blatníky se zrcátky, několik křidélek a průduchů nebo kryt motoru s centrální páteří, jež zlepšuje chlazení. Stylové pětipaprskové disky obouvají pneumatiky Pirelli, speciálně vyvinuté pro Daytonu SP3.

Všechny technické vychytávky ocení milovníci sportovních vozů a rychlé jízdy zejména ve chvíli, kdy usednou za volant. Převodovka je sedmistupňová dvouspojková a Daytona SP3 vystřelí z nuly na sto za 2,85 s a z nuly na dvě stě za 7,4 s. Maximální rychlost je vyšší než 340 km/h.

Zdroj: Ferrari
Ferrari Daytona SP3
Zdroj: Ferrari

Integrovaná sedadla

Ferrari se inspiroval svými historickými vozy i v případě interiéru. Uvnitř najdete dvě sportovní sedadla integrovaná do podvozku. Ten je vyroben výhradně z kompozitních materiálů s využitím technologií Formule 1, které nebyly v silničním voze k vidění od LaFerrari.

V porovnání s ostatními Ferrari této řady je poloha řidiče díky integrovaným sedačkám nižší a více nakloněná a ve skutečnosti je velmi podobná jako u jednomístného vozu.

Řešení pomohlo snížit hmotnost vozu, která tak činí 1485 kg (suchá hmotnost, bez provozních náplní jako palivo či motorový olej, pozn. red.) a udržet výšku vozu na 1142 mm, což pro změnu snižuje odpor. Hýbat se však dá pochopitelně s pedály a každý řidič tedy může hravě najít pro něj nejpohodlnější pozici. Ferrari Daytona SP3 v sobě po všech stránkách mísí prvky minimalismu, retra, moderního stylu, elegance i sportovního ducha. Jak se vám líbí?

Zdroj: Ferrari
Zdroj: Ferrari

Prodejcem luxusních vozů Ferrari je v České republice Scuderia Praha.

Zdroje dat:
Ferrari, Reuters

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...