Connect with us

Zadejte svůj dotaz

.

Společnost

Nejkrásnější vánoční zvyky a tradice: Znáte je všechny?

Víte, proč přidávat hrášek do vánočky, darovat příteli jmelí nebo nevstávat během štědrovečerní večeře od stolu? Jedny z nejoblíbenějších svátků v roce, ne-li vůbec nejoblíbenější, už pomalu klepou na dveře. Připomeňte si oblíbené zvyky a tradice, které se s Vánocemi pojí.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Dopis Ježíškovi

Psaní dopisu Ježíškovi se i v době sociálních sítí a internetu drží na špici. Děti nechávají své dopisy, které mohou sestávat z textu či obrázků za oknem, aby do rána nečekaně zmizely. Ve skrytu duše pak doufají, že své vytoužené dárky najdou pod stromečkem. Z této tradice těží i rodiče, nemusejí si totiž lámat hlavu s tím, co dítěti k Vánocům nadělit.

Vánoční cukroví

Co by to bylo za Vánoce bez vánočního cukroví? Většinou má sice na svědomí nějaká ta kila navíc, ale také se postará o spokojené tváře strávníků a příjemnou vánoční atmosféru. Věděli jste, že tradice vánočního cukroví sahá až do 16. století? Na linecké nebo rohlíčky však zapomeňte. Tehdy se jednalo zejména o figurky z ovoce, které děti po tom, co si s nimi pohrály, měly sníst. Cukroví mělo v minulosti rovněž chránit rodinu a celé hospodářství před temnými silami.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Vánočka s ukrytým hráškem

Možná pečete vánočku každý rok, ale zapomínáte do ní přidávat suchý hrášek. Proč byste to měli letos změnit? Tradice praví, že kdo najde ve vánočce ukryté zrnko suchého hrášku, ten bude mít v následujícím roce štěstí a hodně peněz.

Zdobení vánočního stromku

Ať už umělý, nebo živý, borovice, smrk či jedle, vánoční stromek by neměl chybět na Štědrý den v žádné rodině. Zatímco někteří jej zdobí už v první polovině prosince, ve většině českých domácností je stále zvykem zdobit buď 23. prosince, nebo přímo na Štědrý den.

Darování dárků

O vánočních dárcích určených dětem se zmiňuje už Daniel Adam z Veleslavína v 16. století. Lidé se však začali pravidelně obdarovávat až o tři století později. V té době se jednalo zejména o praktické a skromné dárky. Děti pod stromečkem nacházely většinou hračky či oblečení, muži například dýmku, tabatěrku či pantofle a ženy látku a potřeby na šití či vybavení do domácnosti. Od začátku 20. století se začaly rozdávat dárky nejen praktické, ale i takové, které vykouzlí úsměv na tváři.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Darování jmelí a polibek pod jmelím

Darované jmelí přináší do domu štěstí, spokojenost a ochraňuje před nemocemi. Vždy vybírejte takové, které má co nejvíce bobulek. Čím více bobulek, tím větší štěstí. Ať už jmelí dostanete, nebo si jej koupíte, nezapomeňte jej zavěsit do prostoru a na Štědrý den se pod ním políbit. Tento zvyk vám zajistí lásku na celý příští rok.

Zlaté prasátko

V případě tohoto zvyku se bez silné vůle neobejdete. Traduje se totiž, že zlaté prasátko uvidí jen ten, kdo se na Štědrý den postí a s jídlem počká až na sváteční večeři.

Štědrovečerní večeře

Tradičním štědrovečerním chodem je dnes rybí polévka a kapr s bramborovým salátem. Čím dál častěji však lidé sahají po alternativách typu řízek, losos či jiná ryba nebo vegetariánský pokrm. I dnes se dbá na to, aby u stolu neseděl lichý počet osob. Podle pověry by mohlo domácnost postihnout neštěstí. Řešením je prostřít jedno místo navíc, které je určené pro náhodného osamělého kolemjdoucího nebo jako vzpomínka na ty, kdo už s námi letos nepovečeří. Během večeře také nevstávejte od stolu, dokud všichni nedojí. Pokud pravidlo porušíte, tradice praví, že vás potká neštěstí a příští rok u stolu sedět nebudete…

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Rybí šupina nebo mince pod talíř

Chcete-li mít příští rok dostatek peněz, nezapomeňte pod talíř umístit rybí šupinu nebo minci.

