Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Model Oliver Průcha je mladší verzí Leonarda DiCapria: Ani ve snu by mě nenapadlo, že budu ve svých 19 letech takhle žít

Vítěz prvního ročníku modelingové soutěže Pure Model má ve svých 19 letech perfektně rozjetou kariéru. Nedávno podepsal smlouvu v Los Angeles, což on sám označuje za splněný modelingový sen. Jaká náhoda mu tuto lukrativní zakázku přihrála do života, jak reaguje na poznámky, že připomíná hollywoodského herce Leonarda DiCapria a který sportovní sen si už nejspíš nikdy nesplní? Nejen o tom se Oliver Průcha rozpovídal v rozhovoru pro Zítřek.

Foto: PURE MODEL Management
Foto: PURE MODEL Management

Olivere, slýcháte často, že jste podobný Leonardu DiCapriovi?

Ano, velmi často.

Jak na takové poznámky reagujete? Je to pro vás pocta, nebo to začne člověka po čase spíše štvát?

Hledím na to tak, že vzhled mladého Leonarda DiCapria je velkou ikonou 90. let a dodnes inspiruje spoustu lidí. Taky dobře vím, že po filmu Titanic do něj byla zamilovaná nejedna dívka, takže to beru jako lichotku, když mi někdo řekne, že jsem mu podobný. Rozhodně to neznamená něco jako „panebože ty jsi škaredej“. Nicméně to neberu jako věc, která by pro mě byla nějak převratná. Dodnes vlastně nevím, jak na to mám reagovat. Většinou se ze srandy zeptám dotyčného, jestli to je dobře nebo špatně a pak se zasměji a poděkuji. Koneckonců málokdo ví, že je to právě on, kdo mě inspiroval k tomu, abych si nechal narůst delší vlasy někdy začátkem roku 2017 a nejspíš i to mě na konci toho roku přivedlo k modelingu.

Může být podoba s hollywoodskou celebritou ve světě modelingu výhodou?

Upřímně necítím, že by to mělo nějaký vliv. Hlavně mám pocit, že na svých modelingových fotkách mu až tak podobný nejsem. Většinou mi lidi řeknou až v polovině focení, že jsem mu vlastně podobný a jestli jsem to už někdy slyšel. Myslím, že to trochu souvisí s mojí mimikou nebo úsměvem, zkrátka s věcmi, které na fotkách neuvidíte. Nicméně mi na základě toho už pár lidí řeklo, ať se pustím do herectví a tam věřím, že už by to nějaký malý vliv mít mohlo.

Foto: PURE MODEL Management
Foto: PURE MODEL Management

V roce 2018 jste vyhrál modelingovou soutěž Pure Model. Jak vám změnila život?

Řekl bych, že se můj život díky ní absolutně změnil. Bylo mi tehdy 16 a půl a vítězství v soutěži mi nastartovalo modelingovou kariéru. Tehdy jsem vůbec neměl tušení, co to vlastně obnáší. Nejdřív jsem si říkal, že se toho moc nezmění, ale to se vyvrátilo téměř hned, když jsem ani ne měsíc od vítězství vyrazil na svou první modelingovou cestu do Londýna. Od té doby jsem procestoval mnoho zemí, potkal hromadu nových lidí, získal nespočet zkušeností, jak životních, tak modelingových a hodně si rozšířil svůj obzor. Za velkou pomoc v těchto začátcích bych proto moc rád poděkoval své agentuře PURE MODEL Management. Opravdu za mnou hodně stáli, i když to se mnou někdy není lehké a vždycky jsem se na ně mohl s čímkoliv obrátit. Nejvíc jsem ale vděčný rodičům. Asi si dovedete představit, že není úplně jednoduché pustit svého 16letého syna na 2 měsíce někam 8000 km od domova, ale rodiče to zvládli a hlavně je mám dodnes každý den na příjmu, když jsem někde pryč a potřebuji poradit. Nicméně mi to přijde úplně neskutečné a občas se sám sebe ptám, jak je vůbec možné, že jsem to zrovna já, kdo dostal tuhle příležitost. Nedávno jsem letěl během jednoho týdne osmkrát letadlem a měl jsem takový ten moment uvědomění, kdy mi došlo, jak by mě ani ve snu nenapadlo, že budu ve svých 19 letech takhle žít.

Měl jste předtím zkušenosti s modelingem?

Neměl jsem žádné zkušenosti.

Je v mužském modelingu velká konkurence, nebo to mají ženy po této stránce výrazně těžší?

