Cesty Viktora Horstinga a Rolfa Snoerena se spojily v roce 1989 během studia na Akademii umění a designu v Arnhemu. V roce 1993 založili vlastní značku Viktor & Rolf, která s každou novou kolekcí slibuje neotřelou podívanou. Jinak tomu není ani letos, kdy se nizozemští návrháři při přípravě kolekce vysokého krejčovství SS 2022 inspirovali něčím zcela prostým – strachem. Tématem, které se zejména v posledních letech a vlivem nepříznivých událostí vkradlo do našich životů. Předlohou se umělcům staly legendární staré filmy o Drákulovi z třicátých a padesátých let minulého století, v nichž dramatické efekty světla a stínu důmyslně proměňují realitu a vytvářejí pocit odcizení a napětí. Podobně mystické atmosféry se designéři snažili docílit i během své přehlídky.
Snímek Drákula navíc dle mínění umělců reflektuje strach ze společenských změn, jenž převládá i v dnešním světě. Svou kolekcí by tak Viktor & Rolf rádi přeměnili strach na něco pozitivního. Otázka je, zda se jim to povedlo… Představa, že by se trend vysokých ramen skutečně prosadil v módním světě, je totiž sám o sobě dost děsivý.
Za vším hledej korzety
Říkáte si při pohledu na shrbené „bezkrké“ modelky, jak návrháři kontroverzního efektu, jenž označují jako „Surreal Shoulder“, docílili? Poměrně snadno. Vytvořili speciální korzety, které dali modelkám pod každý model. Korzety pak zvedly ramena jednotlivých módních kousků nad úroveň krku, čímž Viktor & Rolf dosáhli efektu podobného ikonickému obrazu Drákuly, jak si ho představoval starý Hollywood.
Propracované od A do Z
Když se však oprostíme od tohoto „malého“ detailu deformujícího postavu, musíme dvojici Viktor & Rolf za dokonale propracovanou kolekci SS 2022 pochválit. Palec nahoru si zaslouží zejména za použité luxusní materiály, minimalismus ozvláštněný interesantními a hravými detaily v podobě mašlí a volánů, svěží barvy, ale také černobílou klasiku, která, jak všichni módní nadšenci vědí, je zkrátka nesmrtelná!
Zdroj:
Autorský text, Viktor & Rolf, Vogue, Wikipedia