Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Nastartujte den správně: Změňte své ranní zlozvyky na efektivní rituály

Ráno dělá den. Tak konečně zatočte se zběsilým shonem, vynecháváním snídaně a následným úprkem do práce. Proměňte své špatné ranní návyky na takové činnosti, které přirozeně nastartují váš metabolismus, zklidní myšlenky a pomohou vám k lepší náladě i výkonnosti. Jak na to?

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Nechte budík zvonit jenom jednou

Jedním z nejčastějších zlozvyků je opakovaně zamáčknout zvonění budíku. Možná si myslíte, že si tak prodloužíte spánek aspoň o pár (desítek) minut, opak je ale pravdou. Když vaše tělo opakovaně upadá do spánkového stavu, aby z něj bylo za okamžik znovu vytrženo, nakonec se z postele vypotácíte akorát unavení a neklidní. Nechejte budík zazvonit jenom jednou. Chce to trochu silné vůle, ale právě těchto prvních pár minut po probuzení je klíčových, formují vaše psychické nastavení po celý zbytek dne.

Rychlé dechové cvičení

Budík jste vypnuli po prvním zazvonění, skvělé! Co dál? Pomalu a beze spěchu se na posteli posaďte. Chodidla mějte opřená o zem, rovnoběžně, a narovnejte páteř. Jednu dlaň položte na hruď, druhou na břicho. Oči klidně ještě nechejte zavřené. Než se vám v hlavě nastartujte nezastavitelný kolotoč myšlenek, soustřeďte svoji pozornost na svůj dech. Věnujte si několik hlubokých nádechů a výdechů. Všímejte si, jak vám vzduch při nádechu proudí do těla nosními dírkami, plní hrudník, břicho a oblast podklíčků. Pozorujte, jak se při výdechu pomalu zplošťuje vaše břicho a žebra se stahují zpět. Toto jednoduché dechové cvičení vám nezabere déle než dvě minuty, a přitom se jedná o velmi jednoduchý a účinný typ meditace. Přirozeně vám rozproudí energii v těle a automaticky zklidní roztěkanou mysl.

Dechová cvičení vám nic neříkají? Vyzkoušejte místo nich následující:

  • Vedená meditace – na internetu najdete spoustu veřejně přístupných nahrávek vedených meditací a vizualizací, které příjemně nastartují váš den.
  • Čtení – mějte na nočním stolku při ruce oblíbenou knihu a přečtěte si každé ráno, pohodlně zachumlaní v peřinách, pár stránek nebo třeba celou kapitolu.
  • Journaling – patříte mezi milovníky psaní? Vezměte každé ráno do ruky papír a tužku a věnujte se tzv. journalingu. Vypište své myšlenky, zaznamenejte nápady, pocity, náladu nebo si sepište věci, za které jste v daný okamžik vděční.

Místo kávy voda s citronem

Nedokážete si ráno představit bez pořádné dávky kofeinu? Chyba! Káva organismus dehydratuje, a pokud ji pijete na lačno, může dokonce způsobit pálení žáhy nebo podráždění žaludku. Šálek kafe proto raději nahraďte sklenicí vlažné nebo teplé vody se šťávou vymačkanou z poloviny citronu. Doplníte tekutiny, nastartujete metabolismus a díky vitamínům obsažených v ovoci také podpoříte svoji imunitu. Nezanedbávejte ani snídani, abyste hned ráno doplnili energii a nedoháněli ranní hladovění nezdravým přejídáním v pozdějších hodinách.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Pohybová párminutovka

Ne každý má po ránu čas a chuť zvedat hodinu činky v posilovně nebo vyrazit na desetikilometrový běh. S trochou sebedisciplíny ale zvládne pravidelný pohyb po probuzení úplně každý. I pětiminutové protažení se počítá. Stanovte si na začátek snadno dosažitelné a specifické cíle. „Udělám každé ráno deset kliků“ se plní jednodušeji než „zítra budu cvičit“. Inspirací vám mohou být videa nebo online kurzy, které vás ranní rozcvičkou provedou krok za krokem. Nebo spojte pravidelný pohyb s cestou do práce. Pokud máte tu možnost, vyrazte aspoň několik dní v týdnu do zaměstnání na kole. Případně vystupte na vzdálenější zastávce a zbytek dojděte pěšky, svižnou chůzí.

To-do list na celý den

Cítíte se ráno často zahlceni povinnostmi, které vás v následujících hodinách čekají? Věnujte pár minut (třeba během upíjení vody s citronem) jednoduchému plánování. Sestavte si každé ráno to-do list se seznamem úkolů do práce i v domácnosti. Odstupňujte je podle toho, které skutečně musíte zvládnout (porada se šéfem), které zas tak nehoří (nákup potravin) a které, když na to přijde, můžete s klidným svědomím nechat na zítřek (úklid koupelny). Připište si do seznamu také položky, na které se daný den těšíte (kafe s kamarádkou). Přehledně sepsané úkoly najednou nepůsobí tak zahlcujícím dojmem, a proto nebudete bezhlavě skákat od jedné činnosti ke druhé. Jejich postupné odškrtávání ve vás navíc vyvolá velmi příjemný pocit.

Bonusový tip na závěr

Nechte si přes noc mobil v letovém režimu, nebo rovnou vypnutý. Zapněte ho až ve chvíli, kdy máte nové ranní rituály splněny. Bezhlavé scrollování sociálními sítěmi hned po probuzení z vás lepšího člověka neudělá.

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Vrabci na střeše si o tom štěbetali už dlouho, ale ani jeden z nich vztah zatím oficiálně nepotvrdil. Po zhlédnutí 11. epizody reality show...