Krájení jablka

Jablka se tradičně rozkrajují po štědrovečerní večeři. Najdete-li uvnitř hvězdičku, znamená to, že budete celý příští rok zdraví a šťastní. Křížek může ovšem znamenat i smrt. Shnilé či červivé jablko věští nemoc či setkání se smrtí.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Vlašské ořechy a jejich jádra

Na stejném principu je založené i louskání vlašských ořechů. Každý člen rodiny si vezme jeden ořech a rozlouskne ho. Zdravý oříšek znamená štěstí, černý naopak smutek a neštěstí.

Pouštění lodiček ze skořápek

Pokud už budete mít ořechy rozlousknuté, nezapomeňte do skořápek umístit svíčky a nechat je plout ve velké misce či v umyvadle s vodou. Tradice říká, že čí lodička se vzdálí, ten poputuje do světa. Pokud se drží lodičky pohromadě, zůstane pohromadě i rodina.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Házení střevícem

Žena, která se chce vdát, by si měla nachystat střevíc. Následně se postavit zády ke dveřím a hodit za sebe botu. Jestliže bude při dopadu špička boty nasměrována ke dveřím, příští rok se provdá. V opačném případě si bude muset na svatbu ještě počkat.

Lití olova

Chcete vědět, co vás v příštím roce čeká a nemine? Roztavte olovo a vlijte jej do misky se studenou vodou. Obrazec, který se vytvoří, vám to prozradí.

Vánoční koledy

Tichá noc, Chtíc, aby spal, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné, neviňátko, Pásli ovce valaši, Vánoce, Vánoce přicházejí, Narodil se Kristus Pán, Štedrej večer nastal nebo Veselé vánoční hody patří k nejoblíbenějším koledám, které během Vánoc zpíváme například v rodinném kruhu či na vánočních mších.

Půlnoční mše

Ať už jste věřící, nebo ne, vyrazit na Štědrý den o půlnoci do kostela má své kouzlo. Můžete se těšit na poslech vánočních koled i nezaměnitelnou vánoční atmosféru.

Pálení františků a purpury

Tiše a ochotně purpura na plotně voní… Co to ale purpura je a proč patří k tradičním Vánocům? Směs rozdrceného koření a bylinek jako levandule, hřebíček, máta, pomerančová kůra, tymián, mateřídouška, muškátový oříšek, meduňka nebo skořice krásně provoní domácnost a dostane vás do vánoční pohody. Purpuru nikdy nepalte na přímém ohni, ale pouze zahřejte. Můžete ji například položit na topení nebo přidat do aromalampy.

Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock

Svou specifickou vůni má také františek – kousek hmoty kuželovitého tvaru, který se nejčastěji vyrábí z dřevěného uhlí a pryskyřice z kadidlovníku pravého. Tradice pálení františků je stará tři století.

Sledování vánočních filmů a pohádek

I ze sledování oblíbených filmů a pohádek jako Pelíšky, Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty nebo Sám doma se pomalu, ale jistě stává tradice, jež k Vánocům neodmyslitelně patří.

Bez kterých tradic a zvyků si neumíte představit Vánoce vy? Dejte nám vědět do komentářů.

Zdroje dat:
Vánočnísen.cz, G.cz, magazin.cz, Lidovky, E15, JenŽeny.cz, Czech the World, Náš REGION

Může se Vám líbít

Celebrity

Syn Kateřiny Kornové Filip slavil 30. narozeniny. Narodil se den před narozeninami svého otce zpěváka a herce Jiřího Korna, takže pánové slavili v tandemu....

Celebrity

Kdo ještě neslyšel o vztahu modelky Agáty Hanychové a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa, jako by snad ani nebyl. Zprávy o tomto nově vzniklém páru...

Celebrity

Sto lidí, sto chutí, říká jedno známé české pořekadlo. O tom, že se člověk nikdy nezalíbí všem, se na vlastní kůži přesvědčila také herečka...

Reality shows

Napínavý souboj o kmenovou a individuální imunitu, konec klíčového hráče i neprofesionální chování moderátora Ondřeje Novotného, které tvůrci reality show raději vystřihli, ale trochu...