Connect with us

Zadejte svůj dotaz

Společnost

Návrat do středověku! Internet zaplavily projevy soucitu i znechucení nad zákazy potratů v USA. Jak se k interrupci staví čeští politici?

Rozhodnutí amerického Nejvyššího soudu, který minulý týden vzal desítkám milionů žen možnost svobodného a bezpečného rozhodování o vlastním těle a životě, vyvolalo velkou vlnu odporu. Do ulic amerických měst vyšly tisíce demonstrantů, početná skupina lidí začala své zděšení vyjadřovat na sociálních sítích. Citlivé téma se pochopitelně dotklo i Čechů, politiky nevyjímaje.

zdroj: Shutterstock
zdroj: Shutterstock

„Naprosto nemyslitelný zásah do základních práv rozhodnout se o svém vlastním těle – hrozná bezmoc.” I taková slova padají na sociálních sítích v souvislosti s pátečním rozhodnutím amerického soudu, který téměř po 50 letech zrušil federálně zaručené právo na potrat. Lidé soucítí s americkými ženami, kterým 13 států do 30 dnů zcela zakáže umělé ukončení těhotenství. Výjimkou nebudou ani těhotenství v důsledku znásilnění nebo incestu. Očekává se, že další státy s podobným opatřením přijdou během příštích týdnů a měsíců.

„Kde bere kdokoliv pocit, že má právo říkat ženám, jak se mají rozhodovat o svém životě a těle!” neskrývá své rozhořčení jedna z diskutujících.

Zoufalství, znechucení a bezmoc čiší i z dalších příspěvků. „Achjo, to je na emigraci,” vyjadřuje své rozčarování Věra. Monika zase píše: „Tak ještě obnovit upalování za čarodějnictví.”

Mezi bezprostředními reakcemi se objevují i příspěvky lidí, kteří se zamýšlí nad možnými dopady pátečního rozhodnutí Nejvyššího soudu. „Ale pak taky co s těmi „nechtěnými” dětmi? Jaká bude motivace nebo možnost poskytnout jim láskyplnou péči?”

„Co očekávají, že se asi tak stane? Fakt se nikdy lidi z historie nepoučí? Ženy samozřejmě budou chodit na potraty dál, jen se to bude dít nelegálně, často nebezpečně, nebo budou jezdit na potrat tam, kde je to legální,” myslí si další uživatel a bere slova z úst místopředsedkyni zdravotního výboru Karle Maříkové z SPD, která je pro zachování současné právní úpravy. „Nejsme pro zpřísňování. Politika by do toho neměla mluvit, je to vyloženě medicínská věc. Hrozí tam (v USA) riziko, že se interrupce budou konat nelegálně a pro některé ženy to může končit fatálně.”

Spoustu reakcí na toto téma zaznamenala v minulých dnech také poslankyně za TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Opoziční ANO sice podle Aleše Juchelky není v otázkách interrupcí, eutanázie či sňatků homosexuálů jednotná, z legislativního pohledu by ale interrupce měly podle jeho slov zůstat, jak jsou. Kromě toho by Juchelka rád posílil osvětu ohledně nechtěných těhotenství.

Mnohem expresivněji na téma zákazu interrupce zareagoval pirátský poslanec Tomáš Martínek.

Mezi diskutujícími se tu a tam skutečně lidé z „opačné strany barikády” objevují. „Dle mého je nutné potraty omezovat, zvlášť v dnešní době, kdy je dítě možné adoptovat, nebo i vložit do babyboxu a hlavně je spousta prevence jak vůbec neotěhotnět. Mně to někdy přijde, že jsou tu slevové akce 3 potraty + 1 zdarma. Do mého názoru nespadá např. znásilnění.”

Příspěvek na potrat jako benefit

Tam, kde je to legální, budou některé americké firmy hradit lidem výdaje spojené s umělým přerušením těhotenství. Mezi společnosti, které zavádí tento nový benefit pro zaměstnance, patří například Disney, Netflix, provozovatel Facebooku Meta nebo farmaceutická firma Johnson & Johnson.

V USA se budou na podzim konat volby do Kongresu. Prezident Joe Biden prohlásil, že voliči musí vybrat takové zástupce, kteří právo na potrat obnoví.

zdroj:
Deník N, iDnes, iRozhlas

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...