Dopis Ježíškovi
Psaní dopisu Ježíškovi se i v době sociálních sítí a internetu drží na špici. Děti nechávají své dopisy, které mohou sestávat z textu či obrázků za oknem, aby do rána nečekaně zmizely. Ve skrytu duše pak doufají, že své vytoužené dárky najdou pod stromečkem. Z této tradice těží i rodiče, nemusejí si totiž lámat hlavu s tím, co dítěti k Vánocům nadělit.
Vánoční cukroví
Co by to bylo za Vánoce bez vánočního cukroví? Většinou má sice na svědomí nějaká ta kila navíc, ale také se postará o spokojené tváře strávníků a příjemnou vánoční atmosféru. Věděli jste, že tradice vánočního cukroví sahá až do 16. století? Na linecké nebo rohlíčky však zapomeňte. Tehdy se jednalo zejména o figurky z ovoce, které děti po tom, co si s nimi pohrály, měly sníst. Cukroví mělo v minulosti rovněž chránit rodinu a celé hospodářství před temnými silami.

Vánočka s ukrytým hráškem
Možná pečete vánočku každý rok, ale zapomínáte do ní přidávat suchý hrášek. Proč byste to měli letos změnit? Tradice praví, že kdo najde ve vánočce ukryté zrnko suchého hrášku, ten bude mít v následujícím roce štěstí a hodně peněz.
Zdobení vánočního stromku
Ať už umělý, nebo živý, borovice, smrk či jedle, vánoční stromek by neměl chybět na Štědrý den v žádné rodině. Zatímco někteří jej zdobí už v první polovině prosince, ve většině českých domácností je stále zvykem zdobit buď 23. prosince, nebo přímo na Štědrý den.
Darování dárků
O vánočních dárcích určených dětem se zmiňuje už Daniel Adam z Veleslavína v 16. století. Lidé se však začali pravidelně obdarovávat až o tři století později. V té době se jednalo zejména o praktické a skromné dárky. Děti pod stromečkem nacházely většinou hračky či oblečení, muži například dýmku, tabatěrku či pantofle a ženy látku a potřeby na šití či vybavení do domácnosti. Od začátku 20. století se začaly rozdávat dárky nejen praktické, ale i takové, které vykouzlí úsměv na tváři.

Darování jmelí a polibek pod jmelím
Darované jmelí přináší do domu štěstí, spokojenost a ochraňuje před nemocemi. Vždy vybírejte takové, které má co nejvíce bobulek. Čím více bobulek, tím větší štěstí. Ať už jmelí dostanete, nebo si jej koupíte, nezapomeňte jej zavěsit do prostoru a na Štědrý den se pod ním políbit. Tento zvyk vám zajistí lásku na celý příští rok.
Zlaté prasátko
V případě tohoto zvyku se bez silné vůle neobejdete. Traduje se totiž, že zlaté prasátko uvidí jen ten, kdo se na Štědrý den postí a s jídlem počká až na sváteční večeři.
Štědrovečerní večeře
Tradičním štědrovečerním chodem je dnes rybí polévka a kapr s bramborovým salátem. Čím dál častěji však lidé sahají po alternativách typu řízek, losos či jiná ryba nebo vegetariánský pokrm. I dnes se dbá na to, aby u stolu neseděl lichý počet osob. Podle pověry by mohlo domácnost postihnout neštěstí. Řešením je prostřít jedno místo navíc, které je určené pro náhodného osamělého kolemjdoucího nebo jako vzpomínka na ty, kdo už s námi letos nepovečeří. Během večeře také nevstávejte od stolu, dokud všichni nedojí. Pokud pravidlo porušíte, tradice praví, že vás potká neštěstí a příští rok u stolu sedět nebudete…

Rybí šupina nebo mince pod talíř
Chcete-li mít příští rok dostatek peněz, nezapomeňte pod talíř umístit rybí šupinu nebo minci.
Krájení jablka
Jablka se tradičně rozkrajují po štědrovečerní večeři. Najdete-li uvnitř hvězdičku, znamená to, že budete celý příští rok zdraví a šťastní. Křížek může ovšem znamenat i smrt. Shnilé či červivé jablko věští nemoc či setkání se smrtí.

Vlašské ořechy a jejich jádra
Na stejném principu je založené i louskání vlašských ořechů. Každý člen rodiny si vezme jeden ořech a rozlouskne ho. Zdravý oříšek znamená štěstí, černý naopak smutek a neštěstí.
Pouštění lodiček ze skořápek
Pokud už budete mít ořechy rozlousknuté, nezapomeňte do skořápek umístit svíčky a nechat je plout ve velké misce či v umyvadle s vodou. Tradice říká, že čí lodička se vzdálí, ten poputuje do světa. Pokud se drží lodičky pohromadě, zůstane pohromadě i rodina.

Házení střevícem
Žena, která se chce vdát, by si měla nachystat střevíc. Následně se postavit zády ke dveřím a hodit za sebe botu. Jestliže bude při dopadu špička boty nasměrována ke dveřím, příští rok se provdá. V opačném případě si bude muset na svatbu ještě počkat.
Lití olova
Chcete vědět, co vás v příštím roce čeká a nemine? Roztavte olovo a vlijte jej do misky se studenou vodou. Obrazec, který se vytvoří, vám to prozradí.
Vánoční koledy
Tichá noc, Chtíc, aby spal, Půjdem spolu do Betléma, Jak jsi krásné, neviňátko, Pásli ovce valaši, Vánoce, Vánoce přicházejí, Narodil se Kristus Pán, Štedrej večer nastal nebo Veselé vánoční hody patří k nejoblíbenějším koledám, které během Vánoc zpíváme například v rodinném kruhu či na vánočních mších.
Půlnoční mše
Ať už jste věřící, nebo ne, vyrazit na Štědrý den o půlnoci do kostela má své kouzlo. Můžete se těšit na poslech vánočních koled i nezaměnitelnou vánoční atmosféru.
Pálení františků a purpury
Tiše a ochotně purpura na plotně voní… Co to ale purpura je a proč patří k tradičním Vánocům? Směs rozdrceného koření a bylinek jako levandule, hřebíček, máta, pomerančová kůra, tymián, mateřídouška, muškátový oříšek, meduňka nebo skořice krásně provoní domácnost a dostane vás do vánoční pohody. Purpuru nikdy nepalte na přímém ohni, ale pouze zahřejte. Můžete ji například položit na topení nebo přidat do aromalampy.

Svou specifickou vůni má také františek – kousek hmoty kuželovitého tvaru, který se nejčastěji vyrábí z dřevěného uhlí a pryskyřice z kadidlovníku pravého. Tradice pálení františků je stará tři století.
Sledování vánočních filmů a pohádek
I ze sledování oblíbených filmů a pohádek jako Pelíšky, Tři oříšky pro Popelku, S čerty nejsou žerty nebo Sám doma se pomalu, ale jistě stává tradice, jež k Vánocům neodmyslitelně patří.
Bez kterých tradic a zvyků si neumíte představit Vánoce vy? Dejte nám vědět do komentářů.
Zdroje dat:
Vánočnísen.cz, G.cz, magazin.cz, Lidovky, E15, JenŽeny.cz, Czech the World, Náš REGION