Větší konkurence je určitě v ženském modelingu. To však neznamená, že by v tom mužském nebyla žádná. Jako sportovce mě ale mrzí, že se s tou konkurencí nemohu nijak utkat, například v dovednostních disciplínách. V podstatě jen přijdu na casting, kde je dalších deset, dvacet, sto nebo i několik set blonďatých kluků, kteří mají úplně stejnou šanci zakázku dostat. Jediné, co pro to můžu udělat, je dobře se vyspat, hezky obléknout a pak už jen čekat, jestli budu vybrán. Na tenise můžu prohrávat 0:6 a 0:5 a klidně můžu zápas ještě vyhrát, je to jen na mně a na mých schopnostech nebo na mém tréninku, zatímco tady se o vítězství nijak poprat nemůžu. Nicméně ano, ženy mají v modelingu skutečně větší konkurenci, ale zato mají více zakázek a vydělávají několikanásobně více peněz. Porovnávání platů mužů a žen je velmi silné téma v jiných oborech, ale v modelingu fakt nevím o nikom, kdo by to do hloubky řešil a pokoušel se tuhle rovnoprávnost mezi ženskými a mužskými platy za práci nastavit. Já jsem toho názoru, že když je té konkurence u žen více, tak je pochopitelné, že tam bude i více peněz.

Dá se v Česku modelingem slušně uživit?

Upřímně, v Česku moc ne. Modelingové zakázky zde extra dobře placené nemáme, ale zase tu většina modelů chodí i na castingy na reklamy a tam už jsou alespoň nějaké peníze. Nicméně ve světě jsou zakázky placené úplně jinak než tady.

Díky své práci už jste procestoval celou řadu zemí. Ve které z nich se vám líbilo nejvíce?

To je dost těžká otázka, protože to, jak se mi někde líbí, mám často emočně propojené s tím, jak se mi tam daří. Když jedu na nějaké krásné místo, ale málo tam pracuji, tak se tam necítím úplně dobře. Když se ale od tohoto oprostím, tak teď naposledy jsem byl v Barceloně a tam bylo moc krásně. Hodně mě uchvátilo také Milano a nejdál jsem byl v Jižní Koreji, kde jsem se zase cítil jak na úplně jiné planetě.

Jak vaši kariéru ovlivnila pandemie koronaviru? Bylo těžší získat zahraniční zakázky?

Popravdě jsem to zprvu ani moc nepocítil, protože když pandemie v březnu 2020 začala, tak jsem zrovna řešil problémy s pletí, takže jsem v té době příliš nepracoval a později v létě jsem nikam z osobních důvodů nemohl. V zimě 2020/2021 jsem se už chtěl více soustředit na maturitu, tudíž jsem modelingové cesty neřešil, ale je pravda, že v té době jsem měl nabídky zpátky do Asie. Tam však byla nutná 14denní karanténa po příjezdu a z toho by mi asi hráblo, takže si pamatuji, že jeden z důvodů, proč jsem neletěl, byl právě i tenhle. Teď, když se mi řekněme daří a dost cestuji, je už situace opět jednodušší. Je ale pravda, že stále musíte řešit testy na koronavirus, vyplňovat všechny možné příjezdové formuláře, na které klasicky vždy zapomenu a dělám je na poslední chvíli, kdy už mi skoro ulítává letadlo, a pak také nošení roušek je někdy při delších letech celkem nepříjemné. Co si však uvědomuji je, že některé značky ztratily kvůli koronaviru dost peněz a asi bylo i méně zakázek. Jak říkám, modelingový svět to určitě postihlo hodně, ale tím, že jsem v něm v tu nejhorší dobu úplně nebyl, tak mě osobně až tak moc ne.

Foto: PURE MODEL Management
Foto: PURE MODEL Management

Na kterou dosavadní zakázku jste nejvíce pyšný?

Nedávno jsem dělal celosvětovou kampaň pro About You, to byl super job. Nebo také focení pro značku Pull&Bear. Doufám však, že mě nějaká velká zakázka, na kterou budu navždy vzpomínat, ještě čeká.

Olivere, nedávno jste podepsal smlouvu v Los Angeles. Řeknete nám k tomu víc?

Ano, je to tak. K tomu bych vám mohl říct hlavně to, že to byl můj modelingový sen – dostat se díky své práci do USA, kde jsem ještě v životě nebyl. Taky bych vám mohl říct super příběh, jak se to stalo. Jak jsem už výše zmiňoval, byl jsem v září na měsíc v Barceloně. Přiletěl jsem tam v sobotu a agentura měla zavřeno, takže jsem dostal kontakt na jiného modela, který mi měl předat klíče od apartmánu. Když jsem dorazil před apartmán, tak mi tenhle klučina napsal, že se vrací odněkud z víkendu a má zpoždění, tak jestli bych nemohl dorazit k němu před barák, kde mi klíče předá, že je to asi 10 minut pěšky a nebudu tak muset na něj čekat. Došel jsem tam a najednou přijelo černé auto, ze kterého vyskočila nějaká paní a začala kolem mě zběsile skákat a pokřikovat „You need to come to LA! You need to come to LA!“ Nejdřív jsem moc nechápal, o co jde, ale po chvíli z ní vypadlo, že pracuje jako bookerka v agentuře v LA, kde je vlastně hlavní sídlo i té mé barcelonské agentury. Představila mi i majitele celé agentury a pozvali mě k sobě do bytu, kde mi vysvětlili, že jsou v Barceloně jen na dovolené a za hodinu se vrací do LA. Chvíli jsme poseděli a asi jsem se jim zalíbil, protože obratem kontaktovali moji mateřskou agenturu v Praze s tím, že o mě mají zájem, a tak to celé vzniklo. Do teď se nestačím divit, jak extrémní náhoda to vlastně byla, ale z takových náhod většinou vznikají ty nejlepší věci, a když to tedy všechno klapne, tak se mi splní sen a brzy do LA poletím.

Vidíte v modelingu svou budoucnost? Neláká vás zkusit i jiný obor?

Upřímně si myslím, že modeling by nikdo neměl vnímat jako svoji budoucnost. Je to super příležitost se někam podívat, něco zažít a něco si přivydělat, ale nikdy nemůžete vědět a ovlivnit, co nebo spíš kdo bude zrovna v módě. Jednu sezónu se můžete líbit a projet celý svět a další rok po vás nemusí štěknout pes. Modeling se proto snažím brát co nejvíc sportovně a vážím si všeho, co v něm dokážu, ale nechci se urputně snažit z něj vyždímat vše a hroutit se, když něco náhodou nevyjde. Skutečně začínám zjišťovat, že by mě do budoucna bavilo třeba právě to herectví, ale uvědomuji si, že na to člověk musí mít extrémní talent a taky je těžké v tom prorazit. Uvidíme, kam mě život v následujících letech zavede. V patnácti by mě taky nenapadlo, že budu za pár let fotit, cestovat po světě nebo dělat rozhovory do médií.

Foto: PURE MODEL Management
Foto: PURE MODEL Management

Olivere, jak to máte se studiem? Plánujete se přihlásit na vysokou školu, nebo se teď chcete zaměřit hlavně na kariéru?

Momentálně jsem v prváku na vysoké škole a znovu jsem se pustil do tenisu, takže řekněme, že se teď zaměřuji hodně na tu tenisovou kariéru. Jsem v režimu trénink, škola, trénink, škola spokojený, ale samozřejmě mi nyní dost vychází i modelingové zakázky, které beru všemi deseti. Tenis hraji odmalička a skutečně ho miluji. V poslední době jsem si uvědomil, jak moc mě naplňuje pozitivní energií a sílou to, že ho můžu dělat.

V současné chvíli tvoříte pár s dcerou Kateřiny Neumannové, Lucií, s níž jste se koneckonců seznámil na tenise. Jak ještě rád trávíte volný čas?

Téměř veškerý volný čas trávím momentálně tenisem. Taky se pro zábavu věnujeme s pár kamarády hudbě, ale to se spíš občas sejdeme a něco vytváříme a děláme si to celé sami. Nebereme to jako komerční věc, na které chceme vydělávat, ale jednou by to bylo třeba pěkné.

Prozradíte nám váš životní sen?

Přestože je to klišé, tak úplně první věc, která mě napadá, je být zdravý. S tím je člověk všemocný a může dokázat cokoliv. Nicméně jeden takový nesplnitelný sen by bylo vyhrát grandslam. Odmalička si to představuji, ale na to už je bohužel pozdě. Modelingový sen, kromě dostání se do USA, je fotit nebo jít přehlídku pro některou z high fashion značek. Bavilo by mě například Versace, a pak by se mi líbilo, i kdyby ta naše hudba uspěla. Hlavně bych chtěl mít v životě možnost živit se něčím, co mě skutečně baví dělat, a tím se zajistit. Když to tak čtu, uvědomuji si, že to není úplně krátký seznam, co jsem si vymyslel, ale všechno se to týká věcí, kterým se věnuji, a baví mě. Jak jsem zmiňoval již výše, skutečně netuším, kam mě život v následujících letech zavede, ale jsem si jistý, že všechno je a bude tak, jak má být.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...